Haber Girişi: 07.08.2021 - 18:31, Güncelleme: 07.08.2021 - 18:31

Bakan Elvan’ın oğluna verildi

 

Bakan Elvan’ın oğluna verildi

Otoyol geçiş ihlali icra dosyalarının Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın avukat oğluna verildiğini söyleyen CHP Milletvekili Başarır, “Bu AKP iktidarının yandaş şirketlerle nasıl kol kola çalıştığının ve ahbap-çavuş kapitalizminin en büyük göstergesidir” dedi.
haberimizvar.net-  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, araç geçiş garantisinin açıklanmadığı Ankara-Niğde Otoyolu’nda yediği trafik cezasından dolayı Ankara 32. İcra Dairesi’nde icralık olduğunu açıkladı. Milletvekili Başarır, Niğde Otoyolu’nun işletmecisi olan ERG Otoyol Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi’nin otoyol geçiş ihlalinin icra dosyasını Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın oğlu Ahmet Nuri Elvan’a verildiğini kaydetti. HALK ŞİRKETLERİN ÖNÜNE ATILIYOR Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ve ülkeye maddi yük getiren otoyol ve köprülerden geçişlerde yurttaşların ödeyecekleri yüksek geçiş ücretinin zaten sorunlu olduğunu belirten Başarır, “Vatandaş zaten Osmangazi Köprüsü, Ankara-Niğde Otoyolu gibi yerlerden geçerken oldukça yüksek geçiş ücreti ödüyor. Bir de üstüne geçiş ihlallerinde tebligat bile yapılmadan icralık olduklarını öğreniyor. Şirketlerin bu yaptıklarına seyirci kalmakla yetinen AKP iktidarı, vatandaşları şirketlerin önüne atıyor” ifadelerini kullandı. İCRA DOSYASLARI BAKANIN OĞLUNA Başarır şöyle konuştu: “Bu kan emicilere tek ceza yetmiyor olmalı ki 128 TL olan geçiş ihlali için vatandaşı icraya verip bunu bin 400 TL olarak yani neredeyse 10 katından fazla olarak almaya zorluyor. Zaten ekonomik sıkıntılarla uğraşan, evine ekmek götürmeye çalışan vatandaşları bir de icra dosyası kapsamında avukatlara vekalet ücreti, harç, dosya masrafı ve faiz ödemek zorunda bırakıyorlar. Üstelik ülkede 143 bin avukat yokmuş gibi Ankara Niğde Otoyolu’nun işletmecisi olan ERG Otoyol Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi, otoyol geçiş ihlalinin icra dosyasını bile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın oğluna veriyor. Bu da AKP iktidarının yandaş şirketlerle nasıl kol kola çalıştığının ve ahbap-çavuş kapitalizmini benimsediğinin en büyük göstergesidir”. VATANDAŞLARA BİLDİRİM YAPILMIYOR “Hukukun temel ilkesi gereği verilen cezaların uygulanabilmesi için gerekli bildirimin yapılması gerekmektedir; ancak şirketler alacaklarını daha da artırmak için hiçbir bildirimde bulunmadan icra yoluna gidiyorlar. Gerekli bildirimi yapmayan ve yangından mal kaçırır gibi vatandaşları icraya veren bu şirketler AKP iktidarından aldıkları kuvvetle vatandaşın parasına gözlerini dikmişlerdir. Kamu hizmeti, toplumsal ihtiyaçların karşılanması için gerekli hizmetin verilmesiyle ilgiliyken iktidar hem bu hizmetleri özelleştirip şirketlere yüksek miktarda rant aktarımı sağlıyor hem de bu aktarımın bir şekilde kendilerine dönmelerini sağlıyor. Bu tür kamu hizmetlerinin piyasalaştırılması sonucu da vatandaşı şirketlerle baş başa bırakıyor”. 
Otoyol geçiş ihlali icra dosyalarının Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın avukat oğluna verildiğini söyleyen CHP Milletvekili Başarır, “Bu AKP iktidarının yandaş şirketlerle nasıl kol kola çalıştığının ve ahbap-çavuş kapitalizminin en büyük göstergesidir” dedi.

haberimizvar.net-  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, araç geçiş garantisinin açıklanmadığı Ankara-Niğde Otoyolu’nda yediği trafik cezasından dolayı Ankara 32. İcra Dairesi’nde icralık olduğunu açıkladı. Milletvekili Başarır, Niğde Otoyolu’nun işletmecisi olan ERG Otoyol Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi’nin otoyol geçiş ihlalinin icra dosyasını Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın oğlu Ahmet Nuri Elvan’a verildiğini kaydetti.

HALK ŞİRKETLERİN ÖNÜNE ATILIYOR

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ve ülkeye maddi yük getiren otoyol ve köprülerden geçişlerde yurttaşların ödeyecekleri yüksek geçiş ücretinin zaten sorunlu olduğunu belirten Başarır, “Vatandaş zaten Osmangazi Köprüsü, Ankara-Niğde Otoyolu gibi yerlerden geçerken oldukça yüksek geçiş ücreti ödüyor. Bir de üstüne geçiş ihlallerinde tebligat bile yapılmadan icralık olduklarını öğreniyor. Şirketlerin bu yaptıklarına seyirci kalmakla yetinen AKP iktidarı, vatandaşları şirketlerin önüne atıyor” ifadelerini kullandı.

İCRA DOSYASLARI BAKANIN OĞLUNA

Başarır şöyle konuştu: “Bu kan emicilere tek ceza yetmiyor olmalı ki 128 TL olan geçiş ihlali için vatandaşı icraya verip bunu bin 400 TL olarak yani neredeyse 10 katından fazla olarak almaya zorluyor. Zaten ekonomik sıkıntılarla uğraşan, evine ekmek götürmeye çalışan vatandaşları bir de icra dosyası kapsamında avukatlara vekalet ücreti, harç, dosya masrafı ve faiz ödemek zorunda bırakıyorlar. Üstelik ülkede 143 bin avukat yokmuş gibi Ankara Niğde Otoyolu’nun işletmecisi olan ERG Otoyol Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi, otoyol geçiş ihlalinin icra dosyasını bile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın oğluna veriyor. Bu da AKP iktidarının yandaş şirketlerle nasıl kol kola çalıştığının ve ahbap-çavuş kapitalizmini benimsediğinin en büyük göstergesidir”.

VATANDAŞLARA BİLDİRİM YAPILMIYOR

“Hukukun temel ilkesi gereği verilen cezaların uygulanabilmesi için gerekli bildirimin yapılması gerekmektedir; ancak şirketler alacaklarını daha da artırmak için hiçbir bildirimde bulunmadan icra yoluna gidiyorlar. Gerekli bildirimi yapmayan ve yangından mal kaçırır gibi vatandaşları icraya veren bu şirketler AKP iktidarından aldıkları kuvvetle vatandaşın parasına gözlerini dikmişlerdir. Kamu hizmeti, toplumsal ihtiyaçların karşılanması için gerekli hizmetin verilmesiyle ilgiliyken iktidar hem bu hizmetleri özelleştirip şirketlere yüksek miktarda rant aktarımı sağlıyor hem de bu aktarımın bir şekilde kendilerine dönmelerini sağlıyor. Bu tür kamu hizmetlerinin piyasalaştırılması sonucu da vatandaşı şirketlerle baş başa bırakıyor”. 

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.