YEREL (DHA) - Demirören Haber Ajansı | Haber Girişi: 06.06.2021 - 10:43, Güncelleme: 06.06.2021 - 10:43

Carettalar, Antalya Körfezi'ni denizanası istilasından koruyor

 

Carettalar, Antalya Körfezi'ni denizanası istilasından koruyor

Kızıldeniz'de her yıl ocak ayında başlayıp, mayıs ayı sonuna kadar süren denizanası göçü, Antalya Körfezi'nde de denizanası yoğunluğuna neden oluyor. Denizanaları ile beslenen deniz kaplumbağaları caretta carettalar, körfezin koruyucuları olarak görev yapıyor. Protein yönünden zengin denizanalarını avlayan kaplumbağalar, Antalya'yı olası denizanası istilasından koruyor.
haberimizvar.net- Kızıldeniz'de her yıl ocak ayında başlayıp, mayısın sonuna kadar devam eden denizanası göçü, Antalya Körfezi'nde de denizanası yoğunluğuna neden oluyor. Göç yolundan ayrılarak körfeze giren denizanalarının büyüklükleri ve türleri ise değişiyor. Denizanaları ile beslenen deniz kaplumbağaları caretta carettalar ise körfezin koruyucuları olarak biliniyor. Protein yönünden zengin denizanalarını avlayan caretta carettalar, Antalya'yı olası denizanası istilasından koruyor. BAŞIBOŞ DENİZANALARINI CARETTA CARETTALAR AVLIYOR Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Kızıldeniz üzerinden gerçekleşen göçlerin etkisiyle farklı türde birçok balık türünü barındıran Antalya'da, caretta carettaların denizanalarına karşı doğal koruma olduğunu söyledi. Başıboş denizanalarının Kızıldeniz göçmeni olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Gökoğlu, "Belirli aylarda dalgıçların kameralarına sık sık beyaz büyük denizanaları yakalanıyor. Bu denizanalarının popülasyonu zamanla azalacak. Göç geçişlerinin tamamlanması ve körfeze giren başıboş denizanalarının carettalar tarafından avlanmasıyla popülasyon büyümeden bitecek" dedi. 'BİR DÖNEM OTELLER BÖLGESİNDE TEMASLAR OLMUŞTU' Birkaç yıl önce özellikle otellere yakın noktalarda turistlere denizanası temasının yaşandığını, caretta carettaların o bölgede denizanalarını avlamasıyla şikayetlerin azalıp yok olduğunu kaydeden Prof. Dr. Gökoğlu, "Besinin denize ulaştığı yoğun dönemlerde denizanaları kıyılara kadar gelmektedir. Denizanaları şu anda denize girenlere dokunabilir, dokunduğu anda da vücutlarını yakabilir. Öldürücü etkisi yok. Vücudu yaktığı için kızarıklık ve yanık oluşabilir" diye konuştu. 8 TÜRDEN 2 CARETTA TÜRÜ DENİZİMİZDE YAŞIYOR Dünyada 8 türü olan deniz kaplumbağalarından iri baş ve yeşil kaplumbağanın bölgede yaşadığını söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu, "Her iki kaplumbağa da etçildir. İki türden de yüzlerce kaplumbağa Antalya Körfezi'nde yaşıyor. Denizimizde denizanası popülasyonu çoğalmıyorsa nedeni deniz kaplumbağaları. Yaşam alanlarını iyi koruyorlar, denizanalarını yiyerek baskın tür olmalarını engelliyorlar" dedi. 
Kızıldeniz'de her yıl ocak ayında başlayıp, mayıs ayı sonuna kadar süren denizanası göçü, Antalya Körfezi'nde de denizanası yoğunluğuna neden oluyor. Denizanaları ile beslenen deniz kaplumbağaları caretta carettalar, körfezin koruyucuları olarak görev yapıyor. Protein yönünden zengin denizanalarını avlayan kaplumbağalar, Antalya'yı olası denizanası istilasından koruyor.

haberimizvar.net- Kızıldeniz'de her yıl ocak ayında başlayıp, mayısın sonuna kadar devam eden denizanası göçü, Antalya Körfezi'nde de denizanası yoğunluğuna neden oluyor. Göç yolundan ayrılarak körfeze giren denizanalarının büyüklükleri ve türleri ise değişiyor. Denizanaları ile beslenen deniz kaplumbağaları caretta carettalar ise körfezin koruyucuları olarak biliniyor. Protein yönünden zengin denizanalarını avlayan caretta carettalar, Antalya'yı olası denizanası istilasından koruyor.

BAŞIBOŞ DENİZANALARINI CARETTA CARETTALAR AVLIYOR

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Kızıldeniz üzerinden gerçekleşen göçlerin etkisiyle farklı türde birçok balık türünü barındıran Antalya'da, caretta carettaların denizanalarına karşı doğal koruma olduğunu söyledi. Başıboş denizanalarının Kızıldeniz göçmeni olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Gökoğlu, "Belirli aylarda dalgıçların kameralarına sık sık beyaz büyük denizanaları yakalanıyor. Bu denizanalarının popülasyonu zamanla azalacak. Göç geçişlerinin tamamlanması ve körfeze giren başıboş denizanalarının carettalar tarafından avlanmasıyla popülasyon büyümeden bitecek" dedi.

'BİR DÖNEM OTELLER BÖLGESİNDE TEMASLAR OLMUŞTU'

Birkaç yıl önce özellikle otellere yakın noktalarda turistlere denizanası temasının yaşandığını, caretta carettaların o bölgede denizanalarını avlamasıyla şikayetlerin azalıp yok olduğunu kaydeden Prof. Dr. Gökoğlu, "Besinin denize ulaştığı yoğun dönemlerde denizanaları kıyılara kadar gelmektedir. Denizanaları şu anda denize girenlere dokunabilir, dokunduğu anda da vücutlarını yakabilir. Öldürücü etkisi yok. Vücudu yaktığı için kızarıklık ve yanık oluşabilir" diye konuştu.

8 TÜRDEN 2 CARETTA TÜRÜ DENİZİMİZDE YAŞIYOR

Dünyada 8 türü olan deniz kaplumbağalarından iri baş ve yeşil kaplumbağanın bölgede yaşadığını söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu, "Her iki kaplumbağa da etçildir. İki türden de yüzlerce kaplumbağa Antalya Körfezi'nde yaşıyor. Denizimizde denizanası popülasyonu çoğalmıyorsa nedeni deniz kaplumbağaları. Yaşam alanlarını iyi koruyorlar, denizanalarını yiyerek baskın tür olmalarını engelliyorlar" dedi. 
KIZILDENIZ'DEN GOCLERI SIRASINDA  <a href=ANTALYA KORFEZI'NE GELEN DENIZANALARI, 'KORFEZIN BEKCILERI' OLARAK ADLANDIRILAN CARETTA CARETTALAR TARAFINDAN AVLANARAK, DENIZANASI ISTILASININ ONUNE GECILIYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)" src="https://ajans.dha.com.tr/images/thumbnail/muhabir/2021_06/2021_06_06/9fbc4da7d6363c0fce85544d95ddb647.jpg" />
KIZILDENIZ'DEN GOCLERI SIRASINDA  <a href=ANTALYA KORFEZI'NE GELEN DENIZANALARI, 'KORFEZIN BEKCILERI' OLARAK ADLANDIRILAN CARETTA CARETTALAR TARAFINDAN AVLANARAK, DENIZANASI ISTILASININ ONUNE GECILIYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)" src="https://ajans.dha.com.tr/images/thumbnail/muhabir/2021_06/2021_06_06/02dc95a4f7f41a3d00748bb7cb9c8c95.jpg" />
KIZILDENIZ'DEN GOCLERI SIRASINDA  <a href=ANTALYA KORFEZI'NE GELEN DENIZANALARI, 'KORFEZIN BEKCILERI' OLARAK ADLANDIRILAN CARETTA CARETTALAR TARAFINDAN AVLANARAK, DENIZANASI ISTILASININ ONUNE GECILIYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)" src="https://ajans.dha.com.tr/images/thumbnail/muhabir/2021_06/2021_06_06/4480019977c73708eea5271ff61bb52b.jpg" />
KIZILDENIZ'DEN GOCLERI SIRASINDA  <a href=ANTALYA KORFEZI'NE GELEN DENIZANALARI, 'KORFEZIN BEKCILERI' OLARAK ADLANDIRILAN CARETTA CARETTALAR TARAFINDAN AVLANARAK, DENIZANASI ISTILASININ ONUNE GECILIYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)" src="https://ajans.dha.com.tr/images/thumbnail/muhabir/2021_06/2021_06_06/72a83ff40e40158602e34088abb73928.jpg" />

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.