EKONOMİ Haber Girişi: 07.10.2019 - 11:54, Güncelleme: 07.12.2020 - 14:04

Çetin'den kayıt dışı istihdam uyarısı

 

Çetin'den kayıt dışı istihdam uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nejat Deniz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin'i ziyaret etti. Başkan Davut Çetin kayıt dışı istihdam uyarısında bulundu
haberimizvar.net Sosyal güvenlik uygulamalarının ele alındığı ziyarette ATSO Başkan Yardımcıları M. Cihangir Deniz, Mustafa Atılgan ile Sayman Üye Ayhan Kızılsavaş'ta hazır bulundu. Ziyarette, sürdürülebilir ekonomiyi ve sosyal güvenliği sekteye uğratan, işveren açısından haksız rekabet, çalışanlar açısından hak kaybı ve mağduriyetine neden olan kayıt dışı istihdam ile mücadele etmenin önemi ve kayıtlı istihdamın sağladığı faydalar görüşüldü. Başkan Çetin, "Bu kapsamda, odamız üyelerine yönelik teşvik uygulamaları, primlerin süresi içinde ödenmesi, primlerin süresi içinde ödenmemesi halinde ortaya çıkacak maliyet artışları ve icra takibine konu olarak haciz ve satış işlemlerinin getirdiği sonuçların anlatılacağı bilgilendirme toplantısının değerlendirmesi yapıldı" dedi. GEREKEN ÖZEN GÖSTERİLMELİ Kayıt dışı çalıştırmanın veya çalışmanın hem sigortalı hem de işverene büyük maliyet artışları ortaya çıkardığına değinen Başkan Çetin, "Sigortalının aylık bağlama şartlarını gerçekleştirememe veya daha geç gerçekleştirmesine sebep olmaktadır. İşveren yönünden ise teşviklerden mahrum kalabileceği gibi prim maliyetine göre katbekat daha fazla maliyet oluşturacaktır. Örneğin, 2019 yılı içerisinde bir yıl sigortasız çalıştırmanın tespiti halinde, işyerine uygulanacak idari para cezası (2019 yılı için geçerli) 66 bin 518 liradır. Bu yüzden üyelerimizi bu konuyla ilgili gereken özeni göstermeye davet ediyorum" dedi. İl Müdürü Nejat Deniz ise ziyarette, kayıt dışı istihdamla mücadelede sürekli ve yaygın denetimlerin yürütüldüğünü, borcu bulunan işverenlerin teşviklerden ve diğer kolaylıklardan yararlanmak için işverenlerin primlerini ödemesi veya taksitlendirmesinin önemli olduğunu, aksi durumda icra takip ve haciz işlemlerine konu olabileceği uyarısında bulunuldu.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nejat Deniz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin'i ziyaret etti. Başkan Davut Çetin kayıt dışı istihdam uyarısında bulundu

haberimizvar.net Sosyal güvenlik uygulamalarının ele alındığı ziyarette ATSO Başkan Yardımcıları M. Cihangir Deniz, Mustafa Atılgan ile Sayman Üye Ayhan Kızılsavaş'ta hazır bulundu. Ziyarette, sürdürülebilir ekonomiyi ve sosyal güvenliği sekteye uğratan, işveren açısından haksız rekabet, çalışanlar açısından hak kaybı ve mağduriyetine neden olan kayıt dışı istihdam ile mücadele etmenin önemi ve kayıtlı istihdamın sağladığı faydalar görüşüldü. Başkan Çetin, "Bu kapsamda, odamız üyelerine yönelik teşvik uygulamaları, primlerin süresi içinde ödenmesi, primlerin süresi içinde ödenmemesi halinde ortaya çıkacak maliyet artışları ve icra takibine konu olarak haciz ve satış işlemlerinin getirdiği sonuçların anlatılacağı bilgilendirme toplantısının değerlendirmesi yapıldı" dedi.

GEREKEN ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Kayıt dışı çalıştırmanın veya çalışmanın hem sigortalı hem de işverene büyük maliyet artışları ortaya çıkardığına değinen Başkan Çetin, "Sigortalının aylık bağlama şartlarını gerçekleştirememe veya daha geç gerçekleştirmesine sebep olmaktadır. İşveren yönünden ise teşviklerden mahrum kalabileceği gibi prim maliyetine göre katbekat daha fazla maliyet oluşturacaktır. Örneğin, 2019 yılı içerisinde bir yıl sigortasız çalıştırmanın tespiti halinde, işyerine uygulanacak idari para cezası (2019 yılı için geçerli) 66 bin 518 liradır. Bu yüzden üyelerimizi bu konuyla ilgili gereken özeni göstermeye davet ediyorum" dedi.

İl Müdürü Nejat Deniz ise ziyarette, kayıt dışı istihdamla mücadelede sürekli ve yaygın denetimlerin yürütüldüğünü, borcu bulunan işverenlerin teşviklerden ve diğer kolaylıklardan yararlanmak için işverenlerin primlerini ödemesi veya taksitlendirmesinin önemli olduğunu, aksi durumda icra takip ve haciz işlemlerine konu olabileceği uyarısında bulunuldu.

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.