YEREL () - Haber Merkezi | Haber Girişi: 30.01.2021 - 11:15, Güncelleme: 30.01.2021 - 11:15

Çevreci Komşu Kart'ta yeni dönem

 

Çevreci Komşu Kart'ta yeni dönem

Antalya'da Muratpaşa Belediyesi'nin nisan ayında 5'inci yılını dolduracak ödüllü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart'ta yeni bir dönem başladı. İster markette ister online alışverişte ister yemek siparişlerinde ve hatta toplu ulaşımda kullanılabilen yeni kartların dağıtımı mahalle mahalle devam ediyor.
 Muratpaşa Belediyesi, Nisan 2016'da Türkiye'nin ilk ve tek ödüllü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart'ı pilot mahallelerde uygulamaya başladı. Sağlanan başarının ardından proje, bugün 510 bini aşkın nüfusa sahip Muratpaşa'nın tüm mahallelerinde uygulandı. 'Atma, biriktir, kazanalım' sloganıyla hayata geçirilen projeyle Muratpaşa sakinleri cam, kağıt, plastik gibi nitelikli evsel atıkları kaynağında ayrıştırdı ve belirlenen gün ve saatte sokağından geçen Çevreci Komşu Kart ekiplerine teslim etti. Muratpaşalılar, ayrıştırdıkları atıklar karşılığında anlaşmalı marketlerde, fırınlarda harcayabilecekleri, isterlerse öğrencilere burs olarak bağışlayabilecekleri puan kazandı. Puanlar, Çevreci Komşu Kartlara yüklendi. Muratpaşa Belediyesi, Çevreci Komşu Kart'la Nisan 2016'dan Aralık 2020 sonuna kadar geçen sürede 15 milyon 543 bin 241 kilogram nitelikli atığı evlerden topladı. EN ÇOK KAZANAN KONUKSEVER MAHALLESİ Toplanan bu atıklar karşılığında Çevreci Komşu Kartlara 4 milyon 959 bin 426 lira karşılığı puan yüklendi. Çevreci Komşu Kart'la, ev ekonomisi için bugüne kadar hiç olmayan bir maddi kaynak oluşturulurken Muratpaşa'nın bu süreçte en çok kazanan mahallesi Konuksever oldu. Mahalleli, Çevreci Komşu Kart'la 307 bin 688 lira kazanırken Kızıltoprak 227 bin 734 lirayla atmayıp biriktiren ve en çok kazanan ikinci mahalle oldu. En çok kazananlar listesinin üçüncü sırasında 191 bin 833 lirayla Yenigün Mahallesi yer aldı. Muratpaşa Belediyesi'nin Türkiye'nin ilk ve tek ödüllü geri dönüşüm projesi, ulusal ve uluslararası birçok ödülün de sahibi olurken süreçte bitkisel atık yağlar ve içerdiği kimyasallarla insan sağlığına zararları bilenen elektrikli ve elektronik atıklar da Çevreci Komşu Kart kapsamında toplanmaya başlandı. 2020'de 6 bin 209 lira karşılığı elektronik atık, 8 bin 221 litre bitkisel atık yağ evlerden toplandı. BANKAMATİKTEN PARA OLARAK DA ÇEKİLEBİLECEK Muratpaşa Belediyesi, nisan ayında 5'inci yaşını kutlayacak Çevreci Komşu Kart'ta yeni dönem yeni yılla birlikte başladı. Projenin yeni döneminde, Çevreci Komşu Kart artık üye iş yeri sınırı olmadan kredi kartı pos cihazı olan her yerde kullanılabiliyor. Yeni kartlarla Muratpaşalılar artık istedikleri marketten alışveriş yapabiliyor, online alışverişte kullanabiliyor, yemek siparişlerinde tüm ödemelerini yeni kartlarıyla yapabiliyor. Ayrıca, Antalya'nın şehir içi toplu ulaşım kartı Antalyakart'a da bakiye aktarımı da yeni dönemde mümkün hale geldi. Tüm bunlarla birlikte, Çevreci Komşu Kart'la kazanılan puanlar bankamatiklerden nakit para olarak da çekilebilecek. Yeni kartların dağıtımı, atık toplamak için belirlenen gün ve saatte sokağa gelen ekipler tarafından gerçekleştiriliyor 
Antalya'da Muratpaşa Belediyesi'nin nisan ayında 5'inci yılını dolduracak ödüllü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart'ta yeni bir dönem başladı. İster markette ister online alışverişte ister yemek siparişlerinde ve hatta toplu ulaşımda kullanılabilen yeni kartların dağıtımı mahalle mahalle devam ediyor.

 Muratpaşa Belediyesi, Nisan 2016'da Türkiye'nin ilk ve tek ödüllü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart'ı pilot mahallelerde uygulamaya başladı. Sağlanan başarının ardından proje, bugün 510 bini aşkın nüfusa sahip Muratpaşa'nın tüm mahallelerinde uygulandı. 'Atma, biriktir, kazanalım' sloganıyla hayata geçirilen projeyle Muratpaşa sakinleri cam, kağıt, plastik gibi nitelikli evsel atıkları kaynağında ayrıştırdı ve belirlenen gün ve saatte sokağından geçen Çevreci Komşu Kart ekiplerine teslim etti. Muratpaşalılar, ayrıştırdıkları atıklar karşılığında anlaşmalı marketlerde, fırınlarda harcayabilecekleri, isterlerse öğrencilere burs olarak bağışlayabilecekleri puan kazandı. Puanlar, Çevreci Komşu Kartlara yüklendi.


Muratpaşa Belediyesi, Çevreci Komşu Kart'la Nisan 2016'dan Aralık 2020 sonuna kadar geçen sürede 15 milyon 543 bin 241 kilogram nitelikli atığı evlerden topladı.


EN ÇOK KAZANAN KONUKSEVER MAHALLESİ


Toplanan bu atıklar karşılığında Çevreci Komşu Kartlara 4 milyon 959 bin 426 lira karşılığı puan yüklendi. Çevreci Komşu Kart'la, ev ekonomisi için bugüne kadar hiç olmayan bir maddi kaynak oluşturulurken Muratpaşa'nın bu süreçte en çok kazanan mahallesi Konuksever oldu. Mahalleli, Çevreci Komşu Kart'la 307 bin 688 lira kazanırken Kızıltoprak 227 bin 734 lirayla atmayıp biriktiren ve en çok kazanan ikinci mahalle oldu. En çok kazananlar listesinin üçüncü sırasında 191 bin 833 lirayla Yenigün Mahallesi yer aldı.


Muratpaşa Belediyesi'nin Türkiye'nin ilk ve tek ödüllü geri dönüşüm projesi, ulusal ve uluslararası birçok ödülün de sahibi olurken süreçte bitkisel atık yağlar ve içerdiği kimyasallarla insan sağlığına zararları bilenen elektrikli ve elektronik atıklar da Çevreci Komşu Kart kapsamında toplanmaya başlandı. 2020'de 6 bin 209 lira karşılığı elektronik atık, 8 bin 221 litre bitkisel atık yağ evlerden toplandı.


BANKAMATİKTEN PARA OLARAK DA ÇEKİLEBİLECEK


Muratpaşa Belediyesi, nisan ayında 5'inci yaşını kutlayacak Çevreci Komşu Kart'ta yeni dönem yeni yılla birlikte başladı. Projenin yeni döneminde, Çevreci Komşu Kart artık üye iş yeri sınırı olmadan kredi kartı pos cihazı olan her yerde kullanılabiliyor. Yeni kartlarla Muratpaşalılar artık istedikleri marketten alışveriş yapabiliyor, online alışverişte kullanabiliyor, yemek siparişlerinde tüm ödemelerini yeni kartlarıyla yapabiliyor. Ayrıca, Antalya'nın şehir içi toplu ulaşım kartı Antalyakart'a da bakiye aktarımı da yeni dönemde mümkün hale geldi. Tüm bunlarla birlikte, Çevreci Komşu Kart'la kazanılan puanlar bankamatiklerden nakit para olarak da çekilebilecek. Yeni kartların dağıtımı, atık toplamak için belirlenen gün ve saatte sokağa gelen ekipler tarafından gerçekleştiriliyor 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.