Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 13:54
 
Adrasan’a beton dökecekler
Ulaştırma Bakanlığı, Antalya’daki Adrasan Koyu’na gezi teknesi barınma ve yanaşma yeri inşa edecek. Bakanlığın projesiyle, doğusunda ve güneyinde birinci derece doğal sit alanı bulunan Adrasan Koyu’na 268 bin 490 ton taş ve 13 bin 300 metreküp beton dökülecek.
YEREL Haberi
Adrasan’a beton dökecekler

haberimizvar.net-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, doğal güzelliği ile bilinen Adrasan’a “Gezi Teknesi Barınma ve Yanaşma Yeri” yapmak için proje hazırladı. Proje dosyasının 17 Aralık tarihinde Antalya Valiliği’ne sunulduğu belirtilirken Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladığı açıklandı. BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; proje dosyasında, “Projenin yapım tekniğinde, pek çok kıyı yapısında olduğu gibi, taş dolgu yöntemi kullanılacaktır” ifadeleri yer aldı. Proje için çeşitli büyüklüklerdeki ve ağırlıklardaki taşlarla yaklaşık 268 bin 490 ton dolgu yapılacak. Projede beton kaplama yöntemi ile beton kalıplar kullanılacağı da belirtildi.

 

13 BİN METREKÜP BETON

Dosyada, “Su altı beton dökümü, kronman betonu için yaklaşık 13 bin 300 metreküp beton kullanılacaktır” denildi. Projenin büyüklüğüne ilişkin ise, “303 metre uzunluğunda bir ayrık dalgakıran, bu dalgakıranın kara tarafında 270 metre uzunluğunda ve -5 metre derinliğinde bir rıhtım yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. İskelelerin toplam uzunluğu 418 metre, genişliklerinin ise üç metre olacağı belirtildi. Projenin bedelinin yaklaşık 20 milyon 807 bin TL olacağı açıklanırken, “Projenin tamamlanmasının ardından, yaklaşık 80 gezi teknesi rıhtımlara bağlanabilecek” denildi. Yapılması planlanan projenin doğusunda ve güneyinde birinci derece doğal sit alanı sınırları yer alıyor. Proje için günlük bin 33 ton malzeme taşınacağı da proje dosyasında belirtildi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Antalya, Adrasan, Ulaştırma Bakanlığı, gezi teknesi, iskele
Yorumlar
Haber Yazılımı