AKP’li vekilden EYT önerisi
Haber
19 Şubat 2020 - Çarşamba 18:53
 
AKP’li vekilden EYT önerisi
AKP’li bir milletvekili, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sıkıntıları dile getirerek Erdoğan’a EYT'liler için yeni bir sistem kurgulanması önerisinde bulundu.
KULİS Haberi
AKP’li vekilden EYT önerisi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP'li vekiller, parti genel merkezinde bir araya geldi. Toplantıda bir milletvekili emeklilik yaşıyla ilgili sıkıntıları dile getirdi, emeklilikte yaşa takılanların çalışmaya devam etseler bile maaşlarının düşmemesi için yeni bir sistem kurgulanması önerisinde bulunduğu belirtildi. Milletvekilinin önerisine Erdoğan’ın ne cevap ise, bilinmiyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan daha önceki açıklamalarında EYT'lilerle ilgili tartışmalara "Yapmayacağım, seçim kaybetsem bile bu işte yokum" diye noktayı koymuştu.

EYT NEDİR?

Bir kişinin hangi koşullarda emekli olacağı, kanuna göre belirlenir. 2008'den önce SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olmak üzere üç ayrı kurum ve kanun söz konusuydu. Bu tarihten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında birleştirildi. Örneğin ilk kez 30 Nisan 2008'de SSK'lı olan bir erkek 60 yaşında, 7 bin prim günüyle emekli olabilirken, bir gün sonra yani 1 Mayıs 2008'de SSK'lı olan bir erkek 7 bin 200 prim günüyle emekli olabilir hale geldi. Yani bir gün geç sigortalılık 200 gün fazla çalışmayı gerektirdi. 9 Eylül 1999'da da 4447 sayılı Kanun hayata geçerken, bu tarihten önce sigortalı olanlar için de kademeli bir yaş şartı devreye sokuldu.  

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: AKP’li, vekilden, EYT, önerisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı