Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 14:20
 
CHP’li belediyelerde asgari ücret 2 bin 500
Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 500 lira olacağını açıkladı. Mutfakta yangın olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ekonomimiz Londra’daki bir avuç tefeciye emanet. Tefecilere devlet eliyle 174 milyar 313 milyon dolar ödedik” dedi.
EKONOMİ Haberi
CHP’li belediyelerde asgari ücret 2 bin 500

haberimizvar.net-CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP’li belediyelerde uygulanacak asgari ücreti açıklayan Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 2 bin 200 dedik. Bunlar rakamlarının yerini değiştirip 2 bin 20 lira yaptılar. 2020 yılı için ise asgari ücret 2 bin 500 lira olmalı dedik. CHP’li belediyelerimizde 2 bin 500 lira yapacağız” dedi. Toplantıda AKP’ye ağır eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, “17 yılda arzu ettikleri her kanunu çıkardılar, istedikleri bürokratları istedikleri yerlere atadılar. Yargıya da müdahale ettiler. Yargı siyaseti otoritenin yan kuruluşu haline dönüştü. Tek adam oturdu ve bütün kararları alma konusunda kendisini yetkilendirdi. Bu sürece baktığımızda 17 yıllık bir iktidarın Türkiye’nin hiçbir temel sorununa çözüm üretmediğini görüyoruz” diye konuştu.

 

KILIÇDAROĞLU: MUTFAKTA YANGIN VAR

 

Ekonomide tam bir felaket yaşandığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Mutfakta yangın var. 17 yıl tek başınıza yöneteceksiniz, Türkiye üretecek diyeceksiniz ve milyonlarca işsiz yaratacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir insanın işsizlik nedeniyle kendini yaktığı görülmemiştir; ama biz de görüldü. Bizim ekonomimiz Londra’daki bir avuç tefeciye emanet. Cumhuriyet’in bütün eserlerini sattılar. En büyük borçlanmaları yaptılar. Tefecilere devlet eliyle 174 milyar 313 milyon dolar ödedik. 17 yıl sonra Borçlar Genel Müdürlüğünü kurmak zorunda kaldılar. 7 yılda dışarıdaki tefecilere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet aracılığıyla ödediği faiz 174 milyar dolar” vurgusu yaptı.

 

AYAKKABI KUTUSUNDA RÜŞVET ALANLAR

 

Eğitimde gelinen noktanın da tam bir felaket olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “17 yılın sonunda başta AK Partili aileler olmak üzere çocuklarının eğitiminden şikayet eder hale geldiler. Özel okullarda patlama var, çünkü devlet okullarına güven yok. Devlet okullarına olan güven temelden sarsıldı. Mısır, Suriye politikası, Libya politikası… Bunların hepsi büyük bir sorundur. Devlette büyükelçi olmanın sorumluluğunun önemli olduğunu sokaktaki vatandaş da verir. Ayakkabı kutusunda rüşvet alanların büyükelçi olarak tayin edildiği bir ülkede siz dış politikadan ne bekleyebilirsiniz? Rüşvet alan insanlar, nasıl olur da bir ülkeyi temsil etmek için yurt dışına gönderirler. Bunu da milletin vicdanına havale etmemiz gerekiyor. Dillendirilmesi dahi acı gerçek biliyorum; ama bu atamayı yapanlar acaba utanıyor mu? Dış politikada bireysel çıkar peşinde koşan bir yapıyla karşı karşıyayız” dedi.

 

‘TÜRKİYE’NİN İTİBARI NEREDE KALDI?’

 

Kılıçdaroğlu eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Suriye ile görüşün dedik. Dinlemediler. Ama Rusya aldı Moskova’da aynı masaya oturttu. Ama bizi değil Putin’i dinlediler. Türkiye’nin itibari nerede? Putin’in talimatı ile masaya oturdun. Suriye konusunda bir uluslar arası konferans toplayın dedik. Buna da itiraz ettiler. Sonra Putin’in isteği üzerine Astana’ya gittiler. 1998 Adana Mutabakatı’nın uygulayın dedik. Buna da karşı çıktılar. Putin söyledikten sonra gündemlerine aldılar. Libya konusunda dedik ki iki taraf olmayın. Barıştırıcı konumunda olun. BM’nin tanıdığı taraf ile görüşürüz dediler. Peki sonra ne oldu Putin aldı görüştürdü. Dış politikada daha dikkatli bir dil kullanmanız lazım. ‘Emevi Camisi’nde 24 saat içerisinde namaz kılacağız’ dediler, 3 milyon Suriyeli Türkiye’ye geldi. CHP hep itiraz ediyor diyorlar bana. Türkiye’de halkın ya da devletin lehine gelen bütün düzenlemelere CHP evet oyu vermiştir. İtiraz ettiğimiz konular elbette ki var. Sorun varsa biz arkasında çözümü koyuyoruz. Bakın taşeron işçilerin sorununu bir dile getirdik. Muhtar arkadaşlarımızın maaş alamamasını ilk biz dillendirdik”. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: CHP, Parti Meclisi, genel başkan, Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücret
Yorumlar
Haber Yazılımı