Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 12:58
 
Damat Albayrak Kanal İstanbul’da arazi almış
Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın, Kanal İstanbul güzergâhında 13 dönüm arazi aldığı ortaya çıktı. Arazi, İstanbul Havalimanı’na 5 kilometre mesafede. 13 dönüm arazinin alındığını doğrulayan Albayrak’ın avukatı, herhangi bir rant oluşturulmadığını öne sürdü.
GÜNDEM Haberi
Damat Albayrak Kanal İstanbul’da arazi almış

haberimizvar.net-Tayyip Erdoğan’ın 2011’de başbakanlığı döneminde duyurduğu Kanal İstanbul güzergâhında arazi hareketliliği sürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da 2012 yılında güzergah üzerinde 13 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı. Halen tarla vasfında olan arazinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kanal İstanbul için değişiklik yapılan planda “konut alanı” sınırları içinde kalması dikkat çekti.

13 DÖNÜMLÜK ARAZİ SATIN ALDI

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Berat Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, güzergâhta yer alan Arnavutköy’e bağlı Boyalık Mahallesi’nde yaklaşık 3 dönüm arazi aldı. Sadık Albayrak, 2003 yılında satın aldığı tarla vasfındaki arazinin etrafını çevirerek prefabrik bir ev yaptı. O dönem başbakan olan Tayyip Erdoğan, 2011 yılında Kanal İstanbul projesinin yapılacağını duyurdu. Bundan bir yıl sonra bakan Berat Albayrak, babasının arazisine komşu olan yaklaşık 13 dönümlük araziyi satın aldı.

TARLALAR KONUT ALANI OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen günlerde İstanbul’un anayasası sayılan 100 bin ölçekli çevre düzeni planını revize etti ve Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak ‘Yenişehir’i plana işledi. Yapılan değişiklik, Sadık ve Berat Albayrak’ın birbirlerine komşu olan arazilerini de etkiliyor. Halen tarla vasfında olan iki arazi, plan değişikliğinin ardından ‘konut alanı’ sınırları içinde kalıyor.

‘YABANCIYA GİTMESİN DİYE ALDI’

Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan bir bakanlık yetkilisi, Berat Albayrak’ın araziyi 2012’de satın aldığını belirterek, “Berat Bey’in babası Sadık Albayrak 2003’de bu köyden arazi aldı. 2012’de arazinin yan tarafındaki arazi satışa çıktı. Yabancıya gitmemesi için de Berat Albayrak bu araziyi aldı. Kanal İstanbul’la bağdaştırmak zorlama olur. Kanal İstanbul’la bir ilgisi yok” diye bilgi verdi.

‘BU SIRADAN BİR SATIN ALMADIR’

Berat Albayrak’ın avukatı Ahmet Özel ise yaptığı yazılı açıklamada, arazinin 2012 yılında alındığını doğrulamakla birlikte, haberin algı amaçlı olduğunu öne sürdü. Avukat Özel, “Bakan Albayrak’ın babası Sadık Albayrak tarafından 2003 yılında alınan köy tapulu arsada 1 adet prefabrik ev yer almaktadır. Söz konusu arsanın bitişiğindeki bir diğer arsa da 2012 yılında sahibi tarafından satışa çıkartıldığında, yabancı almasın düşüncesiyle imkanı olan her vatandaşın yapabileceği sıradan bir satın almayla Berat Albayrak tarafından satın alınmıştır. Bu arsa üzerinde hiçbir inşaat olmadığı gibi arsanın niteliğini değiştirecek hiçbir girişimde de bulunulmamıştır” açıklaması yaptı.

‘ARAZİLERDE RANT HESABI YOK’

Bitişik arsanın Bakan Albayrak’ın babası Sadık Albayrak’ın olduğu için fiilen tevhit ile 2003 yılında alınan ve ranta dönük hiçbir hesap olmadan kullanılan arsa ile birleştirildiğini söyleyen Özel, “Arazi üzerindeki prefabrik yapı ve köy evi muhafaza edilmiştir. Evrensel gazetecilik değerlerinden nasibini almayan, somut vakayı sadece algıyla müvekkil aleyhine kamuoyu oluşturmak amacıyla kullanan ön yargılı muhabire, bakanlıktan yetkili bir kişi tarafından olayın gerçeği ve süreç anlatılmasına rağmen gerçekler bilinçli olarak bağlamından kopartılmış ve sözde haber art niyetli olarak kamuoyuna ‘nasılsa alıcısı var’ mantığıyla servis edilmiştir” dedi. Avukat Özel, söz konusu haber nedeniyle dava açacaklarını da ifade etti.  

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Berat Albayrak, Kanal İstanbul, Arnavutköy, Hazine ve Maliye Bakanı, arazi
Yorumlar
Haber Yazılımı