Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 13:09
 
Felakete bir kala AKP-MHP ülkeyi bölünmeye mi götürüyor?
SİYASET Haberi
Felakete bir kala AKP-MHP  ülkeyi bölünmeye mi götürüyor?

 Neo Osmancılık ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ de, Libya’da, Mısır’da kendi düşünce ideolojisindeki grupları koruma ve onların yok olmasını engellemek için verdiği mücadele devam ediyor. Çoklu denklem olan uluslararası ilişkilerde ülkemizin coğrafi hassaslığını göz ardı ederek, Suriye’de bizi savaşa götürmesi, ABD’nin birden kışkırtıcılığı, diğer yandan PYD’ye resmi bütçe talep etmesi, şu anda ülkemizin bölünmez bütünlüğünü tehlikeye atmaktadır. Aslında artık Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin temellerinin tamamıyla çatırdadığını görmekteyiz. Maalesef!

İslami yaşam tarzıyla ilgili ülkede bekar olarak kimse ilişki yaşayamaz derken, kadın cinayetlerinde yapılan indirimler, çocuk tecavüzcülerinin önünü kesecek ciddi bir müdahale olmaması, çocuk yaşta evliliği yasalaştırma çabaları, kadınların hızla eğitimden ve iş yaşamından çekilme oranlarının arttığı bu dönemde, ülkeyi felakete götürecek Suriye ile savaşa bir kalması felaketin ne büyük boyutta olduğunu gösteriyor.

Savaşlar, sadece dışarıda olmaz. İçeride de  ülke iç güvenliğinin ve kurduğu hiyerarşinin zayıflamasına, kurulan sistemin gittikçe denetimsiz kalmasına yol açar. Bunu en yakınımız da Irak’da, Libya’da, Suriye’de gördük. Kurtuluş Savaşı sırasında da ülkemiz de gördük. Bir çok grup, çete, lokalize alanlı gruplar oluşur. Yani ülke içinde başıboşluk yaşanır. Bu durumun ülkenin hassas yapısını da göz önüne alınarak adımların atılması gerekir.

Biz gelelim Suriye’de yaşananların yaratacağı sonuçlara!

Aslında orada biz Rusya ile savaşmış olacağız. Kaçınılmaz son ile karşı karşıyayız açıkçası, dün AKP Genel Başkanı grubunda yaptığı konuşma da orada islami yaşam tarzını cihatçıları savunanları korumak adına savaşacağımızı belirtti. (Bunu da göçü engellemekle perdeliyor ) Kahramanlık söylemleri yerine saha gerçeğine bakmak gerek, asıl savaşacağımız Rusya’nın, silahlı teknolojik gücü bizden fazladır ve üstündür. Kim ne dersin desin, Amerika’da Avrupa ülkeleri de Esat’ın gitmesini istemiyor. Türkiye burada kötü kullanılmıştır. Başından beri güvenlikli bölge bir faciadır derken, iktidar saplantılı bir şekil de güvenlikli bölgeyi gündeme sokmuştur. Suriye, Rusya’nın durumu ele almasıyla toparlamış ve iki hamlesinden biri olan, biri cihatçılar, diğeri PYD (ABD himayesinde) planında, ilki olan cihatçıları sıkıştırdığı tek nokta olan İdlib ve bağlantılı Afrin’den çıkarma hamlesine hız kazandırmıştır. Eğer bir savaş çıkarsa ve sonuçları bizim için yenilgi olursa, Güneydoğu’yu kaybetme riski de artar. Yani, Neo Osmancılık hayalleri ve cihatçıları koruma uygulaması böyle bir felaketi de kapımıza dayatmaktadır.

Kısaca yol yakınken bu savaş pozisyonundan çekilmeli ve analarımızın ağlamadığı, komşularımızla BARIŞ içinde yaşayacağımız Atatürk’ün söylediği gibi YURTTA SULH CİHANDA SULH ilkesini tekrar devletin ana politikası yapmalıyız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Felakete, bir, kala, AKP-MHP, , ülkeyi, bölünmeye, mi, götürüyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı