Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 18:16
 
FETÖ’nün siyasi ayağını açıkladı
Geçen haftaki grup toplantısını “FETÖ’nün siyasi ayağını gelecek toplantıda açıklayacağım” diye bitiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında AKP hükümetine yanıtlamaları istemiyle 20 soru sordu.
SİYASET Haberi
FETÖ’nün siyasi ayağını açıkladı

habwrimizvar.net-Geçen haftaki grup konuşmasını FETÖ’nün siyasi ayağını açıklayacağını söyleyerek bitiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beklenen açıklamayı bugün yaptı. Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçtaroğlu, “Burada tek tek Bilal’e anlatır gibi anlatacağım. Kim bu siyasi ayak? Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir birimin raporu, ‘FETÖ devletin bütün kılcal damarlarına sızıyor’ diyor. FETÖ terör örgütünün elemanlarını devletin tüm kılcal damarlarına kim nasıl yerleştirdi? Polise, içişleri bakanlıklarına, paşalar, generaller, buralara nasıl yerleştiler? Buraya terör örgütünü yerleştirenlere FETÖ’nün siyasi ayağı diyoruz” dedi.

 MGK KARARI İMZAYA AÇILMADI

 Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Tek yetkili olan iktidar partisi FETÖ’nün elemanlarını devletin kılcal damarlarına yerleştirirken, ‘Ben bunların terör örgütü üyesi olduğunu bilmiyordum’ diyebilir mi? Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir birimin raporu, ‘FETÖ devletin bütün kılcal damarlarına sızıyor’ diyor. Bu yetkiyi ancak belirli kişiler ve kurumlar kullanabilir. Esnaf, devlete FETÖ’nün müsteşarını tayin edebilir mi? FETÖ’nün faaliyetleri izleniyor muydu? Evet, izleniyordu, eskiden beri izleniyordu. Gülen hareketinin CIA ilişkileri MİT tarafından raporlanmıştı 1991 yılında. 24 Ağustos 2004 tarihinde bir karar alındı MGK’da. O dönem başbakan Erdoğan’dı. Gülen hareketinin tehlikeli olduğunu hükümete bildirdiler. Peki ne yaptılar? MGK’da alınan Gülen kararı Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılmadı, hiçbir işlem yapılmadı. Kimseye haber verilmedi. Tüm riski hükümet adına Erdoğan üstlendi. Peki, FETÖ’nün siyasi ayağı kim?”

 ‘FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI KİM?’

 FETÖ’nün tehlikeli olabileceğini içeren MGK kararının dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rafa kaldırıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bu kişi aynı zamanda BOP eş başkanıdır. MGK karar alıyor Gülen hareketi tehlikelidir diye. Derhal içerideki ve dışarıdaki faaliyetleri ile ilgili gerekli önlemleri alın diyor. Kime diyor, dönemin hükümetine. Kararın altında da imzası var dönemin Başbakanı Erdoğan’ın. 15 Temmuz’da şehit olanlar adına soruyorum, 15 Temmuz’da gazi olanlar adına soruyorum, vicdanı olanlar adına soruyorum, bu memleketi sevenler adına soruyorum, FETÖ’nün siyasi ayağı kim?” diye sordu.

 ‘DEVLETİ ERDOĞAN TESLİM ETTİ’

 AKP iktidarını suçlayan Kılıçdaroğlu, “FETÖ’nün önünü açan siyasi otorite FETÖ’nün siyasi ayağıdır. Devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır. FETÖ’nün isteği ile KHK yetkisi alındı. Danıştay ve Yargıtay Başkanlığı için 8 yıllık görev yapma zorunluluğunu dört yıla indirdiler. Çünkü aşağıda kendi adamları bekliyordu. Kitle ataması ile yargı FETÖ’nün eline geçti. Bu kanunu kim getirdi? FETÖ’nün isteği ile KHK yetkisi alındı. Danıştay ve Yargıtay Başkanlığı için 8 yıllık görev yapma zorunluluğunu dört yıla indirdiler. Çünkü aşağıda kendi adamları bekliyordu. Kitle ataması ile yargı FETÖ’nün eline geçti. Bu kanunu kim getirdi? FETÖ’cüleri toplu olarak yerleştirme sadece Yargıtay ve Danıştay’da mı oldu? Hayır, orduda da oldu. Üstelik 17-25 Aralık’tan sonra oldu. Generalliğe yükselmek için bekleme sürelerini düşürdüler” diye konuştu.

 17-25 ARALIK’IN TAMAMI DOĞRU

 17-25 Aralık’ta ortaya çıkan yolsuzluk belgelerinin tamamının doğru olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğnu, “Hortumun tamamı doğrudur, alınan paraların tamamı doğrudur. Şimdi kalkmış benim avukatımı FETÖ’den içeri atmakla tehdit ediyor. Ne yaparsanız yapın bize geri adım attıramazsınız! Bir sürü pislik saçılmış, çıkan kokudan burnumuzu tutuyoruz. O hâlâ nasıl barışırım diye Fehmi Koru’yu aracı yapıp FETÖ elebaşı ile barışmaya çalışıyor. Niye? Ortaya çıkmasını istemediği daha çok pislik var diye. Devletin kozmik odasını FETÖ unsurlarına kim açtı? Bir kişinin talimatı ile açıldı; Recep Tayyip Erdoğan. Devletin namusunu terör unsurlarına açan FETÖ’nün siyasi ayağıdır. FETÖ ile gerçekten mücadele ediliyor mu? Gerçekten devletten temizlendiler mi? Bylock listesini açıklamıyorsan FETÖ’ye destek veriyorsun demektir” ifadelerini kullandı.  

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: FETÖ’nün, siyasi, ayağını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı