Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 15:37
 
Parti kimsenin malı değil!
Kansere yenik düşen CHP’li danışman Taner Coşkun’un Seyit Torun’un yanında beş kuruş almadan yıllarca çalıştığını söyleyen Kamil Canbaz, “Onun hakkını yok sayanların, tabutuna dokunmaya hakları yok. Parti kimsenin tapulu malı değil” diye isyan etti.
SİYASET Haberi
Parti kimsenin malı değil!

haberimi-zvar.ne-CHP’li danışman Taner Coşkun’un kanserden ölümü üzerine ağzını açıp gözünü yuman danışman Kamil Canbaz, açıklamalarını sürdürdü. Sosyal medya hesabından verdiği ilk tepkide, “Çocuğun çaresizliğini kullandılar. Eşlerini belediyede müdür yapanlar, çocuğun genel merkeze giriş kartını aldılar. Yazıklar olsun hepinize” diyen Cambaz, daha sonra geniş bir açıklama yaptı. 17 yıl TBMM’de görev yaptığını, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya milletvekilleri ile çalıştığını söyleyen Canbaz, “Neredeyse nüfus olarak Türkiye’nin yarısına hizmet etmeye çalıştım. Partimin de 25 yıllık üyesiyim. Bu güne kadar da hiçbir yere aday olmadım. Başka hiçbir yerde görev almadım. Bundan sonra da partimin sade bir üyesi olarak yaşamaya çalışacağım” ifadelerini kullandı.

‘AMACIM PARTİYİ TARTIŞMAK DEĞİL’

Canbaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Sevgili kardeşim Taner’in vefat haberini aldığımda içim yandı, ağlayarak bir yazı paylaştım. İki gündür gerek telefonla gerekse de sosyal medya üzerinden yüzlerce mesaj aldım. Gerek yerel ve gerekse ulusal basında bu paylaşımlarım yer almış. Bazıları da amacını epey aşmış. Bu nedenle tekrar açıklama yapma ihtiyacı duydum. Dünkü paylaşımımın amacı ne partimi tartışmak, ne bazı parti büyüklerimi yıpratmak değildi. Yıllarca partim için bedel ödeyen bir ailenin mensubu olarak bunun bilincinde olan birisiyim. Hele sayın Genel Başkanımızın şahsında bunu yapmayacak kadar örgüt ve parti bilincine sahip olduğuma inanıyorum. Ayrıca, Ordu ilimizin iç siyasi polemiklerine girmek ne haddim, ne de hakkımdır”.

‘DANIŞMANLARIN İŞ GÜVENLİĞİ YOK’

Taner Coşkun’a yapılan haksızlığı bilen birisi olarak acısını yazdığını vurgulayan Canbaz, “Hele tabutunun başında, ‘kardeşim, yol arkadaşım, can yoldaşım’ ifadeleri ile resim paylaşanları gördükçe Taner’in yaşadığı acıları, sıkıntıları yakından bilen birisi olarak dünkü açıklamayı yaptım ve hala da her satırının arkasındayım. Öncelikle kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Mecliste eğer kamuda görevi yoksa, vekilin talebi üzerine açıktan atama ile görevlendirme yapılır. Danışmanların görev süresi de vekilin göreviyle sınırlıdır. Vekilin görevi bitince danışmanların da görevi biter. Kamudan gelenler kurumlarına döner, açıktan gelenler ise işsiz kalır. Ne yazık ki Meclis bile yasayı arkasından dolaşarak açıktan atama ile çalışan hiçbir danışmana bir yılı tamamlatmaz. Kağıt üzerinde her yılın 31 Aralık’ında çıkış, 1 Ocak tarihinde de tekrar giriş yaparak açıktan atanan danışmanların iş güvenliği hakkını elinden alır” dedi.

‘17 YILA 1 LİRA TAZMİNAT ALMADIM’

Kendisinin 17 yıl hiç ara vermeden çalışmasına rağmen ayrıldığında 1 lira tazminat hakkı olmadığını belirten Kamil Canbaz, “O dönem verilen yaklaşık 10-15 kişilik kadrolar da ne yazık ki grup başkanvekillerimiz tarafından başka kurumlarda kadrolu olan kendi sekreter ve danışmanlarına verildi. Çok direnmemize rağmen sonuç alamadık. Kardeşim Taner de aynı durumdaydı. Ordu Milletvekilimiz İdris Yıldız’ın danışmanı olarak 4 yıl çalıştı. Odalarımız bitişik olması nedeniyle de çok daha yakın arkadaş olduk. İdris Yıldaz sonraki seçimde maalesef görev alamadı. Ama İdris Yıldız’ın iki danışmanı Eren ve Taner, hatta sekreteri için ne kadar çırpındığını biliyorum. Sanırım birçok kişiye referans olmasına ve önermesine rağmen sonuç alamadı. Buna rağmen İdris Yıldız ve eşinin Taner’in son nefesine kadar nasıl çırpındıklarını maddi-manevi verdikleri desteği bilenlerden biriyim. Bu desteklerinin asıl bundan sonra da devam etmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

‘BEŞ KURUŞ PARA ALMADAN ÇALIŞTI’

Ordu eski Belediye Başkanı Seyit Torun’un Genel Merkez’de görev almasından sonra Taner Coşkun’un onun yanında çalışmaya başladığını hatırlatan Canbaz, “İlerleyen süreçte de bu vesile ile belki bir yerde görevlendirileceğini, bunun için uğraştığını söylerdi. Ancak bu olay bir türlü gerçekleşmedi. Herkes onu Genel Merkezden ücret alıyor sanırken, o yıllarca beş kuruş almadan, hiçbir çıkarı olmadan Seyit Torun’a yardımcı oldu. Seyit Torun milletvekili olunca aralarındaki sorun nedir bilemem; ama kendisinden oda anahtarlarını ve Genel Merkez giriş kartını sekreterinin aracılığı ile bırakmasını ve Taner’le muhatap olmayacağını söylemiş. Bunu ben dahil yakın çevresindeki bir çok arkadaş biliyoruz” açıklamasında bulundu.

‘KARTINI ALIP TABUTUNU TAŞIDILAR’

Danışmanların yaşadığı sorunları açıkça anlatan Canbaz, “Genel Merkezdeki veda töreninin planlayıcısı ve tüm organizasyonu yapan, planlayan, emek verenlerin başında da yine çok değerli bir danışman arkadaşımız var. Bunlara rağmen sosyal medyada ‘Seyit Torun’un danışmanı’ sıfatıyla paylaşımlar yapılması doğru değildi. Taner resmi bir danışmanlık yapmadı. Beş kuruş para almadı. Aldı ise lütfen söylesinler. Benim tepkim Taner gibi emek verenlerin yok sayılarak, en yukarıdan en aşağıya kadar, birilerinin bu partiyi kendi mülkleri, babalarının tapulu arazileri sanarak hareket etmelerinedir. Sağlığında Genel Merkez giriş kartını elinden alanların öldüğünde Genel Merkez önündeki tabutuna omuz vermesi kabul edilemez. Hiçbir yere sığdıramadınız o çocuğu” diye tepki gösterdi.

‘ŞOFÖRÜNÜ MECLİS ÜYESİ YAPANLAR’

Canbaz sözlerini şöyle bitirdi: “Kanser illetine nasıl yakalandığını birçok arkadaşımız bildiği gibi, günahı da, vebali de kimlerin üzerinde, herkes biliyor. Birileri şoförlerini belediye meclis üyesi yapıp, tekrar seçilemeyince belediye şirketlerinde yönetim kurulu üyesi yaparken, o çocuk yıllarca orada beş parasız çalıştı. Benim tepkim, birilerinin hem Genel Merkezde görev alıp, hem de birkaç belediye şirketinde görev almasınaydı. Nedense Taner gibi sıkıntılı durumda olan hiçbir arkadaşımız bu görevlere layık olamadılar. Grupta görevli arkadaşlarımızdan eksiği neydi? Taner, bazı parti büyüklerimizin eşleri, yakınları kadar herhangi bir belediye şirketinde görev almaya layık değil miydi? Taner bazı önemli parti büyüğü yakınları gibi hizmet alımı yoluyla partimize fatura da kesmedi. Kesti ise lütfen söylesinler. Sağlığında arayıp sormayanların, üstüne basa basa söylüyorum, onun emeğini, hakkını yok sayanların, onun tabutuna, mezarının bir avuç toprağına dahi dokunmaya hakları olmadığına ve bir an önce gereğini yaparak istifa etmelerinin gerektiğine inanıyorum”.

 

İLGİLİ HABER:

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: CHP, Kamil Canbaz, Taner Coşkun, Seyit Torun, İdris Yıldız
Yorumlar
Haber Yazılımı