Haber Girişi: 19.11.2020 - 20:36, Güncelleme: 07.12.2020 - 14:06

Çiftçinin ekmeği ile oynuyorsunuz

 

Çiftçinin ekmeği ile oynuyorsunuz

Devlet destekli, vakıf katılım tarafından kurulan Türkşeker’in tarım piyasasında oluşturabileceği sıkıntıları dile getiren ZMO Şube Başkanı Şahin, “Yaptığınız düpedüz tarım sektörüne girmek, tarım paydaşların piyasasına ortak olmak hatta milletin ekmeğiyle oynamak” dedi.
haberimizvar.net- Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, devlet desteği ile kurulan Türkşeker’i eleştirdi. Yazılı açıklama yapan Şahin, şunları söyledi: “Asıl kurulma amacı, üreticilerden direk ürün alımı yaparak market zincirlerine tedarik sağlayacak olan bu yapı tamamen sektör için ileriki süreçte sıkıntılar yaratacaktır. Bir de bu duruma devlet desteğinin olması ise tam bir talihsizliktir. Türkşeker, alım yapacakları ürünlerin aylara göre fiyatlarını açıklamış durumdadır. Fiyatı belirlerken belki de maliyete göre hesap yapmışlardır, oysa ki talep arz dengesi ve ürünün verimliliği, kış koşullarında ki maliyet artışına sebebiyet verecek unsurları nasıl hesaba kattılar sormak lazım kendilerine.   MİLLETİN EKMEĞİYLE OYNUYORSUNUZ Borçlu çiftçiye, akıl karıştırarak cazip bir ortammış gibi algı yaratarak serbest piyasada ki alacak verecek piyasasını tedirgin etmiştir. Üreten çiftçi ile yapılan sözleşmeye sözlü olarak şimdilerde ekledikleri yorum ise, çiftçinin ilacını, gübresini, sera örtüsünü, fidesini, tohumunu da toplu alım yaparak direk çiftçiye uygun fiyat ile vereceğini söylemeleridir. Hani sizler sadece üreticinin ürününü alacaktınız, marketlere satacaktınız? Yaptığınız düpedüz tarım sektörüne girmek, tarım paydaşların piyasasına ortak olmak hatta milletin ekmeğiyle oynamak.   SEKTÖRE ORTAK OLUYORLAR Hem de Devletin parası ile! Bakın arkadaşlar bu işi yapan ülke genelinde TKK’leri var. TKK’leri de geçen yıl ziraat bankaları ile koordineli olarak çiftçiden direk ürün alımı yaptılar zaten. Demek oluyor ki devletin parası ile özel sektör paydaşlarının iş alanlarına ortak oluyorsunuz. Oysa bizler devlet yetkilerine her fırsatta tarımsal planlama, tarımsal destek konusunda gerçekleri söylüyoruz. PAYDAŞLAR YOK SAYILACAK Nasıl mı? Bütün tarım paydaşlarının sesini dinleyip, kanayan yaralara ekonomik anlamda merhem olunması gerektiği yönünde. Şayet Türkşeker faaliyetlerine fırsat verilirse ilerde bütün tarım paydaşları ciddi sıkıntı yaşayacaktır. Sözde ülke genelinde üretilen ürünlerin yaklaşık 6’sını karşılayabilecek bütçeden bahseden Türkşeker yetkilileri kimden güç alarak ilacı, gübreyi vb. ihtiyaçları da toplu alım yapabileceklerini söylüyorlar. Tarımın ticaretine girerek birilerini mi zengin etmeyi planlıyor, hem de borçlu olan tarım paydaşlarını hiçe sayarak. İRDELENMESİ GEREKİR Tarımsal konularda sürekli bindiği dalı kesen anlayışımızdan vazgeçmeliyiz. Birilerinin güçlenmesi, zenginleşmesi için değil milletimizin ekonomik anlamda güçlenmesini hedef haline getirmeliyiz. Birçok detayı olan bu hareketin Maliye ve Hazine Bakanlığının geniş çaplı çalışmalarından ve irdelemesinden sonra sonlandırılmasını ivedilikle öneririz. Amacımız tamamen üretime destek olmak, millî ekonomiye katkı sağlamak.”
Devlet destekli, vakıf katılım tarafından kurulan Türkşeker’in tarım piyasasında oluşturabileceği sıkıntıları dile getiren ZMO Şube Başkanı Şahin, “Yaptığınız düpedüz tarım sektörüne girmek, tarım paydaşların piyasasına ortak olmak hatta milletin ekmeğiyle oynamak” dedi.

haberimizvar.net- Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, devlet desteği ile kurulan Türkşeker’i eleştirdi. Yazılı açıklama yapan Şahin, şunları söyledi: “Asıl kurulma amacı, üreticilerden direk ürün alımı yaparak market zincirlerine tedarik sağlayacak olan bu yapı tamamen sektör için ileriki süreçte sıkıntılar yaratacaktır. Bir de bu duruma devlet desteğinin olması ise tam bir talihsizliktir. Türkşeker, alım yapacakları ürünlerin aylara göre fiyatlarını açıklamış durumdadır. Fiyatı belirlerken belki de maliyete göre hesap yapmışlardır, oysa ki talep arz dengesi ve ürünün verimliliği, kış koşullarında ki maliyet artışına sebebiyet verecek unsurları nasıl hesaba kattılar sormak lazım kendilerine.

 

MİLLETİN EKMEĞİYLE OYNUYORSUNUZ

Borçlu çiftçiye, akıl karıştırarak cazip bir ortammış gibi algı yaratarak serbest piyasada ki alacak verecek piyasasını tedirgin etmiştir. Üreten çiftçi ile yapılan sözleşmeye sözlü olarak şimdilerde ekledikleri yorum ise, çiftçinin ilacını, gübresini, sera örtüsünü, fidesini, tohumunu da toplu alım yaparak direk çiftçiye uygun fiyat ile vereceğini söylemeleridir. Hani sizler sadece üreticinin ürününü alacaktınız, marketlere satacaktınız? Yaptığınız düpedüz tarım sektörüne girmek, tarım paydaşların piyasasına ortak olmak hatta milletin ekmeğiyle oynamak.
 

SEKTÖRE ORTAK OLUYORLAR

Hem de Devletin parası ile! Bakın arkadaşlar bu işi yapan ülke genelinde TKK’leri var. TKK’leri de geçen yıl ziraat bankaları ile koordineli olarak çiftçiden direk ürün alımı yaptılar zaten. Demek oluyor ki devletin parası ile özel sektör paydaşlarının iş alanlarına ortak oluyorsunuz. Oysa bizler devlet yetkilerine her fırsatta tarımsal planlama, tarımsal destek konusunda gerçekleri söylüyoruz.

PAYDAŞLAR YOK SAYILACAK

Nasıl mı? Bütün tarım paydaşlarının sesini dinleyip, kanayan yaralara ekonomik anlamda merhem olunması gerektiği yönünde. Şayet Türkşeker faaliyetlerine fırsat verilirse ilerde bütün tarım paydaşları ciddi sıkıntı yaşayacaktır. Sözde ülke genelinde üretilen ürünlerin yaklaşık 6’sını karşılayabilecek bütçeden bahseden Türkşeker yetkilileri kimden güç alarak ilacı, gübreyi vb. ihtiyaçları da toplu alım yapabileceklerini söylüyorlar. Tarımın ticaretine girerek birilerini mi zengin etmeyi planlıyor, hem de borçlu olan tarım paydaşlarını hiçe sayarak.

İRDELENMESİ GEREKİR

Tarımsal konularda sürekli bindiği dalı kesen anlayışımızdan vazgeçmeliyiz. Birilerinin güçlenmesi, zenginleşmesi için değil milletimizin ekonomik anlamda güçlenmesini hedef haline getirmeliyiz. Birçok detayı olan bu hareketin Maliye ve Hazine Bakanlığının geniş çaplı çalışmalarından ve irdelemesinden sonra sonlandırılmasını ivedilikle öneririz. Amacımız tamamen üretime destek olmak, millî ekonomiye katkı sağlamak.”

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.