Haber Girişi: 08.07.2021 - 11:45, Güncelleme: 08.07.2021 - 11:45

Yerel basını bitirme tasarrufu

 

Yerel basını bitirme tasarrufu

Kamu kurumlarına günlük gazete alımı yasağı getirilen tasarruf genelgesi çok zor koşullar altında ayakta durmaya çalışan yerel basını bitirme tasarrufuna dönüştü.
haberimizvar.net- Antalya Basın Cemiyeti (ABC) Başkanı İbrahim Akkaya, 'Yerel basın ve yerel basın çalışanları pandemi nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları giderecek destek paketi beklerken, tasarruf genelgesi ile tersinin yapılması büyük hayıl kırıklığı yaşadı" dedi. Cuumhurbaşkanlığı'nın tasarruf genelgesinde ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç olmak üzere günlük gazete alımı yapılamayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunamayacaktır’ denildiğini vurgulayan Antalya Basın Cemiyeti(ABC) Başkanı Akkaya, " Yerel gazeteler özellikle yerel yönetimlerin abone ve resmi ve dini bayramlarda verdikleri ilanlarla yaşama mücadelesi veriyor. Genelge ile abone ve ilanlara yasaklama getirilmesi yerel basının sesinin kısılması, yok olmasına yol açıyor. Genelge ile ayrıca kamu kurumlarının rapor, bülten, kitap, dergi gibi yayınlarının da yasaklanması halkın gözü kulağı olan yerel basının gözden çıkarıldığı anlamına da geliyor" şeklinde konuştu. Basın meslek örgütleri harekete geçmeli destansı fedakarlıklarla halkın haber alma hakkını gerçekleştirmeye çabalayan yerel basının son dönemde kağıt, mürekkep, kalıp ve diğer ürünlere dövize bağlı olarak gelen zamlarla artık dayanacak gücü kalmadığını ifade eden ABC Başkanı Akkaya, basın meslek örgütlerinin tasarruf genelgesinin geri çekilmesi ya da yerel basına destek paketinin ivedilikle çıkarılması için hareket geçmesi gerektiğini vurguladı. Akkaya, şunları söyledi : "Şurası yadsınamaz bir gerçek ki krizde en fazla ötekileştirilen sektör basın sektörü. Çünkü krizi gündemle getirerek tasarrufa gitmek amacında olan her sektör gazete alımı ve reklam bütçesinde kısıtlamaya gidiyor. Reklam geliri kalemi neredeyse hiç yok denecek kadar azalan yerel basının, gazete satışından başka bir geliri kalmadı. Satış ise genellikle abone sistemiyle olduğu için, otomatiğge bağlanan yakıt zamlarından sonra ciddi bir maliyet oluşturmaya başladı. Çare birlik olmak, çare sorunları birlikte hareket ederek çözmek"
Kamu kurumlarına günlük gazete alımı yasağı getirilen tasarruf genelgesi çok zor koşullar altında ayakta durmaya çalışan yerel basını bitirme tasarrufuna dönüştü.

haberimizvar.net-  Antalya Basın Cemiyeti (ABC) Başkanı İbrahim Akkaya, 'Yerel basın ve yerel basın çalışanları pandemi nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları giderecek destek paketi beklerken, tasarruf genelgesi ile tersinin yapılması büyük hayıl kırıklığı yaşadı" dedi. Cuumhurbaşkanlığı'nın tasarruf genelgesinde ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç olmak üzere günlük gazete alımı yapılamayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunamayacaktır’ denildiğini vurgulayan Antalya Basın Cemiyeti(ABC) Başkanı Akkaya, " Yerel gazeteler özellikle yerel yönetimlerin abone ve resmi ve dini bayramlarda verdikleri ilanlarla yaşama mücadelesi veriyor. Genelge ile abone ve ilanlara yasaklama getirilmesi yerel basının sesinin kısılması, yok olmasına yol açıyor. Genelge ile ayrıca kamu kurumlarının rapor, bülten, kitap, dergi gibi yayınlarının da yasaklanması halkın gözü kulağı olan yerel basının gözden çıkarıldığı anlamına da geliyor" şeklinde konuştu. Basın meslek örgütleri harekete geçmeli destansı fedakarlıklarla halkın haber alma hakkını gerçekleştirmeye çabalayan yerel basının son dönemde kağıt, mürekkep, kalıp ve diğer ürünlere dövize bağlı olarak gelen zamlarla artık dayanacak gücü kalmadığını ifade eden ABC Başkanı Akkaya, basın meslek örgütlerinin tasarruf genelgesinin geri çekilmesi ya da yerel basına destek paketinin ivedilikle çıkarılması için hareket geçmesi gerektiğini vurguladı. Akkaya, şunları söyledi : "Şurası yadsınamaz bir gerçek ki krizde en fazla ötekileştirilen sektör basın sektörü. Çünkü krizi gündemle getirerek tasarrufa gitmek amacında olan her sektör gazete alımı ve reklam bütçesinde kısıtlamaya gidiyor. Reklam geliri kalemi neredeyse hiç yok denecek kadar azalan yerel basının, gazete satışından başka bir geliri kalmadı. Satış ise genellikle abone sistemiyle olduğu için, otomatiğge bağlanan yakıt zamlarından sonra ciddi bir maliyet oluşturmaya başladı. Çare birlik olmak, çare sorunları birlikte hareket ederek çözmek"

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.