Haber Girişi: 09.09.2021 - 16:13, Güncelleme: 09.09.2021 - 16:13

52 ilaç SGK listesinden çıkarıldı

 

52 ilaç SGK listesinden çıkarıldı

Aralarında kas gevşetici kremler, ağrı kesici ve iltihap giderici spreyler, ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkartma ağrılarında kullanılan diş jellerinin de bulunduğu 52 ilaç SGK geri ödeme listesinden çıkarıldı.
haberimizvar.net-  Resmi Gazete’de dün yayınlanan tebliğle 52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geri ödeme listesinden çıkarıldı ve eşdeğer fiyat referans bandı farkları da yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), 52 ilacın listeden çıkarılması hakkında, “SGK bazı ilaçları geri ödeme listesinden çıkararak zaten alım gücü düşük olan vatandaşlarımızın birçoğunun ilaca ulaşmasını zorlaştırıyor. Vatandaşın cebinden çıkacak fiyat farkı fazlalaşıyor” açıklaması yaptı.  BEBEK JELLERİ BİLE ÇIKARILDI  Geri ödemi listesinden çıkarılan ilaçlar arasında kas gevşetici kremler, ağrı kesici ve iltihap giderici spreyler, vatandaşın pandemi döneminde en çok kullandığı ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkartırken ağrılarında kullanılan diş jellerinin bulunduğunu belirten TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan. “SGK bazı ilaçları geri ödeme listesinden çıkararak zaten alım gücü düşük olan vatandaşlarımızın birçoğunun ilaca ulaşmasını zorlaştırıyor” dedi.  ÖKSÜRÜK ŞURUPLARINDA DENENDİ  Saydan şu açıklamayı yaptı: “TEİS olarak, sağlık harcamalarının bir gider kalemi olmadığını, halk sağlığına yapılan bir yatırım olduğunu bu çerçevede de ilaç harcamalarında tasarrufun geri ödeme listelerinden ilaçların çıkarılmasıyla olmayacağını ve bu yaklaşımdan vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kurum olarak önceki senelerde bu tasarruf modeli öksürük şuruplarında denenmiş olup, uygulamanın sonucunda daha pahalı ilaçların reçetelendiği ve tasarruf değil bir artışın olduğu görülmüştür. Bu yeni ödenmeyecek listesinde yer alan 52 ilaç da pahalı olmayan, birinci ve ikinci kademede fiyatlandırılan ilaçlar olup denenmiş bir yöntemin tekrarında kamunun yararı olmadığını bir kez daha belirtmek istiyoruz. Unutmayalım ki her şeyden tasarruf edilir, ama sağlıktan tasarruf edilmez”.  BAŞKA İLAÇLAR DA ÇIKARILABİLİR  “Eczacılarının sendikası olarak bu düzenlemenin bir başlangıç olduğunu başka ilaç gruplarının da yavaş yavaş ödeme kapsamından çıkacağını düşünüyoruz. Bu şekilde olan kısıtlama asla tasarruf getirmeyecek, sağlık sistemini hastaların defalarca kullanması suretiyle beklenenin aksine başvuru sayısında ve sağlık harcamalarında artışa neden olacaktır. Nihayetinde ise vatandaşın ilaçlara ulaşımı engellenmiş ve cebinden ilaç için çıkacak olan ücret fazlalaşmış olacak”.  FİYAT FARKI FAZLALAŞMIŞ OLACAK  “SGK 15 Ekim’den sonra 52 ilacı geri ödemeyecek ve tebliğden 5 iş günü sonra 147 ilacı da on günde 1’er kutu olacak şekilde ve kurumun belirleyeceği sabit bir fiyattan ödeyeceği için vatandaşın vereceği fiyat farkı da daha çok olacak. Ayrıca eşdeğer fiyat referans bandı farkları ise yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildi. Böylece eşdeğer ilaçlardan alınacak farklar yüzde 5 oranında artmış oluyor. Eşdeğer ilacın referans bandının yüzde 5’e çekilmesiyle de vatandaşın cebinden çıkacak fiyat farkı fazlalaşmış olacak”.  
Aralarında kas gevşetici kremler, ağrı kesici ve iltihap giderici spreyler, ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkartma ağrılarında kullanılan diş jellerinin de bulunduğu 52 ilaç SGK geri ödeme listesinden çıkarıldı.

haberimizvar.net-  Resmi Gazete’de dün yayınlanan tebliğle 52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geri ödeme listesinden çıkarıldı ve eşdeğer fiyat referans bandı farkları da yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), 52 ilacın listeden çıkarılması hakkında, “ SGK bazı ilaçları geri ödeme listesinden çıkararak zaten alım gücü düşük olan vatandaşlarımızın birçoğunun ilaca ulaşmasını zorlaştırıyor. Vatandaşın cebinden çıkacak fiyat farkı fazlalaşıyor” açıklaması yaptı.

 BEBEK JELLERİ BİLE ÇIKARILDI

 Geri ödemi listesinden çıkarılan ilaçlar arasında kas gevşetici kremler, ağrı kesici ve iltihap giderici spreyler, vatandaşın pandemi döneminde en çok kullandığı ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkartırken ağrılarında kullanılan diş jellerinin bulunduğunu belirten TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan. “ SGK bazı ilaçları geri ödeme listesinden çıkararak zaten alım gücü düşük olan vatandaşlarımızın birçoğunun ilaca ulaşmasını zorlaştırıyor” dedi.

 ÖKSÜRÜK ŞURUPLARINDA DENENDİ

 Saydan şu açıklamayı yaptı: “ TEİS olarak, sağlık harcamalarının bir gider kalemi olmadığını, halk sağlığına yapılan bir yatırım olduğunu bu çerçevede de ilaç harcamalarında tasarrufun geri ödeme listelerinden ilaçların çıkarılmasıyla olmayacağını ve bu yaklaşımdan vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kurum olarak önceki senelerde bu tasarruf modeli öksürük şuruplarında denenmiş olup, uygulamanın sonucunda daha pahalı ilaçların reçetelendiği ve tasarruf değil bir artışın olduğu görülmüştür. Bu yeni ödenmeyecek listesinde yer alan 52 ilaç da pahalı olmayan, birinci ve ikinci kademede fiyatlandırılan ilaçlar olup denenmiş bir yöntemin tekrarında kamunun yararı olmadığını bir kez daha belirtmek istiyoruz. Unutmayalım ki her şeyden tasarruf edilir, ama sağlıktan tasarruf edilmez”.

 BAŞKA İLAÇLAR DA ÇIKARILABİLİR

 “Eczacılarının sendikası olarak bu düzenlemenin bir başlangıç olduğunu başka ilaç gruplarının da yavaş yavaş ödeme kapsamından çıkacağını düşünüyoruz. Bu şekilde olan kısıtlama asla tasarruf getirmeyecek, sağlık sistemini hastaların defalarca kullanması suretiyle beklenenin aksine başvuru sayısında ve sağlık harcamalarında artışa neden olacaktır. Nihayetinde ise vatandaşın ilaçlara ulaşımı engellenmiş ve cebinden ilaç için çıkacak olan ücret fazlalaşmış olacak”.

 FİYAT FARKI FAZLALAŞMIŞ OLACAK

 “ SGK 15 Ekim’den sonra 52 ilacı geri ödemeyecek ve tebliğden 5 iş günü sonra 147 ilacı da on günde 1’er kutu olacak şekilde ve kurumun belirleyeceği sabit bir fiyattan ödeyeceği için vatandaşın vereceği fiyat farkı da daha çok olacak. Ayrıca eşdeğer fiyat referans bandı farkları ise yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildi. Böylece eşdeğer ilaçlardan alınacak farklar yüzde 5 oranında artmış oluyor. Eşdeğer ilacın referans bandının yüzde 5’e çekilmesiyle de vatandaşın cebinden çıkacak fiyat farkı fazlalaşmış olacak”.  

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.