Yazı Detayı
24 Mart 2020 - Salı 15:35
 
Acil sokağa çıkma yasağı ilan edilsin
Bülent GERAY
haberimizvar.net
 
 

 

AKP iktidarı ne yaparsanız yapın, ben ticarete devam edeceğim diyor. Dün akşam Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yaptığı açıklamayla durum tamda buna denk geldi. Düşünün dün itibarıyla İtalya sokağa çıkma yasağıyla, durumu ilk defa dengeler duruma getirdi. Bu kadar hızlı yayılan bulaşıcı hastalıklarda yapılacak en önemli şey, hızla izolasyonu sağlamaktır. Yani iller arası ulaşımı keserek, sokağa çıkma yasağı uygulayarak hastalığın yayılmasını engellemektir. Ancak iktidarın yok dediği ekonomik kriz acı şekilde kendisini işsizlik, nakit sıkıntısı, esnafın kepenk kapatması, vergi ödemelerindeki düşüklük, belediyelerin gittikçe düştüğü nakit sıkıntısı ve büyük işletmelerin iflas ve konkordoto ilan etmeleri iktidar ne derse desin krizi net gösteriyordu. Bunun yanı sıra şeriatçıları korumak adına Suriye ve Libya da yaşadıklarımızda ekonomiye ayrı bir yük getirmekteydi. Tam da ülke de biz bunlarla uğraşırken bu hızla yayılan bulaşıcı COVİD – 19 virüsüne yakalandık.

AKP, iktidarı ekonomik gerçekliğimizden ötürü sokağa çıkma yasağı ilan edememektedir. Günler önce günde 10000 ve üstü hızlı test yapacağını söylerken hala buna maalesef erişememiştir. Daha dün Çin’den ilk parti (50.000 adet) test gelmiştir. Yani ne söylerse söylensin test sayımız yeterli değildir. AKP iktidarı bunu halka açıklamamaktadır. Yani siyasi kaygıları (iktidarı bırakmama) önde olduğu için maalesef şeffaflık politikasını izlememektedir. Hızlı test sayımız yeterli değildir. Üstelik bizim ürettiğimiz testler (75 dakika süreli) daha dün Kolombiya’ya ihraç edilmiştir. Güler misiniz ağlar mısınız gibi böyle traji komik şeylerde yaşamaktayız.

Bir diğer tehlike de bulaşıcı hastalıktan kronik rahatsızlığı olan özellikle 65+ yaşlardakine (iyi niyetli) sokağa çıkma yasağı koyarak onları hedef haline getirdik. Toplum yanlış bir algıyla büyüklerimizi hastalığın sebebi saymaya ve tepkiler göstermeye başladı. Oysa herkese bulaşan bu hastalık büyüklerimiz korumak için ilan edilmişti. Tam bir saçmalık olan bir karardı. Dışarıdaki herkes 65+ yaş grubuna hastalık bulaştırma potansiyeli taşıyordu. İktidar acilen sokağa çıkma yasağını ilan etmesi ve testleri çoğaltması gerekirken bunu ekonomik kriz nedeniyle yapamadı. Yapsa yedek akçemizi bile kullanan AKP iktidarı, sosyal destek paketlerini uygulayamayacak durumda bütçeyi tüketmişti. Kısaca hastalığın bu koşullarda yayılacağını bilen AKP iktidarı kendi olağanüstü halini kendin ilan et sözcüğüne sığınmıştı. İnsanın parayla sürdüğü yaşam ilişkilerinde bunun olma olasılığı maalesef yüzde 0’dı. Çalışan insanlar bunu nasıl uygulayacaktı sahi… Kendisiyle çelişen bu durum karşısında Sağlık Bakanı çözümü, defalarca Cumhurbaşkanı ve Maliye Bakanı’na teşekkür etmekte buldu. Kısaca bize dediler ki,  saldık sizi çayıra Mevlam sizi kayıra, Ölümler arttığında ise herhalde fıtratımız da var diyecekler.

Bu durumda muhalefet ne yapmalı, bütün muhalefet partileri ellerindeki yerel iktidar ve il, ilçe örgütlerinin olanaklarını kullanarak her koşulda toplu ölümlerinin önüne geçek organizasyona geçmelidir.

Maalesef CBS (coğrafi bilgi sistemleri) mezarları, ormanlarda ki ağaçlara kadar sayarken (gereklidir). Kimse ülkenin sosyal dokusundan haberdar değildir. Yani insanların sosyal gereksinim noktaları belirlenmemiştir. Dilerim bu eksikliği bir an evvel gideririz. Bunla yerel yönetimler, bütçelerini de daha sağlıklı ve gerçekçi yaparlar. Konumuza dönelim o zaman muhalefet ne yapmalıdır?

Yerel yönetimler STK’larla bağlantıya geçmeliler. Yapılacak tüm işleri konusunda STK’larla birlikte yapmalı, mahalle bazlı ihtiyaç ve tedbir haritası çıkarmalıdır. Yerel yönetimler kaynakları bu anlamda kullanmalı, hatta iktidara haklı yaptırım gücü uygulanmalıdır.

Muhalefetin de bu anlamda sorumlulukları oldukça fazladır. Herkese kendine düşen görevi yaparsa mücadele topyekûn olur.

 
Etiketler: Acil, sokağa, çıkma, , yasağı, ilan, edilsin,
Yorumlar
Haber Yazılımı