Yazı Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 19:19
 
Antalya Büyükşehir ve Ulaşım Çalıştayı
Bülent GERAY
haberimizvar.net
 
 

Ulaşım zammından sonra yazdığımız ‘Sosyal belediyecilik mi, tüccar belediyecilikmi?’ köşe yazımızda; krizin halka yaşattığı sorunlardan dolayı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin zam yapmasının doğru olmadığını, konunun uzmanlarıyla bir çalıştay düzenleyerek, Antalya’nın kanayan yarayan yarası olan ulaşım sorunlarını tümüyle ele alması gerektiğini belirtmiştik.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, ulaşım hatları, araç kullanan halkla iletişim kuran sürücü kardeşlerimizle ilgili şikayetler, sürücülerin sağlıksız ve yoğun mesai şikayetleri, duraklarda bekleme süreleri yoğunluğu üzerine artan şikayetler ve biriken memnuniyetsizlik üstüne çok akıllıca bir kararla ulaşım çalıştayı düzenleme kararı almışlardır. Bu alınan kararın doğruluğu ile umarız çalıştaydan çıkan kararları, yaşama geçirmekte çok hızlı bir şekil de uygulamaya geçip, şikayetlerin önünü arkasını kesip, memnuniyet oranını bu alanda arttırırlar. Yani hazırlanan raporların içinde kalmazlar.

Çalıştayın ana teması, öncelikle maliyetlerin düşürülüp, bilet fiyatların da indirim olmalıdır. Bu konuda açılacak ayrı bir başlıkla, konunun yan giriftlerini de çalıştaya davet ederek tartışmalıdırlar. Bu noktada yapılması gerekenler arasında; teknoloji sayesinde, toplu taşım araçlarının günlük, haftalık, aylık maliyetlerinin tek araç başına taşıdıkları yolcu açısından değil teknik açıdan maliyetlerinin, plakaları üzerinden hesaplanması sağlanmalıdır. Ayrıca araçların hesaplamaları önceden maliyet uzmanları tarafından incelenmeli toplam hesaplanan gelir gider toplamlarının tutup tutmama nedenleri araştırılmalıdır. Kamuya ait  sürekli sorun çıkaran araçlarda yani zarar girdisi yapan, süresi dolmuş araçlar ulaşımdan çekilmelidir.  Belediyenin, ulaşım tamirhanelerin de araç onarım maliyet faturaları dikkatle incelenmelidir. Kısacası araçların verimlilikleri iyi hesaplanırsa maliyetlerin yüzde 30 - 40 arası düşeceğini düşünüyoruz. Bunun da sosyal belediyecilik anlayışıyla toplu taşım biletlerine indirim olarak yansıyacaktır. Bu da belediyenin halk nezdinde çıtasını yükseltecektir.

Çalıştayın, diğer önemli ana konusu da deniz ulaşımı olmalıdır. Antalya’nın çok uzun bir kıyı sahili vardır. Maalesef sembolik olarak sefere konan sonra da kaldırılan Antalya – Kemer seferi vardı. Büyükşehir Belediyesi, deniz otobüsü seferlerini arttırmalıdır. Turizmin gözbebeği olan bir kentte deniz toplu taşımı olmaması düşündürücüdür. Çevre, yakıt giderleri, yazın sıcağında, turistlerin uçaktan indikten sonra otobüsler içinde çektikleri çile, ulaşımın otellere saatlerce sürmesi, Antalya halkının deniz kıyısı ilçelere ulaşımda ki kayıpları ve sürekli artan nüfus dikkate alınırsa acilen deniz ulaşımının Antalya için olmazsa olmazı olarak önünde durmaktadır. Örnek verirsek, Kemer’e giden deniz otobüsü Konyaaltı, Beldibi, Göynük, Kemer, Tekirova, Çamyuva hattı olarak çalışırsa trafik de azalma olacaktır.  Ayrıca tur araçları da yolcularını iskeleden alıp, otellerine ulaştıracaktır. Bu hem turistler, hem tur şirketleri hem de araçlar açısından bir rahatlama sağlayacaktır. Diğer bir deniz ulaşımı için, havaalanı yakınına bir iskele kurulmalı (bu halkın kullandığı Lara plajları asla olmamalıdır)  Buradan tur şirketleriyle belediye anlaşarak araçlı feribotu kullanmalıdır ve bu feribotlar Gazipaşa’ya kadar kıyı ilçelerini kullanarak gitmelidir. Bence konunun uzmanları da bu konuda Büyükşehir’e ciddi detaylı analizlerinin yapıldığı, İzmir ve İstanbul’daki deniz ulaşım araçları da incelenerek rapor sunmalıdır.

Son önerimizi ise konunun uzmanı, Büyükşehir’e ulaşım master planı hazırlayan firmalar da bu çalıştaya davet edilerek bu çalıştay en az bir hafta sürmelidir. Buradan çalıştayı yaşama sokan Büyükşehir yetkililerine teşekkür ederek konunun sıkı takipçisi olacağımızı belirterek çalıştayın başarılı olmasını dileriz.

 
Etiketler: Antalya, Büyükşehir, ve, Ulaşım, Çalıştayı,
Yorumlar
Haber Yazılımı