Yazı Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 15:39
 
CHP’de kongre süreci ve şiddet
Bülent GERAY
haberimizvar.net
 
 

CHP’de kongre süreçlerinde tüm il ve ilçelerin toplamına bakıldığında her Bu nedenle; CHP kongre süreçleri sağdan da, soldan da birçok partiye ders niteliğindedir. Bazen kongre süreçleri içerisinde, rekabetin yarattığı kırgınlıklar olsa da bu kendini zaman içerisinde onarır. Tek adamlığın oluştuğu partilerde demokrasinin esamesi okunmaz. Otoriter yapıların tepeden aşağı emirleriyle ve çevresini saranların görüşleriyle örgüt modellerini oluştururlar. Bunun örnekleri siyasi tarihimizde çoktur.

CHP’de kongre süreçleri, toplamda yüzde 1’i bile bulmayan, genelde aday bireylerin ya da ekiplerinin ihtiraslarıyla münferit olaylarla biter. Kısaca CHP’de kongre süreçleri hep demokrasi dersi niteliğindedir. Bu anlayışla Türkiye genelinde ilçe kongreleri söz konusu olgunlukla tamamlanmıştır. Maalesef ilimiz Antalya’da ise, bu olgunluğa yakışmayan bir olayla anılarak kongre sürecine gölge düşürülmüştür. CHP temelinde ve hamurunda sevgi, adalet, özgürlük, ekonomik gelir dağılımında adalet vardır. Bu da toplama hep yansımıştır.

Gelelim Antalya’da yaşanan üzücü olaya, her ne olursa olsun şiddeti mazur göstermeye çalışan sosyal medyada özellikle o da şunu yaptı, bunu yaptı demek, şiddeti haklı göstermeye kalkmak (ki en tehlikelisi) CHP toplamının temelinde bulunan hamuru yok etmeye yönelmektir. Eğer biri küfür ve hakaret ediyorsa bunun karşılığı parti içi tüzük ve bunu uygulayacak il disiplini ve mahkemelere aksettirilerek adalet içerisinde cezalandırılması vardır. Yani kişilerin kendi cezalandırması hiçbir şekilde savunulamaz.

Burada asıl sıkıntı, daha önceki yazımda belirttiğim üzere milletvekillerimizin kongre sürecinde, herkesin vekilleri olduklarını unutarak, yaşanan rekabet içinde ortamı yumuşatacak hamleleri yapmamaları da sorumluluklarını arttırmaktadır. Zaten o süreçte demiştim, taraf tutun ama en azından geniş katılımlı toplantılarda, başarı dilemek, bir çiçek göndermek olmazsa olmazlarınızdır. Bu o dönemdeki, uyarı, yapıcı eleştirel yazımı kendilerine yıkıcı, kötü niyetli eleştiri yaptığım olarak algıladılar. Oysa taraflarını belli ederek dengeli yaklaşsalardı, bu olaylar yaşanmazdı. Çünkü görevleri tansiyonu düşürmek ve tarafları sakinleştirmek gibi de bana göre misyonları da vardır.

Gelelim adli tutanaklara geçen belediye başkanına ve diğerlerine… Üzülerek söylüyorum ki, her ne olursa olsun, bırakın parti üyelerini halk tarafından seçilmiş insanlarımızın adının bu şekilde tutanaklara geçmesi ve etraflarını kontrol etmemeleri, kendilerine hakaret ve küfür ettikleri birey hakkında parti kurullarını ve adaleti çalıştırmamaları, cezalarını kendileri adına hesap görmeye çalışanları durduramamaları, olayın vahametini daha da arttırmaktadır. Bundan sonrası söz adaletin.  Dilerim kongre bitene kadar ortamı gerecek her noktadan herkes kaçınır ve kongre olgunluk süreciyle tamamlanır.

Bir önerim de, olaylara adı karışan belediye başkanı ile diğer siyasilere… Saldırıya uğrayan üyelerini ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletip, yapılan saldırıyı asla kabul etmediklerini göstermeleridir. 

Bu arada bu olayın dışında kalan, mevcut il başkanı ve il başkan adaylarına da olgunlukları için teşekkür ederim. Umudumuz il disiplin kurulunun hızlı bir şekil de çalışarak, gereğini yerine getirmesidir.

Son sözüm, hamurunda sevgi olanlara… CHP kongrelerindeki demokrasi olgunluğuna kimse gölge düşüremez, düşüremeyecektir.

 
Etiketler: CHP’de, kongre, süreci, ve, şiddet,
Yorumlar
Haber Yazılımı