Yazı Detayı
24 Mart 2020 - Salı 15:25
 
Evde kal Türkiye
Recep MUTAF
 
 

 

Çin'de başlayıp tüm dünyaya yayılan Corona virüsü ülkemizde de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren 13 gündür hızla yayılmaya ve can almaya devam ediyor.

Her ne kadar ülke olarak bu hastalığa önlem almaya çalışsak da görüyoruz ki hâlâ olayın ciddiyetinin farkına varamayanlar çoğunlukta ! Her platformda #evdekal diye çağrılar yapılıyor ama sahillerimiz, mesire alanlarımız ve sokaklarımız insan kaynıyor! Keyfinden geri kalmayanlar mangal yapıyor, hayatında hiç spor yapmamış insanlar dışarıda spor yapmaya başlamış.

Bu hastalığın Çin'den sonra en büyük zararı verdiği İtalya ile ülkemizi karşılaştırarak, bu olayın vahametini biraz olsun anlatmaya çalışayım. İtalya'da ilk vakanın görüldüğü günden 12 gün sonra vaka sayısı 400'e ulaşmış ve 12 kişi hayatını kaybetmişti. Bizde ise dün itibarıyla 12. günde vaka sayısı 1529, vefat edenlerin sayısı ise 37 oldu. Yani İlk 12 gün baz alındığında İtalya'yı üçe katladık! Ve o İtalya şu anda virüs ile baş edemez hale geldi, yetişemiyorlar, durduramıyorlar!

Her gün ortalama 700 kişi hayatını kaybediyor!

Korkarım ki hem devlet, hem millet olarak daha radikal önlemler almazsak gün geçtikçe biz daha kötü duruma düşeceğiz!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamasına göre Umre'den gelenler de dahil olmak üzere 9800 kişinin karantinada olduğunu öğrendik. Fakat son 10 gündür yurt dışından gelenlerin sayısı 350 bin kişi! Bu insanlar nerede? Nasıl bir önlem alındı? Bunu bilmiyoruz.

Bir haftadır evimde kendi karantinamı uyguladığımdan bu virüsle ilgili birçok kaynaktan çok farklı yazılar okudum. Virüsü insanlar birbirine bulaştırdıkları için, bu virüsle ilgili bir bilim insanının çok basit bir tezi var; "Dünyadaki bütün insanlar 14 gün evlerine kapansalar, 14 gün sonra bu hastalık biter" diyor! Evet o yüzden "evde kal" deniyor ve evden çıkmamak gerekiyor. Tabii ki biz kurallara uymuyoruz, işi olanda dışarda olmayanda! Böyle giderse 15 gün sonra çok daha kötü duruma geleceğiz ama iş işten geçmiş olacak maalesef!

Peki ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle birey olarak bir an önce "bize bir şey olmaz", "bizi Allah korur", "biz genciz yaşlılar düşünsün", "Türk ırkında bu virüs yaşamıyormuş" gibi cahilce yaklaşımlardan uzak durmamız gerekiyor!

Kişisel önlemler almak için de en büyük görev devlete düşüyor tabii.

Dünyanın en kötü ekonomisine sahip Venezuella'da bile halkı virüsten koruyabilmek için, bütün kiralar 6 ay ertelendi, işten çıkarmalar yasaklandı, işçi maaşlarını devlet ödeyecek ve 7 milyon eve temel gıda paketleri ulaştırılıyor!

Bizde de kurallara uyulmadığı için bugüne kadar alınan diğer önlemlerin yanında acil olarak,

-Zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı başlatılmalı!

-Büyükşehirlere giriş çıkışlar durdurulmalı!

Bunun getireceği ekonomik çöküntü içinde,

-Dükkanını açamayan esnafa, çalışamayan işçiye, kısacası evinde olduğu için para kazanamayan herkese devletin yardım etmesi, kayıplarını karşılaması gerekiyor!

-Banka borcu, kira borcu gibi giderlerin ertelenmesi gerekiyor ki insanlar evden çıkmasın!

Bu işten kurtuluşumuzun başka yolu yok!

Devlet büyüklerinin yapması gerekenler dua etmek değil bu radikal kararları almaktır!

Bu kararlar alınsın duayı millet eder zaten…

 
Etiketler: Evde, kal, Türkiye,
Yorumlar
Haber Yazılımı