Yazı Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 12:24
 
İl başkanlığı yarışı ve CHP milletvekillerinin tutumu
Bülent GERAY
haberimizvar.net
 
 

Antalya’da il başkanlığı yarışı 2 aday arasında kıyasıya sürerken ve genel merkezin tavrı beklenirken, taraflarını belirleyen CHP milletvekilleri sahada var güçleriyle çalışıyorlar. Bunun böyle olması da bence çok doğal; milletvekilleri de belediye başkanları gibi partilidir ve hepsi de sahada çalışmalıdır. Bana göre tersi eşyanın doğasına aykırıdır. Nitekim belediye başkanları da perde arkasında çalışıyor. Özellikle Antalya merkezde iki ilçe belediye başkanı, iki rakip adayın arkasında var güçleriyle enerjilerini sahaya yansıtıyor. Burada da bence hiçbir sorun yok; kim ne derse desin işin doğrusu da budur. Yok belediye başkanı karışmasın, milletvekili karışmasın demek havanda su dövmekle eş değerdir.

Asıl soruna gelelim: Milletvekilleri taraflarını belirlerken herkesin vekili olduklarını maalesef unutmuş görünüyorlar. Cumartesi günü Nusret Bayar’ın kahvaltısında gözükmeyen vekiller, dün Ahmet Kumbul’un yemeğindeydiler. Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin ve Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz’ın ise örnek bir davranış sergileyerek her iki adayın davetine icap ettiler. Bu iki ilçe başkanı da taraf; ama süreci çok sağlıklı yönetiyorlar. Oysa vekiller, evet taraf olabilirler; ama nezaketen de olsa her iki davete katılmalıydılar. Bunu yapmamakla, “diğer adayın ve onun yanında olanların vekili değiliz” mesajı veriyorlar. Bu davranışlar böyle okunur ve bunun sonuçları kendileri için hiç olumlu olmaz. Oysa taraf olmakla beraber, seçime kadar olan sürecin ve seçimin sağlıklı geçmesinde örnek olmalılar. Unutmamalılar ki kendilerine tüm CHP’liler oy verdi ve herkesin vekilidirler.

Vekillerin bu davranışı, kendilerinin desteklediği adaydan yana olmayanlara ‘bize bundan sonra sakın gelmeyin, biz sizin vekiliniz değiliz’ mesajı mı içeriyor acaba?

Vekillerin bu tutumu gelecekte önü alınamaz parti içi bir kutuplaşmayı tetiklemez mi? Gelecek dönem de aday olmaya kalktıklarında bu durumu genel merkez ve partili-partisiz herkese anlatabilirler mi? AKP’nin hızla eridiği bir süreçte aldıkları bu tutumun Antalya siyasetinde partilerine zarar verdiğinin farkındalar mı acaba? Bu durumun genel merkeze iletildiğinde kendileri için sıkıntı yaratacağını bilmiyorlar mı?

Bir de şu saptamayı yapıyorum: Taraf olsunlar, adaylarını desteklesinler; ama asla herkesin vekili olduklarını unutmasınlar. Diğer adayın da elini sıkmaları (maalesef Serik kongresinde sıkmayan vekiller de oldu), geniş katılımlı davetlerde olmaları ya da bir çiçek veya mesaj göndererek ortamı yumuşatmaları seçimin sağlıklı geçmesine katkı sağlayacaktır. Dilerim bundan sonra bu kutuplaştırıcı tutumlarından vazgeçerek, il başkanlığı yarışında sağlıklı bir şekilde yer alırlar.

 
Etiketler: İl, başkanlığı, yarışı, ve, CHP, milletvekillerinin, tutumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı