Yunus ERDOĞAN İYİ Parti’de kaos çok erken başladı
Yazı Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 12:24
 
İYİ Parti’de kaos çok erken başladı
Yunus ERDOĞAN
yerdogan25@gmail.com
 
 

İlk olağan kongresini yapan, başkan ve yönetimi ilk kez seçilerek göreve getirilen İYİ Parti Antalya İl Teşkilatı’nda daha yönetim kurulu üyelerinin görev bölümü dahi yapılmadan kazanlar fokur fokur kaynamaya başladı…

Aslında alışkınız siyasetteki bu kaotik ortamlara ancak İYİ Parti’de kaos, beklediğimizden çok erken başladı. Bunun sebebi, partinin ilk seçilmiş başkanı Mehmet Başaran’ın gerek kongre öncesi, gerek kongrede sergilediği tavır ve o parlak, umut veren ‘birleştirici’ söylemleri. Söylemler güzeldi, anlamlıydı, umut veriyordu lakin çok kısa sürede gördük ki altı tamamen boşmuş. Bunun en somut kanıtı Manavgat İlçe Başkanı Hatice Avcı’nın, 4 yardımcısını sırf Ali Adnan Kaya’ya oy verdikleri gerekçesiyle görevden alması. Ve tabi İl Başkanı Başaran’ın bu duruma sessiz, kayıtsız kalması...

Başkan kayıtsız kalsa da partide bu duruma kayıtsız kalmayan, öfke patlamaları yaşayanların sayısı günden güne artıyor.  Hatta istifa edenler, istifa etmeyi düşünenler oldukça fazla.  İlk istifa haberi de dün geldi. Partinin kurucuları arasında yer alan, (kendi ifadesine göre isteği dışında listeye yazılan) yönetim kurulu yedek üyesi Derya Dalmaz zehir zemberek bir açıklama ile görevinden istifa etti. Kurucu Kurul Üyesi Dalmaz’ın bu açıklamada söyledikleri www.haberimizvar.net’te verdiğimiz ilgili haberde var. Meraklıları buradan okuyabilir. Ancak şu kadarını belirteyim ki, bu açıklamada ifade ettiklerinin çok daha vahim olanlarını telefonla yaptığımız görüşmede bana söyledi. 
Neler demedi ki…
Şimdilik isim vermeyeceğim ama hangi ilçe başkanının seçim öncesi ittifak pazarlığında oğlu ve gelinini belediyeye işe koyduğunu, hangi koç-koyun paylaşımı yapan yöneticinin de gelinini aynı taktikle işe yerleştirdiğini anlattı mesela…
İl başkanının kongre öncesi bir ilçe başkanını arayıp, “Seni üst kurul delegesi yazacağım ama önce sosyal medyada beni desteklediğini belirtir paylaşımlar yaparsan” dediğini, olumsuz cevap alınca da o başkanı üst kurul delegesi yazmadığını anlattı. Üst kurul delegeliğinin hangi pazarlıklara konu edildiğini, ilçe başkanlarına yapılan benzer baskıları vs…  
İYİ Parti yönetimindeki kimlerin hangi hesaplar içinde olduğunu, gayelerinin hizmet değil ortadaki büyük pastadan pay kapmak olduğunu vurguladı. Yönetim kademesindeki bir çok ismin bu anlayışta olduğunu ancak bunlara fırsat vermeyeceğini de söyledi Derya hanım.
“Biz zaten bu düzene karşı olduğumuz için bu partiyi kurduk. Ben bu tarz olayların içinde olmak istemiyorum” derken öfkeliydi. 
Haklıydı da…
“Benim ideallerim var. Ülkeme, kentime hizmet etmek, öldükten sonra bu hizmetlerle anılmak istiyorum” derken aslında bu ülkede gerçekten hizmet etmek isteyen dürüst insanların sesiydi. “Partimden ayrılmadım, yönetimden ayrıldım. Sonuna kadar mücadele edeceğim” diyerek de “Oh şükür kurtulduk” diye düşünenlere mesaj verdi. “Genel merkez, genel başkan bunlar gibi düşünmüyor. Bunlar bildiğiniz yamyam. Ben istifa ettim geri çekildim ama mücadeleden asla vazgeçmem. Garibanın hakkını bunlara yedirtmem” diye de son noktayı koydu. 

Dedim ya, İYİ Parti’de kazan fokur fokur. Yönetim seçilerek geldi, artık toparlanırlar derken tam tersi partide çözülme başladı gibi görünüyor. İstifaların Derya Dalmaz’la sınırlı kalmayacağı ortada. Bunu gören, hisseden Nihat Kavşut dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ortamı toparlamaya çalıştı, ‘aklıselim’ çağrısı yaptı. “İYİ Parti'nin Antalya'da artık sakinleşme, kucaklaşma, durulma zamanı” dedi. “Bu durumu sağlamak mevcut yöneticilerin seviyeli ve samimi duruşları ile mümkündür” dedi.  “Eksiklikler, yanlışlar, kötü niyetli, baskıcı yaklaşımlar, delege yapısındaki çarpıklıklar, haksızlıklar, askerler ve buna benzer bir sürü kusurlu harekete rağmen il kongresi yapıldı ve kongreyi Mehmet Başaran kazandı. Bu saatten sonra göreve gelen arkadaşların Antalya'da İyi Partiyi birinci parti yapmak için tüm güçleri ile çalışması gerekiyor. Kongre sonrası benim gibi görev alamayan arkadaşlarımızın ise mevcut yönetimlere destek olması gerekiyor. Gün birlik günü” gibi yapıcı, toparlayıcı ifadeler kullandı.  Malum, Nihat kavşut, sürece il başkan adayı olarak başladı, ardından İlhami Okudan’la birlikte Ali Adnan Kaya ile ittifak yaptı. Yani adaylığından feragat etti. Kaybetmesine rağmen ne partiden küstü, ne partiliden. Ne partiden ayağını kesti, ne partililerle irtibatını. Bugün de hala partiye zarar gelmesin çabası içerisinde. Ve fakat bunu asıl yapması gerekenlerden ses yok. İl Başkanı Mehmet Başaran’dan mesela. Kulisler yıkılıyor, bizler yazıp çiziyoruz, sosyal medyada tepkiler almış başını gidiyor ama ne hikmetse Mehmet Başaran tek kelime etmiyor. Adeta kulağının üstüne yatmış bekliyor. 
Biz de hala ‘seçilmiş ilk başkan’ın varlığını hissettirmesini, o ‘birlik-beraberlik’ söylemlerinin hayata geçtiğini görmeyi bekliyoruz. 
Ne dersiniz hayal mi kuruyoruz ?..

 
Etiketler: İYİ, Parti’de, kaos, çok, erken, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı