Yunus ERDOĞAN İYİ Parti nereye gidiyor ?
Yazı Detayı
11 Ekim 2020 - Pazar 13:22
 
İYİ Parti nereye gidiyor ?
Yunus ERDOĞAN
yerdogan25@gmail.com
 
 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hiç şüphe yok ki, pandemi sürecindeki en başarılı siyasetçi…

Bunu neye dayanarak söylüyorum açıklayayım. Pandeminin ilk günlerini şöyle bir hatırlayalım. Herkes ama herkes koronavirüs salgını nedeniyle evlere kapandı. Günlük işler, aktiviteler, etkinlikler ötelendi, askıya alındı. Bilhassa siyasetçiler için söylüyorum bunu, herkes ne olup bittiğini anlamaya çalışıyorken İYİ Parti Lideri Akşener Anadolu’yu turladı bu süreçte. Siyasetin ‘ablası’ ablalık yaptı bir çok Anadolu kentinde. Vatandaşların arasına girdi, hallerini hatırlarını, dertlerini sordu, dinledi, teselli etti, umut verdi. Samimi tavırlarıyla, içtenliğiyle, nokta atışı tespitleriyle bu süreçte eminim bir çok taraftar edindi kendine ve partisine. Haliyle İYİ Parti bu olumlu rüzgarla 2’inci Olağan Genel Kurulu’nu yaptı. 

Beklenti, bu rüzgarla yelkenleri iyice şişen İYİ Parti’nin hedefe çok daha hızlı varacağı yönündeydi… 

Lakin beklenen olmadı. Olağan kurultaydaki GİK seçimlerinde başgösteren Koray Aydın krizi, rüzgarı anında tersine çevirdi. Tabanda ve tavanda muhalif sesler yükselmeye başladı. Koray Aydın’ın partiyi ele geçirme operasyonlarına isyan eden  20 civarında milletvekili biraraya geldi, birlikte hareket etme kararı aldı. Aralarından seçtikleri sözcüleri Akşener’e göndererek rahatsızlıklarını iletti. “Koray Aydın’a Divan’da görev vermeyin” denildi. Ancak bu çabaları yetmedi. Akşener yine Koray Aydın’ı Teşkilat başkanı yaptı. Tavanda yaşanan sancı tabana da sirayet etti. ‘Sözümüz Var’ mottosuyla bir taban hareketi başladı. Şimdilerde Anadolu’nun hemen her kentinde bu taban hareketi toplantılar yapıyor, partideki geleceklerini masaya yatırıyor.

Biz tüm bu gelişmeleri köşemizde ele alırken ‘İyi Parti’de dağılma, çözülme’ gibi yorumlamıştık. Kimi dostlar, “Dağılma, çözülme olmaz, aksine parti daha da güçlenir görürsün” diye karşı çıktılar. Ancak aradan çok geçmeden gördük ki yanılan biz değil o dostlar oldu. Duyuyoruz ki, tabandaki bu muhalifler için il ve ilçe teşkilatlarında disiplin kurulları çalıştırılacakmış. Emrin nereden geldiği malum. Nitekim, teşkilatların hamisi/sahibi Koray Aydın’ın bizzat şahsına yönelik bu muhalif harekete sessiz kalması elbette beklenemezdi. ‘Sözümüz Var’ hareketinin içinde yeralan her partili şu ya da bu şekilde disipline sevkedilecek ve ihtimal odur ki, her biri partiden ihraç edilecek…

Antalya’da da bu hareketin öncüsü Avukat Rıdvan Yıldız. İYİ parti Antalya’nın kurucularından olan, bir dönem il başkan yardımcılığı da yapan Yıldız’ın da disipline sevk edileceği şu sıralar kulislerde sıklıkla dile getiriliyor. Ancak Yıldız’ı partiden ihraç edebilirler mi onda biraz şüpheliyim. Çünkü Rıdvan Yıldız hem parti tüzüğüne son derece hakim hem de hukuku il teşkilatındakilerden çok daha fazla biliyor. Zaten Yıldız’ın sosyal medya paylaşımlarına bakınca da öyle savaşmadan çekilmeyeceği gayet net anlaşılıyor. Paylaşımlarında İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran’a sık sık ‘Hodri Meydan’ çekmesi elbette boşuna değil. Gerek Başaran, gerekse il sekreteri yaptığı Hüseyin Özdamar’la ilgili yaptığı şu paylaşım sanırım yakında kopacak fırtınanın en belirgin göstergesi. Bakın ne diyor Avukat Rıdvan Yıldız, “Milliyetçiliği ayaklar altına alacağız diyen bir zihniyetin Milletvekili adayının İl Başkanı. yine aynı zihniyete hizmet ederek o yapı içinde kendine Genel müdürlük makamı verilen, biz Cesurlar, kelle koltuk mücadele eder iken karşımızda saf tutan, divan üyeliğine getirilişi tam bir hukuk ve demokrasi katliamı olan bir adamın İl Sekreteri yapıldığı bir partide, Türk Milliyetçiliğinin şiarından bahsedilebilir mi? Yazık, çok yazık hileli kongrelerle parti nerelere sürüklendi. Kimlerin payandası yapıldı.1 Nisan ruhu nasıl yok edildi. Üzüntü ile izliyorum. Bizde parti davaya giden yolda bir araçtır. İlkeler ve prensipler ile vazgeçilmez değerler uğruna parti değiştirilir, aksi halde prensipleri değiştiren biri olursunuz ki; Allah bunu bize göstermesin. Bizim davamız, Kuvva-i Milliye ruhuna dayalı Vatan Sevdasıdır. Partinin ekseninden çıkması bizi davamızdan geri döndürmez, sadece davamız mücadelesinde bileyler. Dik duranlar dönemsel olarak kaybedebilir ama sonuçta son gülen onlar olur. Çünkü Galiptir bu yolda Mağlup.”

Görüldüğü gibi İYİ Parti’de sular her geçen gün biraz daha ısınıyor. Bu aşırı ısınma partide çözülmeye,/dağılmaya mı yol açacak yoksa bizim yorumlarımızın aksini düşünenlerin dediği gibi partiyi daha mı güçlendirecek onu zamanla öğreneceğiz… 

Bu arada, kulislerden kulağımıza gelen trajikomik bir duyumu aktarmadan geçemeyeceğim. İddialara göre il binasında başkan Başaran’ın makam odasının altındaki katta bir makam daha varmış. Başkan yardımcılarından birinin kullanımı için. Eee tabi partide başkan yardımcısı çok olduğundan o malum makamı kapma yarışı yaşanıyormuş. Sabah en erken gelen başkan yardımcısı koltuğa oturuyormuş. Bu yüzden zaman zaman tartışmaların yaşandığı anlatılıyor. Yani daha ortada fol yok yumurta yok ama başkan yardımcılarının koltuk kavgası şimdiden başlamış bile. Duyunca acı acı gülümsedim. Yine kulislerin bir başka matrak konusu da, il divanının 24’ten 18’e indirilmiş olması. Al elma gönül alma misali bol keseden dağıtılan 24 başkanlık, genel merkezin itirazı üzerine 18’e indirilmiş. Bununla ilgili bir açıklama yapılmadı, ben kulislerden yansıyanları söylüyorum. Ve merak ediyorum tabi. Bu başkanlığı bir ya da iki gün süren isimler kimler ?.. 

 
Etiketler: İYİ, Parti, nereye, gidiyor, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı