Recep Mutaf
Köşe Yazarı
Recep Mutaf
 

AHLAK

 Ülkemiz eğitim sistemi müfredatında çok önemli bir ders vardır. Din kültürü ve ahlak bilgisi! Din kültürü önemlidir, her insan bir şeye inanmak, bir duyguya sığınmak ister. O sebeple dini anlaması ve öğrenmesi her birey için şarttır. Dinin de en temel şartı ahlaklı olmaktır! O yüzden birleştirilmiş ders olarak öğretilir. Biz toplum olarak son yıllarda ahlak duygumuzu kaybettik, ahlak kavramının ne olduğunu unuttuk. Her türlü ahlaksızlığı normal karşılar olduk! Ahlak, insanların giyimine, kuşamına ve dış görünüşüne müdahale etmek değildir! -Trafikte ambulansın arkasına geçip yol üstünlüğü elde etmek, ahlaksızlıktır! -Güvenlik şeridini kullanmak, ahlaksızlıktır!  -Herhangi bir sırada, insanların önüne geçmek, ahlaksızlıktır!  -Fırsatçılık yapıp, kiracısının kirasına fahiş zamlar yapmak, ahlaksızlıktır! -Toplumsal bir olaydan kaçan insanları götürmek için, taksimetreyi açmadan fazla para istemek, ahlaksızlıktır! -Kadına şiddet ahlaksızlıktır! -Hayvana, bitkiye, çiçeğe zulmetmek, ahlaksızlıktır! -Sigortasız işçi çalıştırmak, işçinin hakkını yemek, ahlaksızlıktır!  -Vergi kaçırmak ahlaksızlıktır! -Kara para aklamak, yolsuzluk yapmak, rüşvet almak, ahlaksızlıktır!  -Bunları yapanları körü körüne savunmak da ahlaksızlıktır!  -Görevi başında memura, doktora hakaret edip, şiddet uygulamak ahlaksızlıktır!  -Üç kuruş parayla evine ekmek götürmeye çalışan işçiye eziyet etmek, onu hor görmek, ahlaksızlıktır!  -İftira atmak, yalan söylemek, fesatlık yapmak, ahlaksızlıktır!  Bu liste böyle uzar gider.. Ekonomimiz kötü, yaşam standartlarımız düşük, mülteciler eliyle sessiz işgal sorunumuz var! Sıkıntılarımız büyük, derdimiz çok..  Evet ama inanın bana hepsi düzelir, her şey normale döner. Bir tek ahlak giderse o geri gelmez, onu toparlayamayız! Bir millet zenginliği ile değil ahlak değeri ile ölçülür ve bir milletin ahlak değeri o milletin yükselmesini sağlar! Bu milletin hamurunda iyi insan olmak vardır. En kısa zamanda tekrar birbirine yardım eden, birbirine saygı duyan ve birbiri için mücadele eden, ahlaklı bir toplum olmamız dileğiyle...
Ekleme Tarihi: 03 Haziran 2022 - Cuma

AHLAK

 Ülkemiz eğitim sistemi müfredatında çok önemli bir ders vardır. Din kültürü ve ahlak bilgisi! Din kültürü önemlidir, her insan bir şeye inanmak, bir duyguya sığınmak ister. O sebeple dini anlaması ve öğrenmesi her birey için şarttır. Dinin de en temel şartı ahlaklı olmaktır! O yüzden birleştirilmiş ders olarak öğretilir.
Biz toplum olarak son yıllarda ahlak duygumuzu kaybettik, ahlak kavramının ne olduğunu unuttuk. Her türlü ahlaksızlığı normal karşılar olduk! Ahlak, insanların giyimine, kuşamına ve dış görünüşüne müdahale etmek değildir!
-Trafikte ambulansın arkasına geçip yol üstünlüğü elde etmek, ahlaksızlıktır!
-Güvenlik şeridini kullanmak, ahlaksızlıktır! 
-Herhangi bir sırada, insanların önüne geçmek, ahlaksızlıktır! 
-Fırsatçılık yapıp, kiracısının kirasına fahiş zamlar yapmak, ahlaksızlıktır!
-Toplumsal bir olaydan kaçan insanları götürmek için, taksimetreyi açmadan fazla para istemek, ahlaksızlıktır!
-Kadına şiddet ahlaksızlıktır!
-Hayvana, bitkiye, çiçeğe zulmetmek, ahlaksızlıktır!
-Sigortasız işçi çalıştırmak, işçinin hakkını yemek, ahlaksızlıktır! 
-Vergi kaçırmak ahlaksızlıktır!
-Kara para aklamak, yolsuzluk yapmak, rüşvet almak, ahlaksızlıktır! 
-Bunları yapanları körü körüne savunmak da ahlaksızlıktır! 
-Görevi başında memura, doktora hakaret edip, şiddet uygulamak ahlaksızlıktır! 
-Üç kuruş parayla evine ekmek götürmeye çalışan işçiye eziyet etmek, onu hor görmek, ahlaksızlıktır! 
-İftira atmak, yalan söylemek, fesatlık yapmak, ahlaksızlıktır! 
Bu liste böyle uzar gider..
Ekonomimiz kötü, yaşam standartlarımız düşük, mülteciler eliyle sessiz işgal sorunumuz var! Sıkıntılarımız büyük, derdimiz çok.. 
Evet ama inanın bana hepsi düzelir, her şey normale döner. Bir tek ahlak giderse o geri gelmez, onu toparlayamayız!
Bir millet zenginliği ile değil ahlak değeri ile ölçülür ve bir milletin ahlak değeri o milletin yükselmesini sağlar!
Bu milletin hamurunda iyi insan olmak vardır. En kısa zamanda tekrar birbirine yardım eden, birbirine saygı duyan ve birbiri için mücadele eden, ahlaklı bir toplum olmamız dileğiyle...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.