Sitenin sağında bir giydirme reklam
Recep Mutaf
Köşe Yazarı
Recep Mutaf
 

Mehmet Cengiz Oyunu

ggg Adalet ve kalkınma adıyla 2002 yılında iktidara gelen AKP, o tarihten itibaren en büyük mesaisini ülkenin köklü ve zengin ailelerinin üzerine giderek onları küçültüp kendi zenginlerini yaratmak ve sadece onları kalkındırmak için harcadı. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusya'nın kendi oligarklarını yarattığı gibi, AKP iktidarı da kendi zenginlerini yaratırken, piyangonun vurduğu şanslı isimler olarak Mehmet Cengiz, Yıldırım Demirören, Ahmet Çalık, Orhan Cemal Kalyoncu, Mustafa Latif Topbaş, Fettah Tamince, Ethem Sancak, İbrahim Çeçen, Nihat Özdemir'i sayabiliriz. 18 yılda nereden nereye geldiklerini, ülkenin bütün ihalelerini nasıl aldıklarını küçük bir araştırmayla öğrenebilirsiniz! Bu isimlerin arasında en dikkat çekeni şüphesiz ki Mehmet Cengiz. Evet şu tapelerde kahkahalarla gülerek "Bu milletin a..... k....z" diyen Mehmet Cengiz!  AKP iktidara geldiği günden itibaren, devletin bütün büyük ihaleleri ne hikmetse bu şahsa veriliyor. Öyle bir durum ki dışarıdan gören ülkede sadece bunlarda iş makinesi var, bütün mühendisler bunlarda çalışıyor sanır! 18 yıllık süreçte, -İstanbul 3. Havalimanı  -Ordu-Giresun Havalimanı -Rize-Artvin Havalimanı -Hasankeyf Ilısu Barajı -Akkuyu Nükleer Santrali -Yusufeli Barajı  -Kuzey Marmara Otoyolu -Karabiga Termik Santrali gibi projelerin de içinde olduğu 50 kamu ihalesi Cengiz Holding'e verilirken, bu işlerin toplamında resmi rakamlarla Cengiz'lerin devlete maliyeti 20 milyar Türk lirası oldu!  En son geçen hafta 'Trabzon-Aşkale yolu inşaatı' ihalesi 960 milyon lira bedelle yine Cengiz İnşaat'a verildi. Biz daha bu habere tepki verememişken, Sayıştay raporlarına göre Hasankeyf'te yapılan 19 bin liralık 'Ovit Tüneli bakımı işi' için Cengiz İnşaat'a 17 milyon lira ödendiğini öğrendik! Yanlış okumadınız, 19 bin liralık işe 17 milyon lira ödenmiş! Moğol hükümdarı Cengizhan bile Anadolu'dan bizim Mehmet Cengiz kadar ganimet toplamamıştır!  Devletten alırken en önde olan Cengizler, devlete verirken nasıl diye baktığımızda da, Cengiz Holding'in dünyada kamudan en çok ihale alan 3. şirket olmasına rağmen, 2005-2009 yılları arasında 422 milyon lira,  2010'dan bugüne de 425 milyon lira olmak üzere 1 milyara yakın vergi borcu silindiği için vergi rekortmenleri listesinde adının hiç geçmediğini görüyoruz haliyle! Devletin bütün ihalelerini alıp, bütün borçları silinen Mehmet Cengiz'in alâmetifarikası nedir diye sorarsanız, onun da cevabını AKP'nin slogan şarkısı veriyor, "beraber yürüyorlar, beraber ıslanıyorlar"!  Eskiler çok kullanır, dilimizde "Ali Cengiz oyunu" diye bir tabir vardır. Hileli işler yapanlar için kullanılır! Artık bu tabirin "Mehmet Cengiz oyunu" olarak değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum! 18 yıldır elektrik faturalarımızla bile evlerimizin içine kadar girip, sözünü tutarak halkın üstünden geçen, devletten milyarlarca lira kazanıp, devlete hiç vermeyen adamın hakkıdır!  Ali Cengiz de kimmiş…
Ekleme Tarihi: 17 Aralık 2020 - Perşembe

Mehmet Cengiz Oyunu

Adalet ve kalkınma adıyla 2002 yılında iktidara gelen AKP, o tarihten itibaren en büyük mesaisini ülkenin köklü ve zengin ailelerinin üzerine giderek onları küçültüp kendi zenginlerini yaratmak ve sadece onları kalkındırmak için harcadı. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusya'nın kendi oligarklarını yarattığı gibi, AKP iktidarı da kendi zenginlerini yaratırken, piyangonun vurduğu şanslı isimler olarak Mehmet Cengiz, Yıldırım Demirören, Ahmet Çalık, Orhan Cemal Kalyoncu, Mustafa Latif Topbaş, Fettah Tamince, Ethem Sancak, İbrahim Çeçen, Nihat Özdemir'i sayabiliriz. 18 yılda nereden nereye geldiklerini, ülkenin bütün ihalelerini nasıl aldıklarını küçük bir araştırmayla öğrenebilirsiniz!

Bu isimlerin arasında en dikkat çekeni şüphesiz ki Mehmet Cengiz. Evet şu tapelerde kahkahalarla gülerek "Bu milletin a..... k....z" diyen Mehmet Cengiz! 
AKP iktidara geldiği günden itibaren, devletin bütün büyük ihaleleri ne hikmetse bu şahsa veriliyor. Öyle bir durum ki dışarıdan gören ülkede sadece bunlarda iş makinesi var, bütün mühendisler bunlarda çalışıyor sanır!

18 yıllık süreçte,
-İstanbul 3. Havalimanı 
-Ordu-Giresun Havalimanı
-Rize-Artvin Havalimanı
-Hasankeyf Ilısu Barajı
-Akkuyu Nükleer Santrali
-Yusufeli Barajı 
-Kuzey Marmara Otoyolu
-Karabiga Termik Santrali gibi projelerin de içinde olduğu 50 kamu ihalesi Cengiz Holding'e verilirken, bu işlerin toplamında resmi rakamlarla Cengiz'lerin devlete maliyeti 20 milyar Türk lirası oldu! 

En son geçen hafta 'Trabzon-Aşkale yolu inşaatı' ihalesi 960 milyon lira bedelle yine Cengiz İnşaat'a verildi. Biz daha bu habere tepki verememişken, Sayıştay raporlarına göre Hasankeyf'te yapılan 19 bin liralık 'Ovit Tüneli bakımı işi' için Cengiz İnşaat'a 17 milyon lira ödendiğini öğrendik! Yanlış okumadınız, 19 bin liralık işe 17 milyon lira ödenmiş! Moğol hükümdarı Cengizhan bile Anadolu'dan bizim Mehmet Cengiz kadar ganimet toplamamıştır! 

Devletten alırken en önde olan Cengizler, devlete verirken nasıl diye baktığımızda da, Cengiz Holding'in dünyada kamudan en çok ihale alan 3. şirket olmasına rağmen,
2005-2009 yılları arasında 422 milyon lira, 

2010'dan bugüne de 425 milyon lira olmak üzere 1 milyara yakın vergi borcu silindiği için vergi rekortmenleri listesinde adının hiç geçmediğini görüyoruz haliyle!

Devletin bütün ihalelerini alıp, bütün borçları silinen Mehmet Cengiz'in alâmetifarikası nedir diye sorarsanız, onun da cevabını AKP'nin slogan şarkısı veriyor, "beraber yürüyorlar, beraber ıslanıyorlar"! 

Eskiler çok kullanır, dilimizde "Ali Cengiz oyunu" diye bir tabir vardır. Hileli işler yapanlar için kullanılır! Artık bu tabirin "Mehmet Cengiz oyunu" olarak değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum! 18 yıldır elektrik faturalarımızla bile evlerimizin içine kadar girip, sözünü tutarak halkın üstünden geçen, devletten milyarlarca lira kazanıp, devlete hiç vermeyen adamın hakkıdır! 

Ali Cengiz de kimmiş…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.