“YSK’nın kararı yetki gaspıdır”

GÜNDEM 27.10.2022 - 13:58, Güncelleme: 27.10.2022 - 14:12
 

“YSK’nın kararı yetki gaspıdır”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçimlerinin sonrasında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 14 Ekim’de açıkladığı kısa kararın ardından gerekçeli kararını 14 gün sonra açıkladı. Açıklanan gerekçeli karar ile ilgili açıklamalarda bulunan Davut Çetin, alınan kararın YSK’nın yetkisi dışında olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu, seçmenlerin Anayasal haklarını ihlal eden yok hükmündeki bu karara karşı bütün itiraz haklarını kullanacaklarını ifade etti.

haberimizvar.net- Açıklanan gerekçeli kararın bir yetki gaspı olduğunu ifade eden Davut Çetin, 6’ya karşı 5 oyla kabul edilmesinin kamuoyu vicdanını zedelediğini söyledi. YSK’NIN KARARI YETKİSİ DIŞINDADIR Gerekçeli kararın altında YSK Başkanı ve YSK Başkanvekili olmak üzere 3 kıdemli üyenin de muhalefet şerhi koyduğunun altını çizen Davut Çetin, “Gerekçeli kararın ‘karşı oy’ açıklamasında da net olarak görüleceği gibi bu karar YSK’nın yetki alanının dışındadır. Bunu YSK Başkanı, Başkanvekili ve 3 kıdemli üye net olarak ifade etmiştir. Kararın karşı oy kısmında ‘Bu kararlara karşı, ilan süresi içinde il seçim kurulu nezdinde itiraz edilebilir. İl seçim kurulu itirazı bir (1) gün içinde karara bağlar. Bu karar kesin olup, bu karara karşı Yüksek Seçim Kuruluna itiraz edilemez’ kısmı net olarak ifade edilmiştir. Anayasa profesörleri, hukukçular, yüksek yargı mensupları ve konuştuğumuz her kim varsa bu kararın yanlış olduğunu ifade ediyor” dedi. GEREKÇELİ KARAR KAMUOYU VİCDANINI RAHATSIZ EDİYOR Açıklanan bu kararın tamamen hukuk dışı olduğunu söyleyen Davut Çetin, “Açıklanan gerekçede vurgu yapılan Anayasa’nın 79’uncu maddesinde yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği seçimlerini kapsamayan hatta Belediye Başkanlığı seçimleri gibi Mahalli İdare seçimlerini bile kapsamamaktadır. Bu madde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği gibi genel seçimleri kapsayan bir maddedir.  Bununla birlikte YSK kararı açık bir şekilde sandık tutanakları ile de uyumsuz rakamsal veriler içermektedir. Kararın gerekçesi bariz şekilde hatalı verilere dayanmaktadır. Bu hususlarla ilgili daha sonra ayrıntılı açıklamalarda bulunacağız.   Biz en baştan bu yana kendimize karşı bir karar istemediğimizi adaletin yerini bulması gerektiğini söyledik. Bugün geldiğimiz noktada açıklanan gerekçeli karar kamuoyu vicdanını rahatsız eden bir karar olmuştur” ifadelerini kullandı. MÜCADELEMİZİ ALDIĞIMIZ HER BİR OY İÇİN SÜRDÜRECEĞİZ Alınan bu kararla YSK’nın güvenilirliğini de sarstığını ifade eden Davut Çetin, “YSK’nın görevi verilen oylardaki tercihlerin güvenilirliğini korumak değil midir? Ülkemiz 2023 ve 2024 yıllarının öncesinde bir seçim sürecine girmiş bulunmaktadır. Seçim güvenliği her şeyin ötesindedir. Bu artık benim ya da yol arkadaşlarımızın sorunu olmaktan çıkmıştır. Bu yerel bir sorun olmaktan çıkmıştır. Bu tüm vatandaşlarımızın, Türkiye’deki 365 oda ve borsanın, esnaf birliklerinin, BARO’ların, meslek odalarının, siyasilerin ve seçimlerde aday olacak, oy verecek olan her bir vatandaşımızın sorunudur. Biz mücadelemizi aldığımız her bir oy için sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.  
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçimlerinin sonrasında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 14 Ekim’de açıkladığı kısa kararın ardından gerekçeli kararını 14 gün sonra açıkladı. Açıklanan gerekçeli karar ile ilgili açıklamalarda bulunan Davut Çetin, alınan kararın YSK’nın yetkisi dışında olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu, seçmenlerin Anayasal haklarını ihlal eden yok hükmündeki bu karara karşı bütün itiraz haklarını kullanacaklarını ifade etti.

haberimizvar.net- Açıklanan gerekçeli kararın bir yetki gaspı olduğunu ifade eden Davut Çetin, 6’ya karşı 5 oyla kabul edilmesinin kamuoyu vicdanını zedelediğini söyledi.

YSK’NIN KARARI YETKİSİ DIŞINDADIR

Gerekçeli kararın altında YSK Başkanı ve YSK Başkanvekili olmak üzere 3 kıdemli üyenin de muhalefet şerhi koyduğunun altını çizen Davut Çetin, “Gerekçeli kararın ‘karşı oy’ açıklamasında da net olarak görüleceği gibi bu karar YSK’nın yetki alanının dışındadır. Bunu YSK Başkanı, Başkanvekili ve 3 kıdemli üye net olarak ifade etmiştir. Kararın karşı oy kısmında ‘Bu kararlara karşı, ilan süresi içinde il seçim kurulu nezdinde itiraz edilebilir. İl seçim kurulu itirazı bir (1) gün içinde karara bağlar. Bu karar kesin olup, bu karara karşı Yüksek Seçim Kuruluna itiraz edilemez’ kısmı net olarak ifade edilmiştir. Anayasa profesörleri, hukukçular, yüksek yargı mensupları ve konuştuğumuz her kim varsa bu kararın yanlış olduğunu ifade ediyor” dedi.

GEREKÇELİ KARAR KAMUOYU VİCDANINI RAHATSIZ EDİYOR

Açıklanan bu kararın tamamen hukuk dışı olduğunu söyleyen Davut Çetin, “Açıklanan gerekçede vurgu yapılan Anayasa’nın 79’uncu maddesinde yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği seçimlerini kapsamayan hatta Belediye Başkanlığı seçimleri gibi Mahalli İdare seçimlerini bile kapsamamaktadır. Bu madde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği gibi genel seçimleri kapsayan bir maddedir.  Bununla birlikte YSK kararı açık bir şekilde sandık tutanakları ile de uyumsuz rakamsal veriler içermektedir. Kararın gerekçesi bariz şekilde hatalı verilere dayanmaktadır. Bu hususlarla ilgili daha sonra ayrıntılı açıklamalarda bulunacağız.   Biz en baştan bu yana kendimize karşı bir karar istemediğimizi adaletin yerini bulması gerektiğini söyledik. Bugün geldiğimiz noktada açıklanan gerekçeli karar kamuoyu vicdanını rahatsız eden bir karar olmuştur” ifadelerini kullandı.

MÜCADELEMİZİ ALDIĞIMIZ HER BİR OY İÇİN SÜRDÜRECEĞİZ

Alınan bu kararla YSK’nın güvenilirliğini de sarstığını ifade eden Davut Çetin, “YSK’nın görevi verilen oylardaki tercihlerin güvenilirliğini korumak değil midir? Ülkemiz 2023 ve 2024 yıllarının öncesinde bir seçim sürecine girmiş bulunmaktadır. Seçim güvenliği her şeyin ötesindedir. Bu artık benim ya da yol arkadaşlarımızın sorunu olmaktan çıkmıştır. Bu yerel bir sorun olmaktan çıkmıştır. Bu tüm vatandaşlarımızın, Türkiye’deki 365 oda ve borsanın, esnaf birliklerinin, BARO’ların, meslek odalarının, siyasilerin ve seçimlerde aday olacak, oy verecek olan her bir vatandaşımızın sorunudur. Biz mücadelemizi aldığımız her bir oy için sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.