Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 10:59
 
Belediyeye metroyla giden başkan
Yılın son günü vapurla Konak’tan Bostanlı’ya geçen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ardından tramvayla Karşıyaka’ya, sonra İZBAN’la Halkapınar’a gitti. Oradan da metroyla belediyeye geçen Soyer, ‘ülkeye demokrasi, millete huzur’ istedi.
GÜNDEM Haberi
Belediyeye metroyla giden başkan

haberimizvar.net- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2019’un son gününe Konak Vapur İskelesi’nde başladı. Başkan Soyer, 08.35’te kalkan Konak-Bostanlı vapuruna binmek üzere iskeleye gelen 18 milyonuncu yolcu Esma Koçak’a bir sürpriz yaptı. Koçak’a çiçek ve plaket takdim eden Soyer, hem ona, hem de iskeledeki tüm yolculara yeni yıl dileklerini iletti. 1881 Atatürk isimli gemiyle Bostanlı’ya geçen Soyer, gemi kaptanı Kamile Koç’tan bilgi aldı. Bir kadın kaptanla karşılaşmaktan ayrı bir mutluluk duyduğunu vurgulayan Soyer, “Ben böyle başarılı kadınlarımıza ‘ilham veren kadınlar’ diyorum. Onların sayısı artmalı. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız” dedi. Geminin seyir defterini de imzalayan Soyer, deftere, “Dilerim Kamile Kaptan, daha çok kadın kaptanın İzmir’de görev yapmasının öncüsü olur” yazdı.

‘50 KİŞİLİK MİNİ GEMİLER KULLANALIM’

İZDENİZ yönetimiyle kısa bir toplantı da yapan Başkan Soyer, yolcu sayısının az olduğu saatlerde büyük gemi çalıştırmanın maliyetli olduğuna dikkat çekti. Soyer, “40-50 kişilik mini gemiler alalım. İnsanlar gün ortasında iskelelere geldiğinde zaman kaybetmesin. Bu araçlarla hızlıca deniz ulaşımını kullanabilsinler” dedi. Bu konuda çalışma yapacaklarını söyleyen İZDENİZ Genel Müdürü İlyas Murtezaoğlu, “deniz taksileri” konusunda da çalıştıklarını belirtti.

BELEDİYE BİNASINA METROYLA GİTTİ

Bostanlı Vapur İskelesi’nde, Soyer’i Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay karşıladı. Başkan Soyer, Üçkuyular’a gitmek üzere arabalı vapur iskelesine gelen 1 milyonuncu sürücüye de çiçek ve plaket verdi; yeni yıla ilişkin iyi dileklerini iletti. Büyük sürpriz yaşayan sürücü Vedat Kurşunlu ve eşi Asuman Kurşunlu da aynı dileklerle Başkan Soyer’e teşekkür etti. Ardından tramvayla Karşıyaka İskelesi’ne giden Soyer, çarşıyı yürüyerek geçti ve İZBAN’a binerek Halkapınar’a gitti. Metro istasyonuna geçen Başkan, Büyükşehir Belediye binasının bulunduğu Konak’a metroyla gitti.

‘ÜLKEYE DEMOKRASİ, MİLLETE HUZUR’

2019’un son gününde, hem toplu ulaşımı denemek, hem de İzmirlilerle yüz yüze iletişim kurmak istediğini ifade eden Başkan Soyer, “Hemşerilerimizle doğrudan iletişim kurmayı çok seviyorum ve önemsiyorum. Onlardan çok şey öğreniyorum. Toplu ulaşım unsurlarının birbirleriyle uyumlu ve konforlu olmasını, zaman kazandırmasını hedefliyoruz; bunun için çalışıyoruz. Yeni yılda tüm İzmirlilere, milletimize her şeyden önce sağlık, mutluluk, huzur, bolluk ve bereket diliyorum. Ülkemiz için de hukukun, adaletin, demokrasinin ve aklın hakim olduğu bir döneme pencere açılmasını temenni ediyorum” diye konuştu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İzmir, Büyükşehir Belediyesi, Tunç Soyer, İzdeniz, İzban
Yorumlar
Haber Yazılımı