Devlet Bahçeli’ye bir tepki de Antalya’dan
Haber
17 Eylül 2020 - Perşembe 19:15
 
Devlet Bahçeli’ye bir tepki de Antalya’dan
Antalya Tabip Odası üyeleri, Covid-19 ile mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları için düzenledikleri eylemde, TTB’nin kapatılmasını isteyen MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye de tepki gösterdi. TTB Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, “Kaybettiklerimizin anısına saygı göstermemizin ihanet olarak nitelenmesi, TTB’nin kapatılmasının istenmesi kabul edilemez” dedi.
GÜNDEM Haberi
Devlet Bahçeli’ye bir  tepki de Antalya’dan

haberimizvar.net- Antalya Tabip Odası, Mart ayında ülkemizde görülmeye başlayan ve geride kalan 6 aylık Covid-19 ile mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunarak basın açıklaması yaptı. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına çeşitli sendika, STK ve siyasi partilere üye vatandaşlar da destek verdi. 'Covid-19 mücadelesinin kahramanları sizleri unutmayacağız' yazılı pankart açan ve 'Yaşatmak için yaşamalıyız' dövizleri taşıyan grup adına basın açıklamasını okuyan Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının temel görevinin hastalıkların önlenmesi, tedavi edilmesi, böylece bireylerin ve toplumun sağlık hakkının korunarak geliştirilmesi olduğunu belirtti.

'TTB GÖREVİNİ YAPIYOR’
Covid-19 salgınında hayatlarını kaybeden meslektaşlarını siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamanın vefa borcu olduğunu belirten Prof. Dr. Şahin, "Kaybettiklerimizin anısına saygı göstermemizin ihanet olarak nitelenmesi, TTB’nin kapatılmasının istenmesi kabul edilemez. Hekimler ve sağlık çalışanları bu ödevlerini yerine getirirken kendi sağlıklarının, yaşamlarının korunmasını sağlayacak koşulları beklemek de en doğal haklarıdır. Yaşatmak için yaşamalıdırlar. Bu hakların sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılması, önlemlerin alınması, uygun çalışma ortamlarının oluşturulması, emeklerinin karşılıklarının sağlanması ise devletin asli sorumluluğudur" ifadelerini kullandı. 
 
'COVİD ŞİDDETLENEREK SÜRÜYOR'
Bugün gelinen noktada Türkiye'de 6 ay önce görülmeye başlanan salgının şiddetlenerek devam ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Şahin, "Resmi rakamlara göre bugüne kadar 296 bin vatandaşımız hastalanmış ve 7 bin 249 vatandaşımız vefat etmiştir. Sağlık çalışanları arasında ise hasta sayısı 30 bini bulmuştur. 31’i hekim olmak üzere 91 sağlık çalışanı ne yazık ki bu mücadelede kaybedilmiştir. Pandemi sürecinin şeffaflıkla yönetilmemesi ve bu nedenle kesin rakamlara ulaşılamamakla birlikte sahada çalışan meslektaşlarımızdan edindiğimiz bilgilere göre Antalya’da da halen yaklaşık 4 bin 500 Covid pozitif vaka filyasyonda yani evlerinde izlenmekte olup son dönemde günde 400-500 arası yeni vaka tespit edilmektedir" dedi.
 
'KORUYUCU HİZMETLER ÖNEMLİ'
Covid-19 gibi bulaşıcı ve salgın hastalıklarda toplumun korunabilmesi için koruyucu hizmetlerin öneminin bir kat daha arttığının altını çizen Prof. Dr. Nursel Şahin, "Salgın bilimini dikkate alan, aklın ve bilimin ışığında bir salgın yönetimi yaşama geçirilebilse, Covid-19’un önlenebilir bir hastalık olduğu görülecektir. Tüm dünyada salgının halen devam etmesinin temel nedeni, merkeze halk sağlığı ve bilimi değil de ekonomik gerekçeleri alan yaklaşımdır. Hiçbir salgın sadece vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Kamusal sağlık otoritesi şu anda maske, mesafe ve el hijyeni uyarıları dışında bütün alanlardan kendisini çekmiştir. Covid-19 yayılımından sadece yurttaşların suçlu olduğu algısı yaratılmaktadır" şeklinde konuştu.
 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Devlet, Bahçeli’ye, bir, , tepki, de, Antalya’dan,
Yorumlar
Haber Yazılımı