Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 13:10
 
Gelecek Partisi Ekonomi Raporu: Gerçeği inkarla ekonomi yönetilemez
Gelecek Partisi düzenlediği basın toplantısında ‘Ekonomi Raporu’nu açıkladı. Partinin ekonomi kurmaylarından Serkan Özcan, “Gerçeği inkarla ekonomi yönetilemez. Gelecek Partisi olarak ekonomide aşılamayacak hiçbir sorun olacağını düşünmüyoruz” dedi.
EKONOMİ Haberi
Gelecek Partisi Ekonomi Raporu:  Gerçeği inkarla ekonomi yönetilemez

haberimizvar.net Gelecek Partisi’nin ‘Ekonomi Raporu’nu açıklayan partinin ekonomi kurmaylarından Serkan Özcan, “Türkiye yakın tarihinin en yakıcı iktisadi krizini yaşıyor. Hükümet pembe bir tablo çizmeye çalışıyor olsa da, resmi rakamlar bunu desteklemiyor. Hafriyat-AVM-rezidans üçgeninin rant düzeni kişi başına milli geliri 2007’nin altına getirdi. Büyümeyi taşa toprağa gömen rant anlayışının Türkiye’yi getirdiği nokta budur” dedi.

 

‘HER 6 GENÇTEN BİRİ İŞ BULAMIYOR’

Genç nüfusta işsizliğin yüzde 26’ya yükseldiğini dile getiren Özcan, “Her altı gencimizden biri çalışmak isteyip iş bulamıyor. Yarınlarımızı şekillendirecek gençlerimiz ‘ev genci’ne dönüştürüldü. İşsizlikte böyle acı bir tablo yaşanırken çalışanlarımız da çarpık gelir dağılımının kurbanı olmuş durumda. Asgari ücret yaşam standardı haline dönüştü. Nüfusun en zengin yüzde 10’unun geliri Avro bölgesi ortalaması seviyesindeyken en alt gelir dilimindeki 16 milyon insanımız Bangladeş koşullarında bir yaşam sürmeye çalışıyor” diye konuştu.

‘ENFLASYON YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE’

Özcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyümede, işsizlikte ve gelir dağılımında karşı karşıya olduğumuz bu ürkütücü tabloyu daha vahim hale getiren şey ise hayat pahalılığıdır. Enflasyon, dar gelirlilere karşı işlenebilecek en büyük suçtur. Türkiye’de son 3 yılda birikimli enflasyon yüzde 50’nin üzerinde. Gıdada yüzde 58’in üzerinde 3 yıllık birikimli bir enflasyon var. Bir yandan büyütemiyoruz bir yandan iş yaratamıyoruz”.

‘KRİZİN TEMELİNDE YÖNETİM YATIYOR’

Dünyanın en yüksek enflasyon yaratan ülkelerinden biri olduğumuzu belirten Serkan Özcan, “Dünya enflasyonla mücadele başarı sıralamasında dünyada sondan 13’üncü ülkeyiz. Hazine Bakanı’nın başarı dediği enflasyonda Suriye, Venezuela, İran, Zimbabve gibi ülkelerle aynı kategorideyiz. Toplumun bütün kesimleri ekonomide krizi yaşarken bu gerçeği inkar ederek yönetemeyiz. Ekonomi krizinin temelinde bir yönetim krizi vardır. Ekonomide keyfi uygulamalar yapılırsa ekonomiye olan güven kaybolur. Hukukun üstünlüğünün sağlanması gerekir. Mülkiyet hakkının güvence altına alınması gerekir. Yargı bağımsız ve tarafsız olmalıdır. Tam olarak teşhisimiz budur” açıklaması yaptı.

‘ÇÖZÜM YENİDEN GÜVEN TESİS ETMEK’

Serkan Özcan çözüm önerilerini, “Çözüm ekonomide güveni yeniden tesis etmekte, devlet eliyle kartelleşmeyi, zenginleşmeyi engellemekte, piyasa ekonomisinde, bağımsız Merkez Bankası’nda, kamu hizmetine giriş, kalış ve yükselişte kayırmacılığın yaşanmamasındadır” diye sıraladı. Özcan’dan sonra söz alan Mustafa Mente de ihracatta yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Hedeflerin altında bir ihracat artışının olduğunu söyleyen Mente, “İthalatın ihracatı karşılama oranı tarihi seviyelerde. Yatırım için, üretim için ihtiyaç duyulan malların ithalatını yapamayan yönetim var. Yurt içinde bir inovasyon yapılamadığı için iç piyasanın çökmesinden sonra kapasite iç ticarete aktarılıyor. Karsız ihracat dönemindeyiz. Miktar endeksi artıyor, değer endeksi düşüyor. Karsız ihracat dönemi var. Fiyat kırarak ihracatçı ayakta kalmaya çalışıyor” diye konuştu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gelecek Partisi, Serkan Özcan, Mustafa Mente, ekonomi, işsizlik
Yorumlar
Haber Yazılımı