Haber Detayı
16 Şubat 2020 - Pazar 11:42
 
Kepez'in 'Hababam Müzesi' çok sevildi
Kepez Belediyesi'nin, Türk sinemasının unutulmaz başyapıtlarından biri olan 'Hababam Sınıfı'nın hatırasını yaşatmak amacıyla kurduğu müze çok sevildi. Efsane filmin hafızalara kazınan sınıf setinin yeniden canlandırıldığı Hababam Sınıfı Müzesi'ni, bugüne kadar 7 bine yakın kişi ziyaret etti.
YAŞAM Haberi
Kepez'in 'Hababam Müzesi' çok sevildi

Kepez Belediyesi, herkesin izlerken kahkahaya boğulduğu ve okul yıllarındaki hatıralarını bulduğu Yeşilçam'ın unutulmaz film serisi Hababam Sınıfı için kurduğu müze büyük ilgi görüyor. Filmin çekildiği İstanbul Adile Sultan Kasrı'ndaki sınıf setinin bir benzeri, Esentepe Mahallesi'ndeki Amir Ateş Semt Konağı'nda oluşturulmuştu.

 HABABAM SINIFI KEPEZ'DE

 Türk sinemasının en unutulmaz mizahi başyapıtlarından biri olan Hababam Filmi'nin hatıralarının yaşatılmasının amaçlandığı müze, film serisinin hayatta olan oyuncularının katılımıyla 9 Ağustos 2018'de ziyarete açılmıştı. 'İnek Şaban', 'Güdük Necmi', 'Badi Ekrem', 'Mahmut Hoca', 'Hafize Ana' ve 'Damat Ferit' gibi filmin unutulmaz karakterlerinin mizahi hatıralarının yer aldığı müze, Antalyalılar tarafından çok sevildi.

 Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı filmin hafızalarda iz bırakan unsurlarını bulunduğu müze, açıldığı günden bugüne kadar yaklaşık 7 bin sinemaseveri ağırladı. Ziyaretçiler, müzedeki filmin afişleriyle, sıraların üzerine konulan oyuncuların fotoğraflarıyla, kara tahtasıyla, perdeleriyle, iskelet maketiyle, filmin müzikleriyle, zihinlere kazılan karakterlerin replikleriyle ve oyuncuların kostümleriyle ekranda izledikleri filmin ruhunu yeniden yaşıyor.

 Müzede, filmin unutulmaz karakterleri Hafize Ananın (elinde zille), İnek Şaban'ın, Güdük Necmi'nin (Sobanın içerisinde kopya çekerken), Mahmut Hoca'nın, Damat Ferit'in silikon heykelleri bulunuyor. Müzede, filmin afişleriyle, sıraların üzerine konulan oyuncuların fotoğrafları, kara tahtasıyla, çift kanatlı ahşap kapısıyla, perdeleriyle, iskelet maketiyle, filmin müzikleriyle, zihinlere kazılan karakterlerin replikleriyle ve oyuncuların kostümleriyle adeta 6-A Edebiyat yani Hababam Sınıfı yeniden canlandırıldı.

 Müzedeki sıraların üzerinde Hababam Sınıfı eserinin yazarı Rıfat Ilgaz'ın, Yönetmen Ertem Eğilmez'in ve filmde rol alan oyuncuların fotoğrafları bulunuyor. Müzede, İnek Şaban karakterini canlandıran Kemal Sunal'ın filmde taktığı saati, Adile Naşit'in canlandırdığı Hafize Ana'nın filmde kullandığı ütü ile yönetmen Ertem Eğilmez'in daktilosu da müzede sergileniyor.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kepez'in, 'Hababam, Müzesi', çok, sevildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı