Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 18:40
 
Korona için olağanüstü meclis
Muratpaşa Belediye Meclisi korona salgınına karşı önlemleri görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Başkan Ümit Uysal, meclis toplantısında alınan kararlarla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
Korona için olağanüstü meclis

HABERİMİZ VAR – Antalya’da Muratpaşa Belediye Meclisi korona virüs salgınıyla mücadele gündemiyle olağanüstü toplandı. Toplantı öncesi salon dezenfekte edildi ve meclis üyeleri normal oturma düzeninde değil, izleyici koltuklarında aralıklarla oturdu. Meclis toplantısı sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Korona virüsle mücadelenin iki yönü var. Birincisi sağlık alanı, hastaların bakımı. Bu asli olarak hastanelerin görevi. Sokak ilaçlamayı da kapsayan hijyen çalışmaları normal koşullarda başka kurumların görevi. Ama bu olağanüstü durumda doğrudan biz görevi üzerimize aldık. Acil durum nedeniyle hemen, bir gün içinde, organize olduk” dedi.

 

10 AYRI HİJYEN EKİBİ KURULDU

 

Kamusal alanlarda ve kamu kurumlarında dezenfekte çalışması yürüttüklerini aktaran Uysal, “İhtiyaç halinde, hiçbir boşluğa meydan vermeden bu pozisyonumuzu hep sürdüreceğiz. Öncelik, halkımızın en çok kullandığı yerler. Dezenfeksiyon çalışmalarımızı Temizlik İşleri Müdürlüğü koordinasyonunda sürdürüyoruz. Tek merkezden yönlendirilen ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları için 10 arazözün yer aldığı 74 kişiden oluşan 10 ayrı hijyen ekibi kuruldu. Son bir hafta içinde sağlık kurumlarından emniyet birimlerine 108 noktada ilaçlama ve dezenfekte çalışması gerçekleştirdik” diye bilgi verdi.

 

AŞEVİ VE GIDA YARDIMI DEVREDE

 

Uysal açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Virüsle mücadelenin ikinci yönü ise evde geçirilecek süreye bağlı olarak en alt gelir grubunun gıda ihtiyacının bulunuyor. Hastalarımızın ve hastalık riski bulunan nüfus diliminin desteklenmesi, en alt gelir gurubunun evde hayatını sürdürebilmesi ayrı birer başlık. Bu kapsamda, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’müzün aşevi, gıda yardımları ve evde bakım hizmetleri alanında çalışmalarını yeniden düzenledik. Evde bakım hizmetlerimizi 60 yaş ve üzeri, engelli, kronik hastalığı bulunan, bakıma muhtaç komşularımızın her türlü ihtiyacını kapsayacak hale getirdik. -20 Mart tarihleri arasında Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleriyle, 60 yaş ve üzeri 189 komşumuza evde bakım hizmeti verdik”.

 

PERSONEL HAVUZU OLUŞTURULDU

 

Muratpaşa sakinlerinin Turunç Masa’nın 444 80 07 numaralı çağrı merkezinden belediyeye taleplerini iletebileceklerini hatırlatan Başkan Uysal, “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren Evde Bakım Servisi’nin, 2’si ambulans 5 taşıt, 1 doktor ve 6 hemşire olmak üzere 20 kişilik bir ekiple bu çalışmalarını sürdürüyordu. İlave olarak 1 ambulans daha alıyoruz. Evde bakım servisimize 20 kişilik bir ekip daha ekleyerek toplam 40 personelle hizmet vereceğiz. Aşevimiz 2 taşıma aracı, 1 pick-up ve 4’ü aşçı olmak üzere 18 kişilik bir ekiple görev yapacak. Ayrıca, korona virüsle mücadele kapsamında kapanan birimlerimizde görevli çalışanlarımızı, bu mücadele süresince personel havuzunda toplayıp ilgili birimlerde görevlendiriyoruz. Kreş Müdürlüğü gibi farklı müdürlüklerde bulunan gıda depolarının da Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne devrini gerçekleştirdik. Bu zorlu süreci aşmamız için aldığımız kararları oy birliğiyle almamız çok önemliydi, komşularım adına tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Korona, için, olağanüstü, meclis,
Yorumlar
Haber Yazılımı