Haber Detayı
17 Haziran 2020 - Çarşamba 17:03
 
Seyahat Acentaları dertli
Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen ve Ekibi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu’na ziyarete bulundu.
TURİZM Haberi
Seyahat Acentaları dertli

haberimizvar.net- Saadet Partisi heyetini  TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut ve ekibi karşıladı. Turgut, “34,5 milyar dolar doviz getiren sektörümüz gerekli desteği ve hakettiği ilgiyi görmüyor” dedi. Her meslek grubunun mağdur olduğu çok sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz diyen Saadet’li Başkan Düzen de, “Eğer gereken tedbirler alınmaz veya gecikirse ekonomik bir tsunami gelecek" dedi. Turizm sektörün Pandemi sürecinde sıkıntılarda olduğunu belirten Turgut,  sektörün hükümetten beklentilerini ise sıraladı:  

 

İŞTE SEKTÖRÜN BEKLENTİLERİ

“İşsizlik ödemeleri ve sigota destekleri yıl sonuna kadar devam etmesi, KDV, ÖTV, Muhtasar gibi konularda yeni desteklerin verilmesi ya da en azından faizsiz bir şekilde ertelenmesi, Kamuya ait her türlü vergi, borç, aidat vb. ödemelerin kısa vadeli ödemeler şeklinde erteleme değil uzun yıllara yayılan bir ödeme planı şeklinde düzenleme yapılması, Seyahat acentası destek unsurlarının seyahat acentalarının yapısı göz önüne alınarak uygulanması için gerekli önlemlerin alınması ve önlemlere ek olarak bankacılık kayıtlarına ilişkin sicil affı getirilmesi ve  Turizm sektörüne uzun vadeli, kolay erişilebilir kredi olanaklarının sağlanması, çalışanın korunması ve yetişmiş insan gücünü kaybetmemek amacıyla sene sonuna kadar istihdam desteği sağlanması.”

 

TÜRSAB YASASI ÇIKARILMALI

TÜRSAB yasasının bir an önce TBMM’ye sunulması ve Turizm Bakanı’nın yasayı bekletmemesi gerektiğini kaydeden  Turgut, “Spor Turizmi için gerekli yatırımlar yapılmalı ve valilik de  bu konuda destek vermeli. 34,5 milyar dolar döviz getiren sektörümüz gerekli desteği ve hak ettiği ilgiyi görmüyor” dedi. “Sektörün sıkıntılar içerisinde olduğunu gözlemliyoruz” diyen Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen de, parti genel merkezince hazırlanan ‘Turizm ve Çözüm Önerileri Raporu’nu’ TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut beye verdi.  Salgın nedeniyle ekonomik krizin büyüdüğü değerlendirmesinde bulunan Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen, milletin fedakârlıklarıyla yürütülen süreçte ülke ekonomisinde tüm sektörlerin ciddi manada etkilendiğine dikkat çekti. 

 

REKOR BEKLERKEN SALGIN GELDİ

Düzen şunları söyledi: “Bu sektörlerin başında Türkiye ekonomisinin önemli bir unsuru olan Turizm gelmektedir. 2020 yılı Türkiye’de turizm sektörü için rekorlarla dolu bir yıl olarak beklenmekteydi. Ancak senenin başında ortaya çıkan pandemi sonrası ülkemizde ilk vakanın tespiti ile beraber oteller de kapatıldır. Bütün bir kışı evinde oturup, sezon başında işe başlama hayaliyle geçiren turizm çalışanlarının tamamına yakını işe başlayamamış, başlayanların ise deneme süreleri içerisinde tek taraflı olarak sözleşmeleri feshedilmiştir.” Turizmde yaşanan olumsuzlukla beraber, başta bu sektör çalışanları ile birlikte, taşımacılar, gıda tedarikçileri, tekstil, kimyasal ürün üreticileri ve daha birçok sektörü olumsuz bir şekilde etkilenmiştir.”

 

TEDBİRLER GÜNÜ KURTARMAK İÇİN

Erken rezervasyonların iptallerinden doğan iade ödemeler dolayısıyla, otellerin kullanımına yıllık yüzde 7,5 faiz ile destek kredisi verileceği açıklanmıştır. Bazı belgeleri vermek istememesi ve destek kredisi faizinin yüksekliği nedeniyle bu krediye hemen hemen hiç bir otel başvurmamıştır. Bakanlık 4 büyük tur operatörüne toplam 120 milyon doları bulan destek paketi vereceğini duyurmuştur. Bu destekler hibe ya da teşvik değildir. Tamamen faize dayalı bir kredi desteğidir. Ötelenen ödemelerin bile faizi ile birlikte ötelendiği ifade edilmektedir. Yaşanan krizin derinliği sebebiyle alınan bu tür tedbirlerin sadece “günü kurtaracağı” ve alınan kredinin vadesi geldiğinde yaşanacak güçlüklerden dolayı “ödenemeyeceği” dile getirilmektedir.”

 

BANKALARIN VİCDANINA HAVALE

 “Bu zor süreçten en çok etkilenen kesimlerden biri olan turizmciler hükümetin aldığı önlemlerin yetersiz olduğu kanaatindedir. Hükümet, en kolay olanı seçmiş ve her zaman olduğu gibi turizmcilerimize de bankaların yolunu adres göstermiş, insanlarımızı bankaların vicdanına havale etmiştir. Özellikle 1 Nisan 2020 itibariye bu yıl alınması düşünülen “Konaklama Vergisi”nin 1 Ocak 2021 tarihine ertelenmesi sektörün tepkisini çekmiş, var olmayan konaklamanın oluşmayan vergisinin ocak ayına ertelenmesinin sektörün derdine derman olmaktan uzak siyasi bir manevra olduğu görülmektedir. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren oteller ve turistik tesisler kapılarını müşterilere açmaya başlamıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın TSE ve akreditasyon kuruluşlarıyla, gönüllü uygulanan 'Sağlıklı Turizm Belgesi' programı başlatılmıştır. Yeni dönem güvenli ve hijyenik turizm dönemi olacaktır ve turizm sektörünün eski günlerine ulaşması 2021 yılını bulacaktır.” Düzen konuşmasının ardından  Ferit Turgut’a ‘DAVAM’ adlı kitap takdim etti.  

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Seyahat, Acentaları, dertli,
Yorumlar
Haber Yazılımı