TÜİK, turizm istatistiklerini yayınlamayacak: ‘Turist yok ki anket yapalım’
Haber
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 14:42
 
TÜİK, turizm istatistiklerini yayınlamayacak: ‘Turist yok ki anket yapalım’
TÜİK, yaptığı açıklamada 29 Temmuz’da yayınlanması planlanan ikinci çeyrek turizm istatistiklerinin yayınlanmayacağını bildirdi. TÜİK’in açıklamasında söz konusu istatistiklerin yayınlanmama gerekçesi olarak, korona virüs salgını nedeniyle sınır kapılarının kapalı olduğu ve anket çalışmalarının yapılamaması gösterildi.
TURİZM Haberi
TÜİK, turizm istatistiklerini yayınlamayacak: ‘Turist yok ki anket yapalım’

haberimizvar.net- TÜİK, bugün yaptığı açıklamayla koronavirüs tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle anket çalışmalarının yapılamadığını, dolayısıyla ikinci çeyrek turizm istatistiklerinin yayınlanmayacağını duyurdu.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Turizm istatistikleri kapsamında başta turizm geliri ve turizm gideri olmak üzere ziyaretçilerin profillerinin ve gezi niteliklerinin belirlenmesi amacı ile sınır kapılarında çeyreklik dönemler itibariyle çıkış yapan ziyaretçiler ve vatandaş giriş anketleri uygulanmaktadır. Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında sınır kapılarının kapatılması nedeniyle ikinci çeyrekte (nisan-haziran dönemi) anket çalışmaları gerçekleştirilememiştir.

Ulusal Veri Yayınlama Takvimi'ne göre 29 Temmuz 2020 tarihinde saat 10:00’da yayımlanması planlanan 'Turizm İstatistikleri, 2. Çeyrek: Nisan-Haziran, 2020' haber bülteni, bültende yer alan verilerin elde edildiği anketler sınır kapılarının kapalı olması nedeni ile gerçekleştirilemediği için yayımlanamayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: TÜİK,, turizm, istatistiklerini, yayınlamayacak:, ‘Turist, yok, ki, anket, yapalım’,
Yorumlar
Haber Yazılımı