GÜNDEM Haber Girişi: 08.05.2021 - 09:57, Güncelleme: 08.05.2021 - 09:57

25 milyon doz nerede

 

25 milyon doz nerede

50 milyon doz Çin aşısı için anlaşıldığını fakat 25 milyon dozun hala teslim edilmediğini ifade eden CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu sözleşme gereği, Şubat ayı sonu itibariyle Türkiye’ye teslim edilmiş olması gereken 50 milyon doz aşı nerede?” diye sordu.
haberimizvar.net-  CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Çin aşısı Sinovac’ın tedariki hakkında sözleşmeye ulaştıklarını duyurdu. Bugüne kadar defalarca kez sorduklarını ama hükümetten cevap alamadıkları belirten Öztrak, “Bu belgeye göre, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü, Sinovac şirketi ve Keymen İlaç San. ve Tic. AŞ ile bu sözleşmeyi imzalamış. 24 Kasım 2020 tarih ve 2020-991 numaralı sözleşme. Buna göre; sözleşmenin yüklenici firmaları Sinovac Life Sciences Co. LTD. ve Keymen İlaç San. ve Tic. AŞ. Gümrük kayıtlarında da Sinovac aşılarında, bu şirket ithalatçı gözüküyor” dedi.   ELDE 4,5 MİLYON DOZ AŞI VAR Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Demek ki biz ‘aracı firma var’ derken doğru söylüyormuşuz, ‘hayır, yok’ diyenler de yalan söylüyormuş. Yüklenici firma koronavirüs aşısını, Devlet Malzeme Ofisi’ne KDV hariç 12 dolardan satmayı taahhüt ediyor. Yapılan aşılar ortada, bugüne kadar Türkiye’de 14 milyonu birinci doz, 10 milyonu ikinci doz olmak üzere, küsuratları dahil 24,5 milyon doz aşı uygulandı. Elde topu topu 4,5 milyon doz aşı var. Bunu gören Bakan geçtiğimiz günlerde de ‘aşı tedarikinde önümüzdeki iki ay sıkıntı var’ deyiverdi. Ama saraydan zılgıtı yiyince sert bir U dönüşü yaptı”.   ‘İNŞALLAHLA AŞI KOVALIYORLAR’ “Erdoğan inşallahla, maşallahla bir aşı tedarik takvimi açıkladı, daha önce nisan ayı için söz verdiği yerli aşı için de ‘Bana söz verdiler, eylül-ekimde üretime geçilecek’ dedi. Tüm dünya aşı tedariki ve çeşitlendirmesi içi sözleşmeleri geçtiğimiz yıl tamamladı. Bunlar ise hala ‘inşallah’ diyerek aşı kovalıyorlar”.  50 MİLYON DOZ AŞI NEREDE?  CHP Sözcüsü Öztrak şu soruları sıraladı: “Sorularımızın muhatabı, artık yalancı çoban durumuna düşmüş Sağlık Bakanı değil, DMO’nun ilgili kuruluşu olduğu Hazine ve Maliye Bakanı’na soruyoruz: Tarihini, sayısını ve özet bilgilerini verdiğimiz bu sözleşme gereği, şubat ayı sonu itibariyle Türkiye’ye teslim edilmiş olması gereken 50 milyon doz aşı nerede?  Şubat sonuna kadar teslim edileceği söylenen 50 milyon doz aşıdan, teslim edilmeyen 25 milyon doz aşı için hangi işlemi yaptınız?”   KEYMEN’LE İLGİLİ SORULAR “Sözleşmeye aykırı şekilde teslim edilmeyen 25 milyon doz aşı için bu sözleşme kapsamında hangi yaptırım ya da yaptırımlar uygulandı?  Bu aşı meselesinin en başında, ‘Keymen İlaç aracı firma değil, sadece lojistik süreci yürütüyor’ demiştiniz. Sonra aracı olduğu ortaya çıkan bu firmanın teminat bile veremediği görülüyor. Sinovac, ilk 1 milyon doz aşıyı hibe diye göndermişti. Sonra bunu Keymen adına DMO’ya teminat versin diye gönderdiği, Keymen’in de aşıyı devlete parayla satarak aldığı 12 milyon doları, DMO’ya teminat ve diğer masraflar için yatırdığı ortaya çıktı.  Bu teminat ne oldu?  Firma edimini zamanında yerine getirmediği için el kondu mu?  Bu aşılar gelmediyse, gecikmenin gerekçesi ne? Bir teminatı bile veremeyen firmaya, koca ülkenin sağlığını nasıl emanet edebildiniz?” 
50 milyon doz Çin aşısı için anlaşıldığını fakat 25 milyon dozun hala teslim edilmediğini ifade eden CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu sözleşme gereği, Şubat ayı sonu itibariyle Türkiye’ye teslim edilmiş olması gereken 50 milyon doz aşı nerede?” diye sordu.

haberimizvar.net-  CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Çin aşısı Sinovac’ın tedariki hakkında sözleşmeye ulaştıklarını duyurdu. Bugüne kadar defalarca kez sorduklarını ama hükümetten cevap alamadıkları belirten Öztrak, “Bu belgeye göre, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü, Sinovac şirketi ve Keymen İlaç San. ve Tic. AŞ ile bu sözleşmeyi imzalamış. 24 Kasım 2020 tarih ve 2020-991 numaralı sözleşme. Buna göre; sözleşmenin yüklenici firmaları Sinovac Life Sciences Co. LTD. ve Keymen İlaç San. ve Tic. AŞ. Gümrük kayıtlarında da Sinovac aşılarında, bu şirket ithalatçı gözüküyor” dedi.  

ELDE 4,5 MİLYON DOZ AŞI VAR

Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Demek ki biz ‘aracı firma var’ derken doğru söylüyormuşuz, ‘hayır, yok’ diyenler de yalan söylüyormuş. Yüklenici firma koronavirüs aşısını, Devlet Malzeme Ofisi’ne KDV hariç 12 dolardan satmayı taahhüt ediyor. Yapılan aşılar ortada, bugüne kadar Türkiye’de 14 milyonu birinci doz, 10 milyonu ikinci doz olmak üzere, küsuratları dahil 24,5 milyon doz aşı uygulandı. Elde topu topu 4,5 milyon doz aşı var. Bunu gören Bakan geçtiğimiz günlerde de ‘aşı tedarikinde önümüzdeki iki ay sıkıntı var’ deyiverdi. Ama saraydan zılgıtı yiyince sert bir U dönüşü yaptı”.  

‘İNŞALLAHLA AŞI KOVALIYORLAR’

“Erdoğan inşallahla, maşallahla bir aşı tedarik takvimi açıkladı, daha önce nisan ayı için söz verdiği yerli aşı için de ‘Bana söz verdiler, eylül-ekimde üretime geçilecek’ dedi. Tüm dünya aşı tedariki ve çeşitlendirmesi içi sözleşmeleri geçtiğimiz yıl tamamladı. Bunlar ise hala ‘inşallah’ diyerek aşı kovalıyorlar”. 

50 MİLYON DOZ AŞI NEREDE? 

CHP Sözcüsü Öztrak şu soruları sıraladı: “Sorularımızın muhatabı, artık yalancı çoban durumuna düşmüş Sağlık Bakanı değil, DMO’nun ilgili kuruluşu olduğu Hazine ve Maliye Bakanı’na soruyoruz: Tarihini, sayısını ve özet bilgilerini verdiğimiz bu sözleşme gereği, şubat ayı sonu itibariyle Türkiye’ye teslim edilmiş olması gereken 50 milyon doz aşı nerede?  Şubat sonuna kadar teslim edileceği söylenen 50 milyon doz aşıdan, teslim edilmeyen 25 milyon doz aşı için hangi işlemi yaptınız?”  

KEYMEN’LE İLGİLİ SORULAR

“Sözleşmeye aykırı şekilde teslim edilmeyen 25 milyon doz aşı için bu sözleşme kapsamında hangi yaptırım ya da yaptırımlar uygulandı?  Bu aşı meselesinin en başında, ‘Keymen İlaç aracı firma değil, sadece lojistik süreci yürütüyor’ demiştiniz. Sonra aracı olduğu ortaya çıkan bu firmanın teminat bile veremediği görülüyor. Sinovac, ilk 1 milyon doz aşıyı hibe diye göndermişti. Sonra bunu Keymen adına DMO’ya teminat versin diye gönderdiği, Keymen’in de aşıyı devlete parayla satarak aldığı 12 milyon doları, DMO’ya teminat ve diğer masraflar için yatırdığı ortaya çıktı.  Bu teminat ne oldu?  Firma edimini zamanında yerine getirmediği için el kondu mu?  Bu aşılar gelmediyse, gecikmenin gerekçesi ne? Bir teminatı bile veremeyen firmaya, koca ülkenin sağlığını nasıl emanet edebildiniz?” 

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.