Haber Girişi: 25.09.2021 - 12:35, Güncelleme: 25.09.2021 - 12:35

5 zincir markete inceleme

 

5 zincir markete inceleme

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatıyla 5 zincir marketteki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi.
haberimizvar.net- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün ABD’de yaptığı ‘marketlere operasyon’ açıklaması doğrultusunda harekete geçildi. Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, “5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir” denildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde, temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaş tarafından bakanlığa iletilen başvuru ve şikayetlerin dikkate alındığı anımsatıldı.  TİCARET MÜFETTİŞLERİ GÖREVLENDİRİLDİ 81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ne aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimlerin sürdürüldüğü belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Bununla birlikte, tüm ülke sathında faaliyet gösteren ve en yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatlarıyla ticaret müfettişleri görevlendirilmiştir. Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız”. ZİNCİR MARKETLERİN ÜSTÜNE GİDECEĞİZ Erdoğan, fahiş fiyat uygulayanların üzerine gidileceğini, bazı zincir marketlere operasyonlar düzenleneceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı, New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada fahiş fiyatlar konusuna değinmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine gideceğiz. Bütün üreticiden tüketiciye olan yerde zincir marketlerin buradaki yoğun ürünleri toparlaması… Bu da 5 tane zincir market. Bunlar bütün o ürünü toparlıyor. Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor”. İNCELEME BAŞLATILAN 5 ZİNCİR MARKET Bugün medyaya yansıyan bilgilere göre inceleme yapılacak zincir marketlerin ve sahiplerinin şunlar olduğu ifade ediliyor: 1. Mustafa Latif Topbaş - BİM 2. Yıldız Holding - ŞOK 3. Sabancı Holding - Carrefour 4. Turgay Aydın Holding - A101 5. Anadolu Grubu - Migros.   AKP’Lİ TAYYAR: TEŞKİLATIMIZA SIZDILAR Öte yandan AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar 5 market zincirine inceleme başlatılması hakkında Twitter’dan yaptığı açıklamada ‘tekelleşme’ suçlamasında bulundu. Tayyar, “Önce BİM’ci Galip Aykaç. Sonra ŞOK’cu Murat Ülker. Tekelleştiniz. Üreticiyi tarlasında, çiftliğinde, işletmesinde kendinize mahkum ettiniz. Rantta zirve yaptınız. Yetmedi. Teşkilatlarımıza, bürokrasiye, kabineye sızdınız. Devam edin. Az bile yaptınız!” dedi. 
Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatıyla 5 zincir marketteki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi.

haberimizvar.net- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün ABD’de yaptığı ‘marketlere operasyon’ açıklaması doğrultusunda harekete geçildi. Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, “5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir” denildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde, temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaş tarafından bakanlığa iletilen başvuru ve şikayetlerin dikkate alındığı anımsatıldı. 

TİCARET MÜFETTİŞLERİ GÖREVLENDİRİLDİ

81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ne aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimlerin sürdürüldüğü belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Bununla birlikte, tüm ülke sathında faaliyet gösteren ve en yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatlarıyla ticaret müfettişleri görevlendirilmiştir. Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız”.

ZİNCİR MARKETLERİN ÜSTÜNE GİDECEĞİZ

Erdoğan, fahiş fiyat uygulayanların üzerine gidileceğini, bazı zincir marketlere operasyonlar düzenleneceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı, New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada fahiş fiyatlar konusuna değinmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine gideceğiz. Bütün üreticiden tüketiciye olan yerde zincir marketlerin buradaki yoğun ürünleri toparlaması… Bu da 5 tane zincir market. Bunlar bütün o ürünü toparlıyor. Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor”.

İNCELEME BAŞLATILAN 5 ZİNCİR MARKET

Bugün medyaya yansıyan bilgilere göre inceleme yapılacak zincir marketlerin ve sahiplerinin şunlar olduğu ifade ediliyor:
1. Mustafa Latif Topbaş - BİM
2. Yıldız Holding - ŞOK
3. Sabancı Holding - Carrefour
4. Turgay Aydın Holding - A101
5. Anadolu Grubu - Migros.  

AKP’Lİ TAYYAR: TEŞKİLATIMIZA SIZDILAR

Öte yandan AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar 5 market zincirine inceleme başlatılması hakkında Twitter’dan yaptığı açıklamada ‘tekelleşme’ suçlamasında bulundu. Tayyar, “Önce BİM’ci Galip Aykaç. Sonra ŞOK’cu Murat Ülker. Tekelleştiniz. Üreticiyi tarlasında, çiftliğinde, işletmesinde kendinize mahkum ettiniz. Rantta zirve yaptınız. Yetmedi. Teşkilatlarımıza, bürokrasiye, kabineye sızdınız. Devam edin. Az bile yaptınız!” dedi. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.