Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
SAĞLIK Haber Girişi: 24.03.2021 - 11:11, Güncelleme: 24.03.2021 - 11:11

60-65 yaş grubu hâlâ aşı bekliyor

 

60-65 yaş grubu hâlâ aşı bekliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşılamaya başlanacağını açıkladığı 60-65 yaş grubu hâlâ aşılama kapsamına alınmadı. Öte yandan milyonlarca öğretmen de aşı olmayı bekliyor.
haberimizvar.net- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta yaptığı açıklamada, 60-65 yaş grubundaki yurttaşlar için aşılama sürecinin başlayacağını söylemişti; ama bu süreç hâlâ başlayabilmiş değil. Diğer yandan 24 Şubat’ta öğretmenler için aşı sürecini başlattıklarını duyuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bu sözlerinin üzerinden bir ay geçti; ancak milyonlarca öğretmen aşı randevusu dahi alamadı. MESAJ GÖNDERİLMEDİ Sağlık Bakan Koca, geçen hafta yaptığı açıklamada “Gelecek haftadan itibaren 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak. Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin” ifadelerini kullanmıştı. Ancak, 60-65 arasındaki yaklaşık 4 milyon yurttaşa henüz mesaj gönderilmedi. 2 Mart’ta başlayan yüz yüze eğitimde ise üç hafta geride kalırken koronavirüs salgınına karşı aşılanabilen öğretmenlerin oranı yüzde 10’a bile ulaşmadı. 1,2 milyon öğretmen ile eğitim personelinden yalnızca 80 bini aşı olabildi. KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ülke genelinde aşı talebiyle basın açıklamaları düzenledi. Eğitim-Sen Samsun Şubesi’nin açıklamasında, “Gelinen aşamada köylerde çalışan öğretmenlerin bir bölümü dışında eğitim emekçilerinin çok büyük bölümüne hâlâ aşı yapılmamıştır. Öte yandan bulaş riski yüksek yaş grubundaki ortaokul ve lise öğrencileri de yüz yüze sınava çağrılarak virüsün yayılmasına adeta davetiye çıkarılmıştır” denildi. Eğitim-Sen Konya Şubesi’nin düzenlediği basın açıklamasında ise “Okullardaki tablo daha da ağırlaşmadan yüz yüze sınavlar okullardaki tüm emekçilerin aşılanması tamamlanana ve gerekli önlemler alınana kadar ertelenmelidir. Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz” ifadeleri kullanıldı. Birinci doz aşılama durma noktasına geldi Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yapılan kitlesel aşılamalarda birinci doz aşı uygulaması durma noktasına geldi. Son bir haftada yalnızca 138 bin birinci doz aşı yapıldı. Son 7 günde yapılan günlük ortalama birinci doz aşı sayısı ise 19 bin 776 oldu. Buna karşılık eldeki aşılar, çoğunlukla ikinci doz aşılamanın tamamlanması için uygulanıyor. Son bir haftada yapılan ikinci doz aşılama sayısı 1 milyon 692 bin 177. Buna göre son bir haftada günlük ortalama 241 bin 739 ikinci doz aşı yapıldı. Ayrıca Türkiye’de hâlâ 2 milyon 625 bin 427 kişi, ikinci doz aşılama için sırada. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son haftada 100 bin nüfusa göre vaka sayısı en çok artan ve azalan illeri açıkladı. Buna göre, bir önceki haftaya göre 100 binde vaka görülme oranı en çok artan iller Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul ve Erzincan. En çok azalan iller ise Sinop, Gümüşhane, Mersin, Kırıkkale ve Burdur.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşılamaya başlanacağını açıkladığı 60-65 yaş grubu hâlâ aşılama kapsamına alınmadı. Öte yandan milyonlarca öğretmen de aşı olmayı bekliyor.

haberimizvar.net- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta yaptığı açıklamada, 60-65 yaş grubundaki yurttaşlar için aşılama sürecinin başlayacağını söylemişti; ama bu süreç hâlâ başlayabilmiş değil. Diğer yandan 24 Şubat’ta öğretmenler için aşı sürecini başlattıklarını duyuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bu sözlerinin üzerinden bir ay geçti; ancak milyonlarca öğretmen aşı randevusu dahi alamadı.

MESAJ GÖNDERİLMEDİ

Sağlık Bakan Koca, geçen hafta yaptığı açıklamada “Gelecek haftadan itibaren 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak. Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin” ifadelerini kullanmıştı. Ancak, 60-65 arasındaki yaklaşık 4 milyon yurttaşa henüz mesaj gönderilmedi.

2 Mart’ta başlayan yüz yüze eğitimde ise üç hafta geride kalırken koronavirüs salgınına karşı aşılanabilen öğretmenlerin oranı yüzde 10’a bile ulaşmadı. 1,2 milyon öğretmen ile eğitim personelinden yalnızca 80 bini aşı olabildi.

KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ülke genelinde aşı talebiyle basın açıklamaları düzenledi. Eğitim-Sen Samsun Şubesi’nin açıklamasında, “Gelinen aşamada köylerde çalışan öğretmenlerin bir bölümü dışında eğitim emekçilerinin çok büyük bölümüne hâlâ aşı yapılmamıştır. Öte yandan bulaş riski yüksek yaş grubundaki ortaokul ve lise öğrencileri de yüz yüze sınava çağrılarak virüsün yayılmasına adeta davetiye çıkarılmıştır” denildi. Eğitim-Sen Konya Şubesi’nin düzenlediği basın açıklamasında ise “Okullardaki tablo daha da ağırlaşmadan yüz yüze sınavlar okullardaki tüm emekçilerin aşılanması tamamlanana ve gerekli önlemler alınana kadar ertelenmelidir. Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Birinci doz aşılama durma noktasına geldi

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yapılan kitlesel aşılamalarda birinci doz aşı uygulaması durma noktasına geldi. Son bir haftada yalnızca 138 bin birinci doz aşı yapıldı. Son 7 günde yapılan günlük ortalama birinci doz aşı sayısı ise 19 bin 776 oldu. Buna karşılık eldeki aşılar, çoğunlukla ikinci doz aşılamanın tamamlanması için uygulanıyor. Son bir haftada yapılan ikinci doz aşılama sayısı 1 milyon 692 bin 177. Buna göre son bir haftada günlük ortalama 241 bin 739 ikinci doz aşı yapıldı. Ayrıca Türkiye’de hâlâ 2 milyon 625 bin 427 kişi, ikinci doz aşılama için sırada. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son haftada 100 bin nüfusa göre vaka sayısı en çok artan ve azalan illeri açıkladı. Buna göre, bir önceki haftaya göre 100 binde vaka görülme oranı en çok artan iller Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul ve Erzincan. En çok azalan iller ise Sinop, Gümüşhane, Mersin, Kırıkkale ve Burdur.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.