Haber Girişi: 18.08.2021 - 17:31, Güncelleme: 18.08.2021 - 17:31

Afganistan'da halk Taliban'a karşı ayaklandı

 

Afganistan'da halk Taliban'a karşı ayaklandı

Dünya Afganistan’da Taliban’ın ilerleyişini seyrediyor.
haberimizvar.net- Taliban'dan peş peşe açıklamalar gelirken, Afganistan'ın Nangarhar vilayetinde Afgan halkı ayaklandı. Afganistan Cumhuriyeti bayrağını savunarak protesto gösterisi düzenleyen Afganlar'a, Taliban güçleri tarafından havaya ateş edilerek dağılmaları istendi. Yüzlerce protestocu, ülkenin ulusal bayraklarını taşırken, Taliban bayraklarını indirdi.  Öte yandan, Afganistan’ın tanınmış kumandanı Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmet Mesud, Pençşir direniş güçlerinin başına geçerek, Taliban’a karşı direniş çağrısı yaptı. Ahmet Mesud, mektubunda, “Afgan halkı, mücahitler, dünyanın her yerindeki özgürlük dostları! Afganistan’da tiranlık zafer kazandı. Kabil inliyor, ülkemiz zincire vuruldu. Ama her şey bitmedi. Köleliği reddeden tüm özgür Afganlar’ı, ülkemizin ızdırap içindeki son özgür kalesi olan Pençşir’de bana katılmaya çağırıyorum” dedi.  GANİ ORTAYA ÇIKTI  Ayrıca, Taliban’dan kaçan askerler direniş için Pençşir’de toplanmaya başladı. Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ailesi, insani gerekçelerle ülkemize kabul edildi." denildi. 
Dünya Afganistan’da Taliban’ın ilerleyişini seyrediyor.

haberimizvar.net- Taliban'dan peş peşe açıklamalar gelirken, Afganistan'ın Nangarhar vilayetinde Afgan halkı ayaklandı. Afganistan Cumhuriyeti bayrağını savunarak protesto gösterisi düzenleyen Afganlar'a, Taliban güçleri tarafından havaya ateş edilerek dağılmaları istendi. Yüzlerce protestocu, ülkenin ulusal bayraklarını taşırken, Taliban bayraklarını indirdi.

 Öte yandan, Afganistan’ın tanınmış kumandanı Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmet Mesud, Pençşir direniş güçlerinin başına geçerek, Taliban’a karşı direniş çağrısı yaptı. Ahmet Mesud, mektubunda, “Afgan halkı, mücahitler, dünyanın her yerindeki özgürlük dostları! Afganistan’da tiranlık zafer kazandı. Kabil inliyor, ülkemiz zincire vuruldu. Ama her şey bitmedi. Köleliği reddeden tüm özgür Afganlar’ı, ülkemizin ızdırap içindeki son özgür kalesi olan Pençşir’de bana katılmaya çağırıyorum” dedi.

 GANİ ORTAYA ÇIKTI

 Ayrıca, Taliban’dan kaçan askerler direniş için Pençşir’de toplanmaya başladı. Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada " Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ailesi, insani gerekçelerle ülkemize kabul edildi." denildi. 

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.