Haber Girişi: 02.07.2021 - 11:49, Güncelleme: 02.07.2021 - 11:49

AKP önce kendi tasarruf yapsın

 

AKP önce kendi tasarruf yapsın

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan kamuda tasarruf tedbirleri genelgesine Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık'tan tepki geldi
haberimizvar.net- Yazılı açıklama yapan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık, “AKP önce kendi tasarruf yapsın” dedi.  “AKP politikalarının çürüme ve israfa neden olduğunu Cumhurbaşkanlığı genelgesi ortaya dökmüştür. Ülkede milyonlarca dolarlık yolsuzlukların, birden fazla maaşlı bürokratların bilindiği dönemde “tasarruf” tedbirleri açıklanması inandırıcı değildir. Genelgeye genel hatlarıyla bakıldığında kamuda gereksiz harcamaların önünü kesecek ancak “Kanal İstanbul Projesi” ve garantili ödemeler düşünüldüğünde gerçekçi bir yaklaşım değildir” diyen Balık, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ülkenin tüm kaynaklarını israf edenlerin, şimdi tasarruftan bahsetmesi 19 yıllık AKP iktidarının özetini vermektedir.   Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en yüksek temsil makamı, nezdindeki faaliyetlerin ‘itibardan tasarruf olmaz’ anlayışı sürmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi yayınladığı tasarruf genelgesine kendisi uymamakta Cumhurbaşkanlığını ve TBMM Başkanlığını muaf tutulmaktadır.  Bu durum AKP iktidarının çürümüşlüğünün resmidir. AKP iktidarı işine geldiği gibi hareket etmeye devam edeceğini  tasarruf kelimesini yanlış anlayıp yanlış uygulamasıyla göstermektedir.  Cumhurbaşkanı, ülkemizin temel sorununun işsizlik, istihdam, yoksulluk ve hayat pahalılığı olduğunu anlamalıdır. Tasarruftan bahsedildiği günün akşamında elektriğe ve doğalgaza zam yapmak emekçilerin buzdolabından, mutfağından, banka borçlarından haberlerinin olmadığını göstermektedir. Ekonomik krizden çıkış için yapılmak istenen tasarrufun en başta ülkeyi yönetenlerini uymasını ve uygulamasını tavsiye ederiz. Tasarruf tedbirleri ile elektrik, doğalgaz ve LPG’ye yapılan zamlar düşünüldüğünde ülkeyi çalkantılı yıllar beklemektedir. AKP iktidarının pervasız tasarruf saldırılarına karşı emekçiler de örgütlenmek, direnmek ve mücadele etmek zorundadır. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarı emekçilerin dertlerinin arttığını, geçim sıkıntısı yaşadığı bilinmesini ve iktidarın ülkeyi yönetemediği belirtiyoruz, emekçilerin sırtından tasarruf yapılamayacağına dikkat çekiyoruz”
Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan kamuda tasarruf tedbirleri genelgesine Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık'tan tepki geldi

haberimizvar.net- Yazılı açıklama yapan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık, “AKP önce kendi tasarruf yapsın” dedi.  “AKP politikalarının çürüme ve israfa neden olduğunu Cumhurbaşkanlığı genelgesi ortaya dökmüştür. Ülkede milyonlarca dolarlık yolsuzlukların, birden fazla maaşlı bürokratların bilindiği dönemde “tasarruf” tedbirleri açıklanması inandırıcı değildir. Genelgeye genel hatlarıyla bakıldığında kamuda gereksiz harcamaların önünü kesecek ancak “Kanal İstanbul Projesi” ve garantili ödemeler düşünüldüğünde gerçekçi bir yaklaşım değildir” diyen Balık, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ülkenin tüm kaynaklarını israf edenlerin, şimdi tasarruftan bahsetmesi 19 yıllık AKP iktidarının özetini vermektedir.   Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en yüksek temsil makamı, nezdindeki faaliyetlerin ‘itibardan tasarruf olmaz’ anlayışı sürmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi yayınladığı tasarruf genelgesine kendisi uymamakta Cumhurbaşkanlığını ve TBMM Başkanlığını muaf tutulmaktadır.  Bu durum AKP iktidarının çürümüşlüğünün resmidir. AKP iktidarı işine geldiği gibi hareket etmeye devam edeceğini  tasarruf kelimesini yanlış anlayıp yanlış uygulamasıyla göstermektedir. 

Cumhurbaşkanı, ülkemizin temel sorununun işsizlik, istihdam, yoksulluk ve hayat pahalılığı olduğunu anlamalıdır. Tasarruftan bahsedildiği günün akşamında elektriğe ve doğalgaza zam yapmak emekçilerin buzdolabından, mutfağından, banka borçlarından haberlerinin olmadığını göstermektedir. Ekonomik krizden çıkış için yapılmak istenen tasarrufun en başta ülkeyi yönetenlerini uymasını ve uygulamasını tavsiye ederiz.
Tasarruf tedbirleri ile elektrik, doğalgaz ve LPG’ye yapılan zamlar düşünüldüğünde ülkeyi çalkantılı yıllar beklemektedir. AKP iktidarının pervasız tasarruf saldırılarına karşı emekçiler de örgütlenmek, direnmek ve mücadele etmek zorundadır. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarı emekçilerin dertlerinin arttığını, geçim sıkıntısı yaşadığı bilinmesini ve iktidarın ülkeyi yönetemediği belirtiyoruz, emekçilerin sırtından tasarruf yapılamayacağına dikkat çekiyoruz”

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.