Haber Girişi: 06.10.2021 - 18:44, Güncelleme: 06.10.2021 - 18:44

AKP’li Bülent Turan: Parlamenter sisteme ‘siyasi irtica’ dedi

 

AKP’li Bülent Turan: Parlamenter sisteme ‘siyasi irtica’ dedi

AKP’li Turan, 6 siyasi partinin ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ toplantısı hakkında, “Halkın aldığı yetkiyi vermeyeceğinden dolay bu çalışmalar siyasi irtica faaliyeti” dedi.
haberimizvar.net-  AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, 6 siyasi partinin TBMM’de ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ çalışması kapsamında yaptıkları toplantıları değerlendirdi. Turan, dün yapılan toplantının “siyasi irtica faaliyeti” olduğunu savundu. Turan, “Millet sistem değişikliği yaparak, büyük oranda başkanlık sistemine ‘evet’ diyerek büyük bir destan yazdı. Sorunsuz sıkıntısız bir sistem değişikliğini hayata geçirdi. Dünyada bunun çok az örneği var. Çok siyasal çalkantılar olur, karışıklıklar olur ama böyle bir şey olmadan bu millet parlamenter sistemdeki ekonomik sorunlardan, siyasi krizlerden, yüzde 15 turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerinden, 2-3 ayda bir değişen hükumetlerden, sık sık seçim olması görüntüsünden bıktığından dolayı, ‘artık bunlar olmasın’ dedi. ‘5 yılda bir seçim olsun, başkan seçilsin, 5 yılda bir hesap soralım’ dedi. Ve sistemi değiştirdi. Onun için halkın aldığı yetkiyi vermeyeceğinden dolayı yapılan bu çalışmalar siyasi bir irtica faaliyeti. Dünkü toplantı boş bir toplantı”  dedi.  6 PARTİNİN BİR ARAYA GELMESİ İRTİCADIR  Turan şunları söyledi: “Şu anda değişen bakanlarımız olduğunda siyasi kriz oluyor mu? Şu an seçim ihtimali var mı? Onun için biz bu yüzden başkanlık tercih ettik. ‘5 yıl yetki verelim sonra değerlendirelim’ dedik. 1 yılda bir değişen partilerden bıktığımız için biz bu sistemi getirdik. Halkın tekrar aldığı bir yetkiyi vermeyeceğinden dolayı bu toplantı faaliyeti, bir siyasi irtica faaliyeti. Yoksa partilerin bir araya gelmesinden mutlu oluruz. Gelinen yerde artık hiçbir araya gelme ihtimali olmayan partilerin, Saadet Partisi gibi, CHP gibi çok uç partilerin bir araya gelmesi bizi mutlu eden tavırlar. Kaldı ki 50+1, CHP’yi bir vesayet sözcüsü olmaktan öte bir parti haline getirdi. Esasında 50+1, CHP’yi parti yaptı. Artık selam vermediği, kavga ettiği bütün yapılarla ortak iş yapıyor CHP, bunu bir kazanım olarak görüyoruz”.  BU TÜR TOPLANTILARA BEYHUDE BAKIYORUZ  Geçmişte CHP’nin grup toplantılarında laiklik, başörtüsü gibi kavgalar yaşandığını savunan Turan, “Artık CHP, bu ülkede farklı insanların olduğunu, farklı gruplarda insanlar olduğunu anladı. Ve bunlarla bir araya gelmek istiyor. 50+1 isteyen kim varsa milletin değerleriyle kavga etmemesi lazım, kim varsa vesayetçilerle, darbecilerle bir araya gelmemesi lazım. O yüzden 50+1 başlı başına bir adımdır, bir kazanımdır. Bu tarz yaklaşımlar beyhudedir. Çünkü sistemin adı vardır. Çok güçlendirilmiş, az güçlendirilmiş parlamenter sistem olmaz. Şimdi siz toplantı yaptınız, karar aldınız; çok zayıf bir cumhurbaşkanı adayı göstereceksiniz, sonra halk buna oy verecek, sonra başbakanlık tercih edeceksiniz. Böyle bir mevzuat yok, böyle bir ihtimal yok, onun için bu tür toplantılara beyhude bakıyoruz” diye konuştu. 
AKP’li Turan, 6 siyasi partinin ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ toplantısı hakkında, “Halkın aldığı yetkiyi vermeyeceğinden dolay bu çalışmalar siyasi irtica faaliyeti” dedi.

haberimizvar.net-  AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, 6 siyasi partinin TBMM’de ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ çalışması kapsamında yaptıkları toplantıları değerlendirdi. Turan, dün yapılan toplantının “siyasi irtica faaliyeti” olduğunu savundu. Turan, “Millet sistem değişikliği yaparak, büyük oranda başkanlık sistemine ‘evet’ diyerek büyük bir destan yazdı. Sorunsuz sıkıntısız bir sistem değişikliğini hayata geçirdi. Dünyada bunun çok az örneği var. Çok siyasal çalkantılar olur, karışıklıklar olur ama böyle bir şey olmadan bu millet parlamenter sistemdeki ekonomik sorunlardan, siyasi krizlerden, yüzde 15 turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerinden, 2-3 ayda bir değişen hükumetlerden, sık sık seçim olması görüntüsünden bıktığından dolayı, ‘artık bunlar olmasın’ dedi. ‘5 yılda bir seçim olsun, başkan seçilsin, 5 yılda bir hesap soralım’ dedi. Ve sistemi değiştirdi. Onun için halkın aldığı yetkiyi vermeyeceğinden dolayı yapılan bu çalışmalar siyasi bir irtica faaliyeti. Dünkü toplantı boş bir toplantı”  dedi.

 6 PARTİNİN BİR ARAYA GELMESİ İRTİCADIR

 Turan şunları söyledi: “Şu anda değişen bakanlarımız olduğunda siyasi kriz oluyor mu? Şu an seçim ihtimali var mı? Onun için biz bu yüzden başkanlık tercih ettik. ‘5 yıl yetki verelim sonra değerlendirelim’ dedik. 1 yılda bir değişen partilerden bıktığımız için biz bu sistemi getirdik. Halkın tekrar aldığı bir yetkiyi vermeyeceğinden dolayı bu toplantı faaliyeti, bir siyasi irtica faaliyeti. Yoksa partilerin bir araya gelmesinden mutlu oluruz. Gelinen yerde artık hiçbir araya gelme ihtimali olmayan partilerin, Saadet Partisi gibi, CHP gibi çok uç partilerin bir araya gelmesi bizi mutlu eden tavırlar. Kaldı ki 50+1, CHP’yi bir vesayet sözcüsü olmaktan öte bir parti haline getirdi. Esasında 50+1, CHP’yi parti yaptı. Artık selam vermediği, kavga ettiği bütün yapılarla ortak iş yapıyor CHP, bunu bir kazanım olarak görüyoruz”.

 BU TÜR TOPLANTILARA BEYHUDE BAKIYORUZ

 Geçmişte CHP’nin grup toplantılarında laiklik, başörtüsü gibi kavgalar yaşandığını savunan Turan, “Artık CHP, bu ülkede farklı insanların olduğunu, farklı gruplarda insanlar olduğunu anladı. Ve bunlarla bir araya gelmek istiyor. 50+1 isteyen kim varsa milletin değerleriyle kavga etmemesi lazım, kim varsa vesayetçilerle, darbecilerle bir araya gelmemesi lazım. O yüzden 50+1 başlı başına bir adımdır, bir kazanımdır. Bu tarz yaklaşımlar beyhudedir. Çünkü sistemin adı vardır. Çok güçlendirilmiş, az güçlendirilmiş parlamenter sistem olmaz. Şimdi siz toplantı yaptınız, karar aldınız; çok zayıf bir cumhurbaşkanı adayı göstereceksiniz, sonra halk buna oy verecek, sonra başbakanlık tercih edeceksiniz. Böyle bir mevzuat yok, böyle bir ihtimal yok, onun için bu tür toplantılara beyhude bakıyoruz” diye konuştu. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.