Haber Girişi: 25.08.2021 - 11:48, Güncelleme: 25.08.2021 - 11:48

Aşıların koruma oranı azalıyor

 

Aşıların koruma oranı azalıyor

İngiltere’de 1.2 milyon kişinin verilerine dayanarak yapılan araştırmaya göre, BioNTech ve AstraZeneca aşılarının koruma oranları altı ay içinde azalmaya başlıyor.
HABERİMİZVAR - İngiltere’de yapılan bir araştırma, BioNTech ve AstraZeneca aşılarının Covid-19’dan koruma oranının altı ay sonra azalmaya başladığını ortaya koydu. Araştırmacılar üçüncü doz gerekebileceğini belirtti. İngiltere’de 1.2 milyon kişinin test sonuçlarının incelenmesiyle yapılan araştırmaya göre, Pfizer aşısının iki dozdan sonraki bir ay içinde yüzde 88 olan koruma oranı beş ila altı ay sonra yüzde 74’e geriliyor. AstraZeneca aşısının iki dozdan sonraki bir ay içinde yüzde 77 olan koruma oranı ise dört ila beş ay sonra yüzde 67’ye düşüyor. KORUNMA ORANI YARIYA DÜŞECEK Araştırma ekibinin başındaki Tim Spector, ülkedeki aşılama kampanyasının Aralık 2020’de başladığını hatırlatarak, en kötü senaryoya göre kış aylarına gelindiğinde ilk aşılanan kişiler olarak yaşlılar ile sağlık çalışanlarının korunma oranlarının yüzde 50’ye düşebileceğini söyledi. BBC’ye konuşan Spector, "Bir kenarda oturup vaka sayıları ve enfeksiyon ihtimali hâlâ yüksekken korunma oranlarının yavaş yavaş azalmasına seyirci kalamayız" dedi. AĞIR HASTALIĞA KARŞI KORUYOR İngiltere’nin Aşı Komitesi’nin üyelerinden Profesör Adam Finn ise zaman içinde asemptomatik veya hafif semptomatik hastalıktan korunma oranlarının düşmesine rağmen, aşıların ağır hastalık ve hastaneye yatmaktan korumaya devam ettiğini vurguladı. Finn, pandemi sürecinde ana hedefin bu olduğunu belirtti. İngiltere, eylül ayından itibaren yaşlılar ve risk altındaki gruplara üçüncü doz aşı yapmayı planlıyor. 
İngiltere’de 1.2 milyon kişinin verilerine dayanarak yapılan araştırmaya göre, BioNTech ve AstraZeneca aşılarının koruma oranları altı ay içinde azalmaya başlıyor.

HABERİMİZVAR - İngiltere’de yapılan bir araştırma, BioNTech ve AstraZeneca aşılarının Covid-19’dan koruma oranının altı ay sonra azalmaya başladığını ortaya koydu. Araştırmacılar üçüncü doz gerekebileceğini belirtti. İngiltere’de 1.2 milyon kişinin test sonuçlarının incelenmesiyle yapılan araştırmaya göre, Pfizer aşısının iki dozdan sonraki bir ay içinde yüzde 88 olan koruma oranı beş ila altı ay sonra yüzde 74’e geriliyor. AstraZeneca aşısının iki dozdan sonraki bir ay içinde yüzde 77 olan koruma oranı ise dört ila beş ay sonra yüzde 67’ye düşüyor.

KORUNMA ORANI YARIYA DÜŞECEK

Araştırma ekibinin başındaki Tim Spector, ülkedeki aşılama kampanyasının Aralık 2020’de başladığını hatırlatarak, en kötü senaryoya göre kış aylarına gelindiğinde ilk aşılanan kişiler olarak yaşlılar ile sağlık çalışanlarının korunma oranlarının yüzde 50’ye düşebileceğini söyledi. BBC’ye konuşan Spector, "Bir kenarda oturup vaka sayıları ve enfeksiyon ihtimali hâlâ yüksekken korunma oranlarının yavaş yavaş azalmasına seyirci kalamayız" dedi.

AĞIR HASTALIĞA KARŞI KORUYOR

İngiltere’nin Aşı Komitesi’nin üyelerinden Profesör Adam Finn ise zaman içinde asemptomatik veya hafif semptomatik hastalıktan korunma oranlarının düşmesine rağmen, aşıların ağır hastalık ve hastaneye yatmaktan korumaya devam ettiğini vurguladı. Finn, pandemi sürecinde ana hedefin bu olduğunu belirtti. İngiltere, eylül ayından itibaren yaşlılar ve risk altındaki gruplara üçüncü doz aşı yapmayı planlıyor. 

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.