GÜNDEM Haber Girişi: 11.06.2020 - 15:06, Güncelleme: 07.12.2020 - 14:05

Bir kişi daha eksilmeyeceğiz !

 

Bir kişi daha eksilmeyeceğiz !

Pandemi sürecinde normalleşme sürecine girilmesiyle CHP Kadın Kolları, 81 ilde eş zamanlı kadına şiddete yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi.
haberimizvar.net- Açıklamayı Antalya’da CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci yaptı. “Sözlerine koronavirüs salgını sürecine değinerek başlayan Deveci, “Tüm dünyada ve Türkiye’de korona virüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim, işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve tabii ki kadınlardı” dedi. Bu süreçte kadına yönelik şiddetin çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesi nedeniyle daha da vahim bir noktaya geldiğini kaydeden Deveci, “Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi” ifadelerini kullandı.   KADINLAR GÜÇLENDİRİLMEDİKÇE… CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Deveci açıklamaya şöyle devam etti: “Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla'da Zeynep Şenpınar, Manisa'da Gülnur kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek. Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır.”   ŞİDDETİ ÖVENİ TEŞHİR EDECEĞİZ “Biz Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz, katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, 6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar Katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız, İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.”   ÇIĞLIKLARIN YÜKSELMEDİĞİ BİR HAYAT “Kadınların 'Ölmek istemiyorum', 'Ölmeden koruyun beni', 'Ben öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız?’ çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız! Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz. Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz. Yaşasın kadınlar. Yaşasın mücadelemiz.”    
Pandemi sürecinde normalleşme sürecine girilmesiyle CHP Kadın Kolları, 81 ilde eş zamanlı kadına şiddete yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi.

haberimizvar.net- Açıklamayı Antalya’da CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci yaptı. “Sözlerine koronavirüs salgını sürecine değinerek başlayan Deveci, “Tüm dünyada ve Türkiye’de korona virüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim, işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve tabii ki kadınlardı” dedi. Bu süreçte kadına yönelik şiddetin çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesi nedeniyle daha da vahim bir noktaya geldiğini kaydeden Deveci, “Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi” ifadelerini kullandı.

 

KADINLAR GÜÇLENDİRİLMEDİKÇE…

CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Deveci açıklamaya şöyle devam etti: “Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla'da Zeynep Şenpınar, Manisa'da Gülnur kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek. Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır.”

 

ŞİDDETİ ÖVENİ TEŞHİR EDECEĞİZ

“Biz Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz, katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, 6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar Katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız, İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.”

 

ÇIĞLIKLARIN YÜKSELMEDİĞİ BİR HAYAT

“Kadınların 'Ölmek istemiyorum', 'Ölmeden koruyun beni', 'Ben öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız?’ çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız! Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz. Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz. Yaşasın kadınlar. Yaşasın mücadelemiz.”  

 

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.