GÜNDEM () - Haber Merkezi | Haber Girişi: 22.03.2021 - 11:31, Güncelleme: 22.03.2021 - 11:31

Bir tepki de Eğitim İş’ten

 

Bir tepki de Eğitim İş’ten

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına bir tepki de Eğitim İş Antalya Şubesi’nden geldi
haberimizvarnet- Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasının yankıları sürüyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim İş Antalya Şubesi Basın Yayın Sekreteri Birsen Atmaca, "Türkiye, kadınların yaşamı için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi’nden, Resmi Gazete'de gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile ayrıldı. Siyasi iktidarın ve yandaş medyanın “gizli amacı aileyi yok etmek” iddialarıyla bir süredir hedefe koyduğu sözleşmeyle ilgili alınan bu karar, kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini meşrulaştırmıştır” dedi.  KADINLAR ŞİDDETE MARUZ KALACAK Atmaca açıklamasına şöyle devam etti: “Yapılması gereken; hiç vakit kaybetmeden kadın katillerine asla ceza indirimi uygulamamak, hafifletici sebep aranmadan caydırıcı cezalar verilmesini sağlamak, İstanbul sözleşmesinin getirdiği yükümlülüklere uygun bir biçimde hareket etmek olmalıyken;  AKP, gerici ittifak ortaklarıyla kadınların daha fazla şiddete maruz kalmasına ve katledilmesine ön ayak olmaktadır. Her gün en az üç kadının öldürüldüğü, onlarcasının tacize, tecavüze ve şiddete uğradığı, iktidarın açıkça kadınlara savaş açtığı bu sistemde, kadınlar sadece nefes almak için bile mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır. HER YURTTAŞIN GÖREVİ   Kadınların da erkekler gibi güven içinde, korkmadan, acı çekmeden, insanca yaşamaya hakkı vardır. Acı çekmek, tacize uğramak, öldürülmek kadınların kaderi olmamalıdır. Kadının adından dahi rahatsız olan, kadınları korumak bir yana, onları kendi iktidarı için tehdit olarak gören ve “Çareyi dışarılarda aramaya gerek yoktur, çözüm bizatihi gelenek ve göreneklerimizde” diyen zihniyete karşı kadınlar, bu ülkede inadına yaşayacak ve yaşatacaktır. Unutulmasın ki; kadın-erkek eşitliği, sadece kadınların sorunu değil, uygarlaşmada bir eşiktir. Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyete yakışmayan bu tabloyu değiştirmek, Cumhuriyet devrimlerini rotası kabul eden her yurttaşın görevidir. KARŞI DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ   Eğitim-İş olarak AKP’nin kadın düşmanı politikalarına ve cinsiyetçi uygulamalarına karşı durmaya,  kadınların karşılaştıkları zorlukları dile getirmeye, şiddet gören kadınların korunmasındaki bürokratik engellerin tamamı kaldırılıncaya, birlikte yaşanılır ve daha eşit bir dünya kuruluncaya dek devam edeceğiz.  Z kuşağı diye adlandırılan, AKP’nin bir türlü iletişim kuramadığı yeni nesil ve biz Cumhuriyetin çağdaş öğretmenleri, toplumumuzun çok büyük bir kısmı gibi bu çağ dışı kararı kabul etmiyoruz. Bizler, size ve yanlış politikalarınıza inat, tüm dünyanın kabul ettiği evrensel değerleri benimsemiş nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Kadın ve erkeği eşit görmeyen toplumlar karanlığın girdabından çıkamazlar. Bizi karanlığınıza çekemeyeceksiniz.”
Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına bir tepki de Eğitim İş Antalya Şubesi’nden geldi

haberimizvarnet- Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasının yankıları sürüyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim İş Antalya Şubesi Basın Yayın Sekreteri Birsen Atmaca, "Türkiye, kadınların yaşamı için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi’nden, Resmi Gazete'de gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile ayrıldı. Siyasi iktidarın ve yandaş medyanın “gizli amacı aileyi yok etmek” iddialarıyla bir süredir hedefe koyduğu sözleşmeyle ilgili alınan bu karar, kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini meşrulaştırmıştır” dedi. 

KADINLAR ŞİDDETE MARUZ KALACAK
Atmaca açıklamasına şöyle devam etti: “Yapılması gereken; hiç vakit kaybetmeden kadın katillerine asla ceza indirimi uygulamamak, hafifletici sebep aranmadan caydırıcı cezalar verilmesini sağlamak, İstanbul sözleşmesinin getirdiği yükümlülüklere uygun bir biçimde hareket etmek olmalıyken;  AKP, gerici ittifak ortaklarıyla kadınların daha fazla şiddete maruz kalmasına ve katledilmesine ön ayak olmaktadır. Her gün en az üç kadının öldürüldüğü, onlarcasının tacize, tecavüze ve şiddete uğradığı, iktidarın açıkça kadınlara savaş açtığı bu sistemde, kadınlar sadece nefes almak için bile mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır.

HER YURTTAŞIN GÖREVİ 
 Kadınların da erkekler gibi güven içinde, korkmadan, acı çekmeden, insanca yaşamaya hakkı vardır. Acı çekmek, tacize uğramak, öldürülmek kadınların kaderi olmamalıdır. Kadının adından dahi rahatsız olan, kadınları korumak bir yana, onları kendi iktidarı için tehdit olarak gören ve “Çareyi dışarılarda aramaya gerek yoktur, çözüm bizatihi gelenek ve göreneklerimizde” diyen zihniyete karşı kadınlar, bu ülkede inadına yaşayacak ve yaşatacaktır. Unutulmasın ki; kadın-erkek eşitliği, sadece kadınların sorunu değil, uygarlaşmada bir eşiktir. Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyete yakışmayan bu tabloyu değiştirmek, Cumhuriyet devrimlerini rotası kabul eden her yurttaşın görevidir.

KARŞI DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ 

 Eğitim-İş olarak AKP’nin kadın düşmanı politikalarına ve cinsiyetçi uygulamalarına karşı durmaya,  kadınların karşılaştıkları zorlukları dile getirmeye, şiddet gören kadınların korunmasındaki bürokratik engellerin tamamı kaldırılıncaya, birlikte yaşanılır ve daha eşit bir dünya kuruluncaya dek devam edeceğiz.  Z kuşağı diye adlandırılan, AKP’nin bir türlü iletişim kuramadığı yeni nesil ve biz Cumhuriyetin çağdaş öğretmenleri, toplumumuzun çok büyük bir kısmı gibi bu çağ dışı kararı kabul etmiyoruz. Bizler, size ve yanlış politikalarınıza inat, tüm dünyanın kabul ettiği evrensel değerleri benimsemiş nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Kadın ve erkeği eşit görmeyen toplumlar karanlığın girdabından çıkamazlar. Bizi karanlığınıza çekemeyeceksiniz.”

Habere ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.