Haber Girişi: 10.08.2019 - 16:15, Güncelleme: 07.12.2020 - 14:04

Budak: ÇED raporu halktan gizleniyor

 

Budak: ÇED raporu halktan gizleniyor

Alanya’daki akaryakıt dağıtım tesisi kapasitesinin genişletilmesine ilişkin ÇED raporunun halktan gizlendiğini söyleyen CHP Antalya Milletvekili Budak, 300 metrelik 160 bin detveyt ton kapasiteli tankerin yanaşmasının, Alanya için ciddi risk oluşturacağını belirtti.
haberimizvar.net Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TBMM gündemine soru öneresiyle taşıdığı, Alanya’daki akaryakıt dağıtım tesisi kapasite genişletme çalışmalarına ilişkin ÇED nihai raporunun halktan gizlendiğini söyledi. Projenin, ÇED sürecinde halkı bilgilendirme toplantısının gizli gerçekleştirildiğinin altını çizen Budak, 1.673 sayfadan oluşan nihai ÇED raporunun ise 2 Ağustos’ta gizlice yayınlandığını ve inceleme için sadece 10 gün süre verildiğini bildirdi. ALANYA İÇİN CİDDİ RİSK OLUŞTURUYOR Budak, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a soru önergesi verdiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Alanya halkının büyük tepki gösterdiği çalışma ilçenin turizm dokusuna büyük zarar vereceği ortadadır. 300 metrelik 160 bin detveyt ton kapasiteli akaryakıt tankerinin yanaşması, Alanya için ciddi risk oluşturacaktır. Olası bir tanker faciası, caretta carettaların üreme-yuvalama alanlarına büyük zarar vereceği gibi, bölge aynı zamanda dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2009/10 numaralı genelgesi ile koruma altına alınmıştır. Alanya’nın turizm potansiyeli ve çevre ile ilgili bu mevcut durumu dikkate alınmadan yapılan çalışmalar, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmadan bir an önce durdurulmalıdır. Alanya ilçemiz hızla tehlikeli bir sürece doğru gitmektedir”. GÖRÜŞ İÇİN SADECE 10 GÜN VERİLMİŞ Çetin Osman Budak, ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeterli bulunduğuna değinerek, “Toplam 1.673 sayfadan oluşan raporu incelemek için 10 gün süre verilmiş. Bu sürede rapor için görüş oluşturmayı bırakın, tamamını okumak bile mümkün değildir” diye konuştu.
Alanya’daki akaryakıt dağıtım tesisi kapasitesinin genişletilmesine ilişkin ÇED raporunun halktan gizlendiğini söyleyen CHP Antalya Milletvekili Budak, 300 metrelik 160 bin detveyt ton kapasiteli tankerin yanaşmasının, Alanya için ciddi risk oluşturacağını belirtti.

haberimizvar.net Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TBMM gündemine soru öneresiyle taşıdığı, Alanya’daki akaryakıt dağıtım tesisi kapasite genişletme çalışmalarına ilişkin ÇED nihai raporunun halktan gizlendiğini söyledi. Projenin, ÇED sürecinde halkı bilgilendirme toplantısının gizli gerçekleştirildiğinin altını çizen Budak, 1.673 sayfadan oluşan nihai ÇED raporunun ise 2 Ağustos’ta gizlice yayınlandığını ve inceleme için sadece 10 gün süre verildiğini bildirdi.

ALANYA İÇİN CİDDİ RİSK OLUŞTURUYOR

Budak, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a soru önergesi verdiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Alanya halkının büyük tepki gösterdiği çalışma ilçenin turizm dokusuna büyük zarar vereceği ortadadır. 300 metrelik 160 bin detveyt ton kapasiteli akaryakıt tankerinin yanaşması, Alanya için ciddi risk oluşturacaktır. Olası bir tanker faciası, caretta carettaların üreme-yuvalama alanlarına büyük zarar vereceği gibi, bölge aynı zamanda dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2009/10 numaralı genelgesi ile koruma altına alınmıştır. Alanya’nın turizm potansiyeli ve çevre ile ilgili bu mevcut durumu dikkate alınmadan yapılan çalışmalar, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmadan bir an önce durdurulmalıdır. Alanya ilçemiz hızla tehlikeli bir sürece doğru gitmektedir”.

GÖRÜŞ İÇİN SADECE 10 GÜN VERİLMİŞ

Çetin Osman Budak, ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeterli bulunduğuna değinerek, “Toplam 1.673 sayfadan oluşan raporu incelemek için 10 gün süre verilmiş. Bu sürede rapor için görüş oluşturmayı bırakın, tamamını okumak bile mümkün değildir” diye konuştu.

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.