Denizdeki kirlilik değil, polen

YEREL (DHA) - Demirören Haber Ajansı | 09.04.2024 - 12:06, Güncelleme: 09.04.2024 - 12:06
 

Denizdeki kirlilik değil, polen

Antalya'da şikayetlere, korku ve paniğe neden olan denizanaları ve denizdeki sarı renkli birikinti, oradayken yerinde kaldı. Örnekler alınan sarı tabakanın polen tespit edilirken, denizanalarının da 2 aya kadar körfezdeki geçişlerinin tamamlandığı kaydedildi.

haberimizvar.net- Turizm kenti Antalya'da bir süredir sahil ve Antalya Körfezi'nde görülen denizanaları ve polen görüntüsü, vatandaşta korku ve paniğe neden oldu. Artan şikayetler üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleriyle Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, polen ve denizanalarının yoğun olarak körfez açıklarına gitti. Yerinde inceleme yapan ekip, hem su hem de denizanası ve polen birikintisinden örnekler aldı. Polenin bir şerit halinde kıyıya paralel kimi zaman da dikey ilerlemesinin rüzgar ve akıntıdan kaynaklandığını tespit eden ekip, yakaladıkları denizanalarını da inceledi. Yakalanan denizanalarının içinde çok sayıda yavru balık bulunuyordu. Bir denizanasının içinden 10 tral çıkarıldı. Yavru balıklar Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu tarafından denizde salındı. Yavru balıkların beslenmesini sağlamak amacıyla denizanalarının iç birimine girdiğini jelimsi tabaka nedeniyle ancak çıkamadığını ve çok sayıda yaşamlarını yitirdiğini söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu, denizanalarının insani zararının olmadığını söyledi. Şemsiye kısmının başlık kısmı sorun oluşturmadığını, büyüklerinin yakıcı bir sıvı salgıladığını belirten Prof. Dr. Gökoğlu, “Denizanaları Lübnan ve Mısır kıyılarında çoğalıp buradan geçiş yapıyor. Körfezin içine girenler var. Onlar yoğun miktarda görülüyor ama mayıs ayı içinde azalacak. Tatilciler korkmasın. Plaj sezonuna bu geçiş tamamlanacak" diye konuştu. DENİZ MÜSİLAJI DEĞİL, POLEN Polenle ilgili de konuşan Prof. Dr. Gökoğlu, “Denizde bir karışım yok. Çok sakin, bu nedenle sonuçları polen yoğunluğu var. Haliyle o polen denize iniyor. Bir kirlilik değil. Vatandaşların deniz salyası ve yapısı olarak algılanıyor ama öyle değil" dedi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, belediye olarak denizde gerçekleşen her türlü faaliyeti Devamlı takip yapıldığını söyledi. Deniz suyunun sürekli olarak değişebilen örneklerle analiz edildiğini ve bunların raporlanıp takip edildiğini kaydeden Atasoy, denizanalarının ve polenlerin Antalya kıyılarının kirli olduğu anlamına gelmediğini söyledi. Atasoy, “Belediyemize ihbarda bulunulması bekleniyor. Vatandaşımızın endişeye kapılmasının. Gemi yasak diye gelen ihbarların kaynağı polen. Rüzgarla taşınarak deniz üzerinde kümeleniyor. Bu toz, araçların üzerinde de sarımsı bir tabaka olarak görülebiliyor. Bir süre sonra çözülmeyecek bir durum olacak" dedi. Denizanalarının da geçiş yaptığını, bir iki ay içinde geçişin tamamlanacağını ifade eden Atasoy, “Deniz yasaklarıyla ilgili endişeye kapılacak bir durum yok. Üredikleri yol çok kestirme kıyıya vuruyorlar. Deniz suyu ısınınca onlar da yok olacak. Zaten donanımlarını da görebiliyoruz" diye konuştu. Atasoy, önceleri ocak ve şubat zamanlarında görülen bu durumun mart ve nisan dönemlerinde bırakılmasının de iklim değişikliğinden kaynaklandığını söyledi. 
Antalya'da şikayetlere, korku ve paniğe neden olan denizanaları ve denizdeki sarı renkli birikinti, oradayken yerinde kaldı. Örnekler alınan sarı tabakanın polen tespit edilirken, denizanalarının da 2 aya kadar körfezdeki geçişlerinin tamamlandığı kaydedildi.

haberimizvar.net- Turizm kenti Antalya'da bir süredir sahil ve Antalya Körfezi'nde görülen denizanaları ve polen görüntüsü, vatandaşta korku ve paniğe neden oldu. Artan şikayetler üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleriyle Ak deniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, polen ve denizanalarının yoğun olarak körfez açıklarına gitti. Yerinde inceleme yapan ekip, hem su hem de denizanası ve polen birikintisinden örnekler aldı.

Polenin bir şerit halinde kıyıya paralel kimi zaman da dikey ilerlemesinin rüzgar ve akıntıdan kaynaklandığını tespit eden ekip, yakaladıkları denizanalarını da inceledi. Yakalanan denizanalarının içinde çok sayıda yavru balık bulunuyordu. Bir denizanasının içinden 10 tral çıkarıldı. Yavru balıklar Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu tarafından denizde salındı. Yavru balıkların beslenmesini sağlamak amacıyla denizanalarının iç birimine girdiğini jelimsi tabaka nedeniyle ancak çıkamadığını ve çok sayıda yaşamlarını yitirdiğini söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu, denizanalarının insani zararının olmadığını söyledi.

Şemsiye kısmının başlık kısmı sorun oluşturmadığını, büyüklerinin yakıcı bir sıvı salgıladığını belirten Prof. Dr. Gökoğlu, “Denizanaları Lübnan ve Mısır kıyılarında çoğalıp buradan geçiş yapıyor. Körfezin içine girenler var. Onlar yoğun miktarda görülüyor ama mayıs ayı içinde azalacak. Tatilciler korkmasın. Plaj sezonuna bu geçiş tamamlanacak" diye konuştu.

DENİZ MÜSİLAJI DEĞİL, POLEN

Polenle ilgili de konuşan Prof. Dr. Gökoğlu, “Denizde bir karışım yok. Çok sakin, bu nedenle sonuçları polen yoğunluğu var. Haliyle o polen denize iniyor. Bir kirlilik değil. Vatandaşların deniz salyası ve yapısı olarak algılanıyor ama öyle değil" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, belediye olarak denizde gerçekleşen her türlü faaliyeti Devamlı takip yapıldığını söyledi. Deniz suyunun sürekli olarak değişebilen örneklerle analiz edildiğini ve bunların raporlanıp takip edildiğini kaydeden Atasoy, denizanalarının ve polenlerin Antalya kıyılarının kirli olduğu anlamına gelmediğini söyledi. Atasoy, “Belediyemize ihbarda bulunulması bekleniyor. Vatandaşımızın endişeye kapılmasının. Gemi yasak diye gelen ihbarların kaynağı polen. Rüzgarla taşınarak deniz üzerinde kümeleniyor. Bu toz, araçların üzerinde de sarımsı bir tabaka olarak görülebiliyor. Bir süre sonra çözülmeyecek bir durum olacak" dedi.

Denizanalarının da geçiş yaptığını, bir iki ay içinde geçişin tamamlanacağını ifade eden Atasoy, “ Deniz yasaklarıyla ilgili endişeye kapılacak bir durum yok. Üredikleri yol çok kestirme kıyıya vuruyorlar. Deniz suyu ısınınca onlar da yok olacak. Zaten donanımlarını da görebiliyoruz" diye konuştu.

Atasoy, önceleri ocak ve şubat zamanlarında görülen bu durumun mart ve nisan dönemlerinde bırakılmasının de iklim değişikliğinden kaynaklandığını söyledi. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.