"Dış ticareti bitirdiniz"

EKONOMİ 09.11.2022 - 17:42, Güncelleme: 09.11.2022 - 17:42
 

"Dış ticareti bitirdiniz"

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye’nin dış ticaret dengesinde yaşanan bozulmanın ekonomide çok ciddi kırılganlıklara neden olduğunu söyledi. Budak, İhracatın ithalatı karşılama oranı, son verilere göre yüzde 69’a geriledi.” dedi.

haberimizvar.net- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ticaret Bakanlığı 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde konuşan CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, “ Sayın Ticaret Bakanı pandemi sonrası Türkiye’nin bir üretim üssü olacağını söylüyor ama rakamlar Sayın Bakanı desteklemiyor. 2022 yılının ilk 8 ayında ülkemizde doğrudan yabancı sermaye yatırımı 6 milyar 832 milyon dolar. Bunun 4 milyar 331 milyon doları, yüzde 62’si gayrimenkul satışı. Gayrimenkul alımları dışında, doğrudan yabancı sermaye girişi neredeyse durdu. İktidarın elinde toprağımız ve pasaportumuz dışında satabileceği bir varlık kalmadı” dedi. TOPRAK SATMAKLA OLMAZ Bakan Mehmet Muş’un göreve geldiği Nisan 2021’de ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 85 olduğunu hatırlatan Budak, şöyle konuştu: “Sayın Bakan ihracatın ithalatı karşılama oranı, son verilere göre yüzde 69’a geriledi. Sürekli enerji ve altın ithalatımızı ve bu mallardaki fiyat artışlarını bahane ediyorsunuz. Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle dış ticaret açığımız her geçen gün artıyor. Size göre bu düşüşün nedeni nedir? 2021 yılında Türkiye 13 milyar 345 milyon dolar doğrudan yabancı sermaye girişi sağlamış fakat bunun yüzde 42’si yani 5 milyar 643 milyon dolarlık kısmı gayrimenkul. Vatandaşlık veriyoruz bir şekilde, gayrimenkul yani toprak ve konut satıyoruz böyle bir rakam geliyor. Şimdi, yeni, 2022 yılının rakamlarını sizin verilerinizden aldım: Doğrudan gelen 6 milyar 832 milyon doların 4 milyar 331 milyon doları gayrimenkul satışı. Bu, doğrudan yatırım kabul ediliyorsa Türkiye'de doğrudan yatırımın tanımı nedir? Yani eğer doğrudan yatırıma biz sanayi kuruluşları olarak kabul edeceksek bu rakamların revize edilmesi gerekmiyor mu? Gerçek rakamın, doğrudan yatırımın 2 milyar dolar olduğuna dikkat çekmek istiyorum”  
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye’nin dış ticaret dengesinde yaşanan bozulmanın ekonomide çok ciddi kırılganlıklara neden olduğunu söyledi. Budak, İhracatın ithalatı karşılama oranı, son verilere göre yüzde 69’a geriledi.” dedi.

haberimizvar.net- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ticaret Bakanlığı 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde konuşan CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, “ Sayın Ticaret Bakanı pandemi sonrası Türkiye’nin bir üretim üssü olacağını söylüyor ama rakamlar Sayın Bakanı desteklemiyor. 2022 yılının ilk 8 ayında ülkemizde doğrudan yabancı sermaye yatırımı 6 milyar 832 milyon dolar. Bunun 4 milyar 331 milyon doları, yüzde 62’si gayrimenkul satışı. Gayrimenkul alımları dışında, doğrudan yabancı sermaye girişi neredeyse durdu. İktidarın elinde toprağımız ve pasaportumuz dışında satabileceği bir varlık kalmadı” dedi.

TOPRAK SATMAKLA OLMAZ

Bakan Mehmet Muş’un göreve geldiği Nisan 2021’de ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 85 olduğunu hatırlatan Budak, şöyle konuştu: “Sayın Bakan ihracatın ithalatı karşılama oranı, son verilere göre yüzde 69’a geriledi. Sürekli enerji ve altın ithalatımızı ve bu mallardaki fiyat artışlarını bahane ediyorsunuz. Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle dış ticaret açığımız her geçen gün artıyor. Size göre bu düşüşün nedeni nedir? 2021 yılında Türkiye 13 milyar 345 milyon dolar doğrudan yabancı sermaye girişi sağlamış fakat bunun yüzde 42’si yani 5 milyar 643 milyon dolarlık kısmı gayrimenkul. Vatandaşlık veriyoruz bir şekilde, gayrimenkul yani toprak ve konut satıyoruz böyle bir rakam geliyor. Şimdi, yeni, 2022 yılının rakamlarını sizin verilerinizden aldım: Doğrudan gelen 6 milyar 832 milyon doların 4 milyar 331 milyon doları gayrimenkul satışı. Bu, doğrudan yatırım kabul ediliyorsa Türkiye'de doğrudan yatırımın tanımı nedir? Yani eğer doğrudan yatırıma biz sanayi kuruluşları olarak kabul edeceksek bu rakamların revize edilmesi gerekmiyor mu? Gerçek rakamın, doğrudan yatırımın 2 milyar dolar olduğuna dikkat çekmek istiyorum

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.