Dişimizi sıkalım!

EKONOMİ 03.07.2024 - 14:27, Güncelleme: 03.07.2024 - 14:27
 

Dişimizi sıkalım!

ATSO Başkanı Ali Bahar, enflasyonda kırılım başladığını, sabırla beklemeye devam etmemiz gerektiğini vurgulayarak, "Biz kalıcı çözümden yanayız. İşler zora girince tedaviyi bırakmayalım. Sabırla ve disiplinle iki yıl hepimiz dişimizi sıkalım ve enflasyonu tek haneye indirelim istiyoruz" dedi.

haberimizvar.net- Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar, Haziran ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Bahar, enflasyonda uzun süredir beklenen gerilemenin başladığını, Temmuz ve Ağustos verilerinde iyileşmenin hız kazanacağını kaydetti. Haziran ayında tüketici fiyat endeksinin aylık bazda yüzde 1.64, yıllık bazda yüzde 71.60 olduğunu ifade eden Başkan Bahar, sözlerini şöyle sürdürdü; “Aylık bazda son 13 ayın en düşük düzeyine inen enflasyon yıllık bazda yönünü aşağı çevirdi. Haziranda enflasyonda düşüş olması uzun süredir beklenen bir gelişmeydi. Veriler beklentilerden bir parça daha iyi geldi.  Temmuz ve Ağustos aylarında iyileşmenin hızlanması, birkaç ay içinde enflasyonun yüzde 50’nin altına inmesi, yılsonunda ise yüzde 40 civarına gerilemesi bekleniyor.” REZERVLERDE HIZLI VE GÜÇLÜ İYİLEŞME Enflasyonla mücadele ederken uygulanan para politikası araçlarının etkilerinin gecikmeli olarak hissedildiğini dile getiren Başkan Bahar, “Mevcut faiz düzeyi daha birkaç aydır, beklenen enflasyon düzeyinin üzerine çıkmış durumda. Şirketler ve vatandaşlar yavaş yavaş TL varlıklara geçmeye başladı. Mevduatlarda TL’nin payı artarken, dövizin payı düşüyor. Yabancı yatırımcılar kademeli olarak TL repo, TL tahvil ve hisse senetlerine yatırıma dönüyorlar. Rezervlerimizde hızlı ve güçlü biri iyileşme var. Temmuz-Ağustos aylarında enflasyonda büyük düşüşler göreceğiz” ifadelerini kullandı.  “İŞLER ZORA GİRİNCE TEDAVİYİ BIRAKMAYALIM” Dezenflasyon sürecinin en zor dönemine girildiğini vurgulayan ATSO Başkanı Bahar, “İşlerin kademeli olarak yavaşlaması ve artan finansman yükü iş dünyası tarafını, yüksek kredi faizleri ve azalan alım gücü vatandaşımızı zorlamaya başladı. Önümüzdeki aylarda enflasyon düştükçe, faiz indirimi baskıları artmaya başlayacak. Muhtemelen sonbaharda faiz indirimlerini yüksek sesle konuşmaya başlayacağız ve Merkez Bankası da verilere bakarak ne olması gerektiğine karar verecek” dedi. Bu süreçte ekonomi yönetimine herkesin yardımcı olması gerektiğini kaydeden Bahar, “Amacımızın ne olduğuna millet ve devlet olarak karar vermeliyiz. Amacımız 2021-2023 döneminin yarattığı tahribatı gidermek mi olacak; yoksa 60 yıldır gelgitlerle yaşadığımız enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulmayı mı seçeceğiz? Biz kalıcı çözümden yanayız. İşler zora girince tedaviyi bırakmayalım." "Dezenflasyon sürecini sonuna kadar sürdürelim. Sabırla ve disiplinle iki yıl hepimiz dişimizi sıkalım ve enflasyonu tek haneye indirelim istiyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin en hızlı büyüyen ili olan Antalya’nın iş dünyası olarak ekonomide birinci ve öncelikli sorunun olarak enflasyon gördüklerini vurgulayan Bahar, bu süreçte üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.
ATSO Başkanı Ali Bahar, enflasyonda kırılım başladığını, sabırla beklemeye devam etmemiz gerektiğini vurgulayarak, "Biz kalıcı çözümden yanayız. İşler zora girince tedaviyi bırakmayalım. Sabırla ve disiplinle iki yıl hepimiz dişimizi sıkalım ve enflasyonu tek haneye indirelim istiyoruz" dedi.

haberimizvar.net- Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar, Haziran ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Bahar, enflasyonda uzun süredir beklenen gerilemenin başladığını, Temmuz ve Ağustos verilerinde iyileşmenin hız kazanacağını kaydetti. Haziran ayında tüketici fiyat endeksinin aylık bazda yüzde 1.64, yıllık bazda yüzde 71.60 olduğunu ifade eden Başkan Bahar, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Aylık bazda son 13 ayın en düşük düzeyine inen enflasyon yıllık bazda yönünü aşağı çevirdi. Haziranda enflasyonda düşüş olması uzun süredir beklenen bir gelişmeydi. Veriler beklentilerden bir parça daha iyi geldi.  Temmuz ve Ağustos aylarında iyileşmenin hızlanması, birkaç ay içinde enflasyonun yüzde 50’nin altına inmesi, yılsonunda ise yüzde 40 civarına gerilemesi bekleniyor.”

REZERVLERDE HIZLI VE GÜÇLÜ İYİLEŞME
Enflasyonla mücadele ederken uygulanan para politikası araçlarının etkilerinin gecikmeli olarak hissedildiğini dile getiren Başkan Bahar, “Mevcut faiz düzeyi daha birkaç aydır, beklenen enflasyon düzeyinin üzerine çıkmış durumda. Şirketler ve vatandaşlar yavaş yavaş TL varlıklara geçmeye başladı. Mevduatlarda TL’nin payı artarken, dövizin payı düşüyor. Yabancı yatırımcılar kademeli olarak TL repo, TL tahvil ve hisse senetlerine yatırıma dönüyorlar. Rezervlerimizde hızlı ve güçlü biri iyileşme var. Temmuz-Ağustos aylarında enflasyonda büyük düşüşler göreceğiz” ifadelerini kullandı. 

“İŞLER ZORA GİRİNCE TEDAVİYİ BIRAKMAYALIM”
Dezenflasyon sürecinin en zor dönemine girildiğini vurgulayan ATSO Başkanı Bahar, “İşlerin kademeli olarak yavaşlaması ve artan finansman yükü iş dünyası tarafını, yüksek kredi faizleri ve azalan alım gücü vatandaşımızı zorlamaya başladı. Önümüzdeki aylarda enflasyon düştükçe, faiz indirimi baskıları artmaya başlayacak. Muhtemelen sonbaharda faiz indirimlerini yüksek sesle konuşmaya başlayacağız ve Merkez Bankası da verilere bakarak ne olması gerektiğine karar verecek” dedi.

Bu süreçte ekonomi yönetimine herkesin yardımcı olması gerektiğini kaydeden Bahar, “Amacımızın ne olduğuna millet ve devlet olarak karar vermeliyiz. Amacımız 2021-2023 döneminin yarattığı tahribatı gidermek mi olacak; yoksa 60 yıldır gelgitlerle yaşadığımız enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulmayı mı seçeceğiz? Biz kalıcı çözümden yanayız. İşler zora girince tedaviyi bırakmayalım."

"Dezenflasyon sürecini sonuna kadar sürdürelim. Sabırla ve disiplinle iki yıl hepimiz dişimizi sıkalım ve enflasyonu tek haneye indirelim istiyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin en hızlı büyüyen ili olan Antalya’nın iş dünyası olarak ekonomide birinci ve öncelikli sorunun olarak enflasyon gördüklerini vurgulayan Bahar, bu süreçte üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.