"Doğalgazda tehlike kapıda”

GÜNDEM 11.09.2022 - 19:19, Güncelleme: 11.09.2022 - 19:19
 

"Doğalgazda tehlike kapıda”

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı bu kış sezonunda enerjideki arz-talep dengesizliği olmaması için özellikle doğalgaz kullanımında bir eylem planı yapılması konusunu TBMM gündemine taşıdı.

haberimizvar.net- Milletvekili Arı, “Avrupa bölgesindeki ülkeler, bu sene doğalgaz ihtiyaçlarının yalnızca %25 civarını depolayabilmektedir. Avrupa genelindeki ülkeler, tükettiği doğalgazın yaklaşık %40’ını Rusya’dan ithal ederken yaşanan enerji krizi nedeniyle alternatif çözümler aramaktadır. Rusya kaynaklı doğalgaz arzındaki sıkıntıdan dolayı bu kış sezonunda birçok yabancı misafiri ülkemizde ağırlayacağımız ve büyük kapasiteli turizm tesislerinin kış sezonu boyunca aktif olarak faaliyet göstereceği öngörülmektedir. Bu durumun enerji arz-talep dengesizliğine neden olmaması için özellikle doğalgaz kullanımında bir eylem planı yapılması gerekmektedir.” dedi. Arı, “2022 yılı başında doğalgaz iletim hattı kaynaklı arıza sebebiyle İran’dan gelen doğalgaz akışı kesintiye uğramış, bu nedenle belirli süreyle sanayi ve elektrik üretimi için santrallerin doğalgaz kullanımına kısıtlamalar getirilmiştir. Önümüzdeki kış aylarında yüksek kapasiteli turizm binalarının tüketeceği enerji miktarları da göz önünde bulundurulduğunda, enerji talebinin sekteye uğramaması için; bu kış gerek konutlarda ısınmanın kesintiye uğramaması gerekse sanayide üretimin sekteye uğramaması için doğalgaz kullanımında birtakım önlemler alınmalıdır.” ifadesini kullandı. CHP’li Cavit Arı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e şu soruları yöneltti: 1-        2022 yılı kış turizminin sekteye uğramaması için konaklama sağlayan işletmelere eksiksiz ve kesintisiz elektrik ve doğalgaz temini için bakanlığınızın bir eylem planı var mıdır? 2-        Bakanlığınız, özellikle turizm geliri yüksek illerimizde enerji tasarrufu için hangi önlemleri planlamaktadır? 3-        BOTAŞ verileri üzerinden açıklanması gerektiği halde bir süredir veri yayımı durdurulan Tuz Gölü depolaması, günlük doğalgaz gerçekleşme miktarı ne zaman açıklanacaktır? Doğalgaz depolarımız, kış sezonu konaklama sağlayan işletmelerin giderlerin karşılaması için yeterli midir? 4-        Avrupalı vatandaşların sosyal medyada çokça dolaşan reklamlarda 600 euroya Türkiye’de uçak bileti dahil 22 günlük konaklama reklamlarının başta Antalya olmak üzere kıyı kesimlerimizde talebi arttırabileceğinden, bu duruma yönelik eylem planı nedir?
CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı bu kış sezonunda enerjideki arz-talep dengesizliği olmaması için özellikle doğalgaz kullanımında bir eylem planı yapılması konusunu TBMM gündemine taşıdı.

haberimizvar.net- Milletvekili Arı, “Avrupa bölgesindeki ülkeler, bu sene doğalgaz ihtiyaçlarının yalnızca %25 civarını depolayabilmektedir. Avrupa genelindeki ülkeler, tükettiği doğalgazın yaklaşık %40’ını Rusya’dan ithal ederken yaşanan enerji krizi nedeniyle alternatif çözümler aramaktadır. Rusya kaynaklı doğalgaz arzındaki sıkıntıdan dolayı bu kış sezonunda birçok yabancı misafiri ülkemizde ağırlayacağımız ve büyük kapasiteli turizm tesislerinin kış sezonu boyunca aktif olarak faaliyet göstereceği öngörülmektedir. Bu durumun enerji arz-talep dengesizliğine neden olmaması için özellikle doğalgaz kullanımında bir eylem planı yapılması gerekmektedir.” dedi.

Arı, “2022 yılı başında doğalgaz iletim hattı kaynaklı arıza sebebiyle İran’dan gelen doğalgaz akışı kesintiye uğramış, bu nedenle belirli süreyle sanayi ve elektrik üretimi için santrallerin doğalgaz kullanımına kısıtlamalar getirilmiştir. Önümüzdeki kış aylarında yüksek kapasiteli turizm binalarının tüketeceği enerji miktarları da göz önünde bulundurulduğunda, enerji talebinin sekteye uğramaması için; bu kış gerek konutlarda ısınmanın kesintiye uğramaması gerekse sanayide üretimin sekteye uğramaması için doğalgaz kullanımında birtakım önlemler alınmalıdır.” ifadesini kullandı. CHP’li Cavit Arı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e şu soruları yöneltti:

1-        2022 yılı kış turizminin sekteye uğramaması için konaklama sağlayan işletmelere eksiksiz ve kesintisiz elektrik ve doğalgaz temini için bakanlığınızın bir eylem planı var mıdır?

2-        Bakanlığınız, özellikle turizm geliri yüksek illerimizde enerji tasarrufu için hangi önlemleri planlamaktadır?

3-        BOTAŞ verileri üzerinden açıklanması gerektiği halde bir süredir veri yayımı durdurulan Tuz Gölü depolaması, günlük doğalgaz gerçekleşme miktarı ne zaman açıklanacaktır? Doğalgaz depolarımız, kış sezonu konaklama sağlayan işletmelerin giderlerin karşılaması için yeterli midir?

4-        Avrupalı vatandaşların sosyal medyada çokça dolaşan reklamlarda 600 euroya Türkiye’de uçak bileti dahil 22 günlük konaklama reklamlarının başta Antalya olmak üzere kıyı kesimlerimizde talebi arttırabileceğinden, bu duruma yönelik eylem planı nedir?

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.