Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
EKONOMİ () - Haber Merkezi | Haber Girişi: 31.03.2021 - 15:00, Güncelleme: 31.03.2021 - 15:00

Ekonomik buhran büyüyor

 

Ekonomik buhran büyüyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, TÜİK’in yine halkı kandıran açıklamalarda bulunduğunu söyledi
haberimizvar.net- TÜİK tarafından açıklanan ekonomi verilerini değerlendiren Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Ekonomik buhran büyüyor, halk yoksullaşıyor ama TÜİK halkı kandırmaya devam ediyor” dedi.  “AKP iktidarı,  memura, işçiye, emekliye nefes aldırmamakta kararlıdır. Hayat pahalılığı ve yoksulluk bu iktidarın olmazsa olmazıdır.  19 yılda işsizlik, açlık-yoksulluk, enflasyon rakamları ve yurttaşların borcu sürekli artmaktadır” diyen Balık, açıklamasına şöyle devam etti:  “Ülke gerçekleri şu şekilde; gerçek işsizlik 2020 yılının 12 ayının ortalamasına göre 10,2 milyonu aşmasına karşılık TÜİK, işsizliğin 2019 yılına göre 1 milyon 268 bin kişi azaldığını iddia etmektedir. İşsizlik ordusundaki 4 milyon 219 bin kişi iş olsa çalışırım; 4 milyon 61 bin kişi de ilk kez iş olsa çalışırım demektedir. TÜİK’in Şubat enflasyonunda yüzde 15,61'lik artış dediği dönemde Birleşik Kamu-İş KAMU-AR’ın Şubat enflasyonu 29,7 artış, Mart enflasyonu yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 9,2, son bir yılda ise yüzde 29,2 oranında artış yaşandı. Birleşik Kamu-İş KAMU-Ar’ın Mart ayı açlık yoksulluk araştırması göre de açlık sınırını 3 bin 396 liraya, gıda dışı gereksinimleri için yapılması gereken harcama ise 8 bin 179 liraya yükselirken yoksulluk sınırı da 11 bin 575 lira oldu”   Balık ekonomi değerlendirmesini şöyle yaptı: “Türkiye TÜİK tarafından açıklanan yüzde 15,61 enflasyon oranı uluslararası kıyaslamasına göre: - Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona, - G-20 Ülkeleri arasında en yüksek 2. enflasyona, - Dünya genelinde ise en yüksek enflasyona sahip 14. ülkedir.  - Türkiye şuan yüzde 19 ile Avrupa’nın en yüksek faiz oranlarına sahip ülkesi konumunda, - Dünya sıralamasında ise Türkiye yüksek faizde 7. Sıradadır.  - Kongo, Sudan, Angola gibi ülkeler Türkiye’den daha düşük faiz uygulamaktadır. - Hanelerin maddi beklenti endeksi Mart ayında bir önceki aya göre %2,5 oranında arttı; Şubat ayında 84,5 olan endeks, Mart ayında 86,7 oldu.  - Vatandaşların bankaları borcu geçen yıl 2 milyon 107 bin kişilik artış yaşandı. 2020 yılı sonunda 34 milyon 4 bin kişiye kadar çıktı. - Vatandaşın bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu 12 - 19 Mart arasında ise 849 milyar TL oldu. - Ocak ayı itibarıyla içinde 1 milyon liradan fazla bakiye bulunan hesap sayısı yurtiçinde yerleşikler için 279 bin 656’ydı. Bu sayı şubat ayında 283 bin 595’e yükseldi. TL milyonerlerinin sayısı 1 ayda 3 bin 939 arttı.   Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarının yayımladığı verilerin ve açıklamaların gerçeklerle uyuşmadığını belirtiyoruz; acilen kamusal, toplumcu yatırımlar yapılmalı ve gelir adaletsizliğin giderilmesi gerekmektedir. 
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, TÜİK’in yine halkı kandıran açıklamalarda bulunduğunu söyledi

haberimizvar.net- TÜİK tarafından açıklanan ekonomi verilerini değerlendiren Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Ekonomik buhran büyüyor, halk yoksullaşıyor ama TÜİK halkı kandırmaya devam ediyor” dedi.  “AKP iktidarı,  memura, işçiye, emekliye nefes aldırmamakta kararlıdır. Hayat pahalılığı ve yoksulluk bu iktidarın olmazsa olmazıdır.  19 yılda işsizlik, açlık-yoksulluk, enflasyon rakamları ve yurttaşların borcu sürekli artmaktadır” diyen Balık, açıklamasına şöyle devam etti: 

“Ülke gerçekleri şu şekilde; gerçek işsizlik 2020 yılının 12 ayının ortalamasına göre 10,2 milyonu aşmasına karşılık TÜİK, işsizliğin 2019 yılına göre 1 milyon 268 bin kişi azaldığını iddia etmektedir. İşsizlik ordusundaki 4 milyon 219 bin kişi iş olsa çalışırım; 4 milyon 61 bin kişi de ilk kez iş olsa çalışırım demektedir. TÜİK’in Şubat enflasyonunda yüzde 15,61'lik artış dediği dönemde Birleşik Kamu-İş KAMU-AR’ın Şubat enflasyonu 29,7 artış, Mart enflasyonu yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 9,2, son bir yılda ise yüzde 29,2 oranında artış yaşandı. Birleşik Kamu-İş KAMU-Ar’ın Mart ayı açlık yoksulluk araştırması göre de açlık sınırını 3 bin 396 liraya, gıda dışı gereksinimleri için yapılması gereken harcama ise 8 bin 179 liraya yükselirken yoksulluk sınırı da 11 bin 575 lira oldu”

 

Balık ekonomi değerlendirmesini şöyle yaptı: “Türkiye TÜİK tarafından açıklanan yüzde 15,61 enflasyon oranı uluslararası kıyaslamasına göre:

- Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona,

- G-20 Ülkeleri arasında en yüksek 2. enflasyona,

- Dünya genelinde ise en yüksek enflasyona sahip 14. ülkedir. 

- Türkiye şuan yüzde 19 ile Avrupa’nın en yüksek faiz oranlarına sahip ülkesi konumunda,

- Dünya sıralamasında ise Türkiye yüksek faizde 7. Sıradadır. 

- Kongo, Sudan, Angola gibi ülkeler Türkiye’den daha düşük faiz uygulamaktadır.

- Hanelerin maddi beklenti endeksi Mart ayında bir önceki aya göre %2,5 oranında arttı; Şubat ayında 84,5 olan endeks, Mart ayında 86,7 oldu. 

- Vatandaşların bankaları borcu geçen yıl 2 milyon 107 bin kişilik artış yaşandı. 2020 yılı sonunda 34 milyon 4 bin kişiye kadar çıktı.

- Vatandaşın bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu 12 - 19 Mart arasında ise 849 milyar TL oldu.

- Ocak ayı itibarıyla içinde 1 milyon liradan fazla bakiye bulunan hesap sayısı yurtiçinde yerleşikler için 279 bin 656’ydı. Bu sayı şubat ayında 283 bin 595’e yükseldi. TL milyonerlerinin sayısı 1 ayda 3 bin 939 arttı.

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarının yayımladığı verilerin ve açıklamaların gerçeklerle uyuşmadığını belirtiyoruz; acilen kamusal, toplumcu yatırımlar yapılmalı ve gelir adaletsizliğin giderilmesi gerekmektedir. 

Habere ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.