GÜNDEM Haber Girişi: 14.07.2021 - 11:03, Güncelleme: 14.07.2021 - 11:03

Elektrikli araç sektöründe yerimizi almalıyız

 

Elektrikli araç sektöründe yerimizi almalıyız

Karbon emisyonunun her geçen gün artmasıyla ulaşımda da elektrik destekli araçların yaygınlaştığını söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, 2025 yılına kadar küresel araç üretiminin yaklaşık yüzde 4’ünün elektrikli olacağını şarj istasyonlarının da bu tüketime hazır olması gerektiğini vurguladı.
haberimizvar.net- Elektrikli araçların diğer yakıt türlerine göre yakıt tasarrufu sağlamasının yanı sıra karbon emisyonunun azaltmasında ve çevreye verilen zararın en aza inmesine katkısı olduğuna dikkati çeken EMO Başkanı Şaban Tat, “Dünya çoktan elektrikli araca döndü. Birçok otomobil üreticisi artık dizel araç üretimini durdurarak sadece hibrit ve elektrik destekli araçlar yapıyor. Her geçen gün trafikte daha çok karşımıza çıkan elektrikli araçlara, ülkemizde 2023 yılında kendi markasıyla dahil olması planlanmaktadır. Bu süreçte alt yapı çok önemli hem yerel yönetimlerin bu konuda desteği şart hem de enerji depolama şirketlerinin şarj istasyonları açısından inovatif çözümlerine ihtiyaç var” dedi.  ŞARJ İSTASYONLARI HEMEN PLANLANMALI EMO Başkanı Şaban Tat, elektrikli araç sayısı artmaya devam ederken kullanıcıların veya adaylarının en çok merak ettiği konulardan birinin şarj istasyonlarına ulaşmak olduğunun altını çizdi. Tat, “Şarj istasyonları dağılımına baktığımızda dünyada sadece 4 ülkede yüzde 75 oranında yaygınlık söz konusu. Bu ülkeler, Hollanda, Almanya, Fransa ve İngiltere. Kendi aracını üretecek bir ülke olarak Türkiye’de de son bir yılda elektrikli ve hibrit araç kullanıcı sayısı 4 kat artarak yaklaşık 13 bine ulaşmışken şarj istasyonu sayısının ivedilikle artması gerekiyor. İstasyon sayısı ne kadar çok olursa elektrikli araçlara yönelim de bu oranda artacaktır” diye konuştu. ŞARJ İSTASYONLARI STANDARTLAŞSIN  Teknolojinin hızla gelişmesini avantaja çevirerek yaşadığımız şehirde alt yapı planlamalarının yapılarak şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyen Tat, şarj istasyonları ile ilgili öncelikle yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Şarj istasyonlarının planlanması ile ilgili yasal düzenlemelerde hızlıca hayata geçirilmeli, trafo merkezlerinin fiziki durumları ve şehir şebekesinin alt yapısı ile ilgili yatırımlar hızlı bir şekilde planlanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise; sistemde çok sayıda yer alacak olan bu şarj istasyonlarının şebekeye etkileri olmalıdır. Yurt dışından gelen şarj istasyonları montajı yapılmadan önce uzman elektrik mühendisleri tarafından denetlenmelidir. Ülkemizin elektrik şebekesine zarar verecek olan şarj istasyonlarının ülkeye girişi önlemeli, ülkemizde üretilen veya üretilecek cihazların da belli standartlarda üretilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda devletimizin denetleme mekanizmaları çalıştırılmalıdır. Aksi halde ülkemiz şarj istasyonu konusunda teknoloji çöplüğü haline gelebilir”
Karbon emisyonunun her geçen gün artmasıyla ulaşımda da elektrik destekli araçların yaygınlaştığını söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, 2025 yılına kadar küresel araç üretiminin yaklaşık yüzde 4’ünün elektrikli olacağını şarj istasyonlarının da bu tüketime hazır olması gerektiğini vurguladı.

haberimizvar.net- Elektrikli araçların diğer yakıt türlerine göre yakıt tasarrufu sağlamasının yanı sıra karbon emisyonunun azaltmasında ve çevreye verilen zararın en aza inmesine katkısı olduğuna dikkati çeken EMO Başkanı Şaban Tat, “Dünya çoktan elektrikli araca döndü. Birçok otomobil üreticisi artık dizel araç üretimini durdurarak sadece hibrit ve elektrik destekli araçlar yapıyor. Her geçen gün trafikte daha çok karşımıza çıkan elektrikli araçlara, ülkemizde 2023 yılında kendi markasıyla dahil olması planlanmaktadır. Bu süreçte alt yapı çok önemli hem yerel yönetimlerin bu konuda desteği şart hem de enerji depolama şirketlerinin şarj istasyonları açısından inovatif çözümlerine ihtiyaç var” dedi. 

ŞARJ İSTASYONLARI HEMEN PLANLANMALI
EMO Başkanı Şaban Tat, elektrikli araç sayısı artmaya devam ederken kullanıcıların veya adaylarının en çok merak ettiği konulardan birinin şarj istasyonlarına ulaşmak olduğunun altını çizdi. Tat, “Şarj istasyonları dağılımına baktığımızda dünyada sadece 4 ülkede yüzde 75 oranında yaygınlık söz konusu. Bu ülkeler, Hollanda, Almanya, Fransa ve İngiltere. Kendi aracını üretecek bir ülke olarak Türkiye’de de son bir yılda elektrikli ve hibrit araç kullanıcı sayısı 4 kat artarak yaklaşık 13 bine ulaşmışken şarj istasyonu sayısının ivedilikle artması gerekiyor. İstasyon sayısı ne kadar çok olursa elektrikli araçlara yönelim de bu oranda artacaktır” diye konuştu.

ŞARJ İSTASYONLARI STANDARTLAŞSIN 
Teknolojinin hızla gelişmesini avantaja çevirerek yaşadığımız şehirde alt yapı planlamalarının yapılarak şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyen Tat, şarj istasyonları ile ilgili öncelikle yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Şarj istasyonlarının planlanması ile ilgili yasal düzenlemelerde hızlıca hayata geçirilmeli, trafo merkezlerinin fiziki durumları ve şehir şebekesinin alt yapısı ile ilgili yatırımlar hızlı bir şekilde planlanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise; sistemde çok sayıda yer alacak olan bu şarj istasyonlarının şebekeye etkileri olmalıdır. Yurt dışından gelen şarj istasyonları montajı yapılmadan önce uzman elektrik mühendisleri tarafından denetlenmelidir. Ülkemizin elektrik şebekesine zarar verecek olan şarj istasyonlarının ülkeye girişi önlemeli, ülkemizde üretilen veya üretilecek cihazların da belli standartlarda üretilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda devletimizin denetleme mekanizmaları çalıştırılmalıdır. Aksi halde ülkemiz şarj istasyonu konusunda teknoloji çöplüğü haline gelebilir”

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.