GÜNDEM Haber Girişi: 08.05.2022 - 17:02, Güncelleme: 08.05.2022 - 17:02

Gazeteciye ‘çakal’ diyenler, yalanın düzenini inşa edenlerdir

 

Gazeteciye ‘çakal’ diyenler, yalanın düzenini inşa edenlerdir

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Merkezi Medya İzleme Komisyonu’nun çalışmalarıyla hazırlanan 2022 yılının Nisan ayını kapsayan 'Medya Raporu' açıklandı
haberimizvar.net- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Merkezi Medya İzleme Komisyonu’nun çalışmalarıyla hazırlanan 2022 yılının Nisan ayını kapsayan 'Medya Raporu'  açıklandı. Raporda şöyle denildi: Türkiye’de düşünce, ifade ve basın özgürlüğü mücadelesi kapsamında meslektaşlarımıza yönelik sansür, tehdit-şiddet, gözaltı-yargılama, özlük haklarında yaşanan kayıplar ile haberlerde yapılan manipülasyonları kayıt altına aldığımız ve her ay kamuoyuna duyurduğumuz ‘Medya İzleme Raporu’nun, 2022 yılının nisan ayına ait olan 48’incisini tamamlayarak sizlerle paylaşıyoruz. Basına yönelik baskıların devam ettiği nisan ayında öne çıkan gelişmelerin başında, Gazete Duvar muhabiri Ardıl Batmaz’ın Elazığ’da haber takibi sırasında ilin üst düzey sorumlularından Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın sözlü hakaretinin ardından Belediye görevlilerinin fizikisi saldırısına uğramasıydı. Depremzedeler için yapılan TOKİ konutlarında incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Murat Kurum’un programını takip eden gazeteci Batmaz, bir yurttaş ile Belediye Başkanı Şerifoğulları arasında geçen diyalogu kaydederken, hedef oldu. Yurttaşın konutlara ilişkin “Bir duşa kabine giremiyoruz” demesine, gülerek “Senin duşa kabinin mi vardı. Bakanımız büyük bir müjde verdi, buna dua etmezsiniz; zaten hiçbir şeye dua etmezsiniz” ifadelerini sarf etti. Yurttaş, “İmza atıyorum ne ödeyeceğimi bilmiyorum” tepkisi gösterdi. Bu anları görüntüleyen Ardıl Batmaz, Şerifoğulları’nın, “Dostum onu indir, bana ne kardeşim gazeteciliğinden” dedikten sonra alandan uzaklaştırıldı. Şerifoğulları’nın "Oğlum şu çakalı..." sözünün ardından darp başladı. Nisan ayında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çocuk istismarına ilişkin gelişmeyi duyuran yayın kuruluşlarına ceza yağdı. Erzurum’da Diyanet’e bağlı Kur’an Kursu’nda çocuklara yönelik istismarı haberleştirdiği gerekçesiyle Halk TV’ye, KRT’ye ve TELE 1’e yüzde 2 idari para cezası verdi. Ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin yapılan bir haber nedeniyle 4 yıldır yargılanan gazeteciler nihayet beraat etti. Bloomberg finans muhabirleri Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç ile gazeteciler Mustafa Sönmez, Sedef Kabaş, Merdan Yanardağ ile Orhan Kalkan’ın da aralarında bulunduğu 38 kişinin “ekonomiye zarar vermek” suçlamasıyla yargılandığı davada mahkeme, sanıklara yöneltilen “piyasa dolandırıcılığı” suçlaması yönünden suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek tüm sanıkların beraatına hükmetti.  Basın özgürlüğü mücadelesi adeta yalın ayak çakıl taşlı bir yolda yürümek gibidir ve ayaklar kanasa avuçlar yaralansa da bilinir ki eşit, özgür ve emeğin dayanışması için verilmektedir. Bu yolu tüm baskılara karşı yürüyen gazeteciler, hem mesleğimizin hem de halkın temel dayanaklarından oldu, olmaya devam ediyor."
Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Merkezi Medya İzleme Komisyonu’nun çalışmalarıyla hazırlanan 2022 yılının Nisan ayını kapsayan 'Medya Raporu' açıklandı

haberimizvar.net- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Merkezi Medya İzleme Komisyonu’nun çalışmalarıyla hazırlanan 2022 yılının Nisan ayını kapsayan 'Medya Raporu'  açıklandı. Raporda şöyle denildi: Türkiye’de düşünce, ifade ve basın özgürlüğü mücadelesi kapsamında meslektaşlarımıza yönelik sansür, tehdit-şiddet, gözaltı-yargılama, özlük haklarında yaşanan kayıplar ile haberlerde yapılan manipülasyonları kayıt altına aldığımız ve her ay kamuoyuna duyurduğumuz ‘Medya İzleme Raporu’nun, 2022 yılının nisan ayına ait olan 48’incisini tamamlayarak sizlerle paylaşıyoruz.

Basına yönelik baskıların devam ettiği nisan ayında öne çıkan gelişmelerin başında, Gazete Duvar muhabiri Ardıl Batmaz’ın Elazığ’da haber takibi sırasında ilin üst düzey sorumlularından Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın sözlü hakaretinin ardından Belediye görevlilerinin fizikisi saldırısına uğramasıydı. Depremzedeler için yapılan TOKİ konutlarında incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Murat Kurum’un programını takip eden gazeteci Batmaz, bir yurttaş ile Belediye Başkanı Şerifoğulları arasında geçen diyalogu kaydederken, hedef oldu. Yurttaşın konutlara ilişkin “Bir duşa kabine giremiyoruz” demesine, gülerek “Senin duşa kabinin mi vardı. Bakanımız büyük bir müjde verdi, buna dua etmezsiniz; zaten hiçbir şeye dua etmezsiniz” ifadelerini sarf etti. Yurttaş, “İmza atıyorum ne ödeyeceğimi bilmiyorum” tepkisi gösterdi. Bu anları görüntüleyen Ardıl Batmaz, Şerifoğulları’nın, “Dostum onu indir, bana ne kardeşim gazeteciliğinden” dedikten sonra alandan uzaklaştırıldı. Şerifoğulları’nın "Oğlum şu çakalı..." sözünün ardından darp başladı.
Nisan ayında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çocuk istismarına ilişkin gelişmeyi duyuran yayın kuruluşlarına ceza yağdı. Erzurum’da Diyanet’e bağlı Kur’an Kursu’nda çocuklara yönelik istismarı haberleştirdiği gerekçesiyle Halk TV’ye, KRT’ye ve TELE 1’e yüzde 2 idari para cezası verdi.
Ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin yapılan bir haber nedeniyle 4 yıldır yargılanan gazeteciler nihayet beraat etti. Bloomberg finans muhabirleri Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç ile gazeteciler Mustafa Sönmez, Sedef Kabaş, Merdan Yanardağ ile Orhan Kalkan’ın da aralarında bulunduğu 38 kişinin “ekonomiye zarar vermek” suçlamasıyla yargılandığı davada mahkeme, sanıklara yöneltilen “piyasa dolandırıcılığı” suçlaması yönünden suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek tüm sanıkların beraatına hükmetti. 
Basın özgürlüğü mücadelesi adeta yalın ayak çakıl taşlı bir yolda yürümek gibidir ve ayaklar kanasa avuçlar yaralansa da bilinir ki eşit, özgür ve emeğin dayanışması için verilmektedir. Bu yolu tüm baskılara karşı yürüyen gazeteciler, hem mesleğimizin hem de halkın temel dayanaklarından oldu, olmaya devam ediyor."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.