Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
EKONOMİ () - Haber Merkezi | Haber Girişi: 27.01.2021 - 16:53, Güncelleme: 27.01.2021 - 16:53

Güvenilir olmayan cep telefonu uygulamaları can yakabilir

 

Güvenilir olmayan cep telefonu uygulamaları can yakabilir

Antalya'da Kişisel Verileri Koruma Uzmanı Avukat Gamze Özçelik, cep telefonuna indirilen uygulamalara verilen izinlerin, uygulama indirilmeden önce mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.
haberimizvar.net- Kişisel verileri güvenilir olmayan şirketlere karşı korumanın çok önemli olduğunu vurgulayan Avukat Gamze Özçelik, WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasının toplumda yeni bir farkındalık oluşturduğuna dikkat çekti. Özçelik, "WhatsApp'ın gizlilik güncellemesini ertelemesi doğru değil. Bu karardan tamamen vazgeçmeliler" dedi. VERİLERİ AMACI DIŞINDA KULLANAN UYGULAMALARA DİKKAT! Teknolojinin hem hayatı kolaylaştırdığını, hem de kullanım alışkanlıklarına farklı deneyimler sunduğunu aktaran Özçelik, "Bu sebeple kendimizi gizlilik ile kolaylık arasında seçim yapmak arasında buluyoruz" dedi. Cep telefonuna indirilen uygulamaların, kullanıcılardan istediği izinlere bu nedenle çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Özçelik, şöyle devam etti: “Toplumda WhatsApp'ın gizlilik politikası ile ilgili bir farkındalık oluştu ancak bu yeterli değil. Cep telefonundaki bütün uygulamalar, kullanıcılardan bir takım izinler ister. Bu izinin bir kısmı programın sağlıklı çalışmasını sağlarken, bir kısmı da kullanıcıya ait gizli bilgileri gereksiz yere toplar. Kullanıcılar tüm uygulamaları cep telefonuna indirmeden bir kez daha düşünmeli. Özellikle güvenilir olmadığını düşündüğünüz uygulamaları cep telefonunuza indirmemelisiniz. Uygulama ile ilgili, uygulama mağazasına yapılan yorumları dikkatli okumalısınız. Özellikle yüz değiştirme programları, sanal güzelleştirme programları, ses kayıt programlarının pek çoğunun popüler uygulama mağazalarından kaldırıldığını ya da kısıtlandığını söylemekte yarar var. Bir uygulamayı telefonunuza indirmeden önce, uygulamanın güvenilir olup olmadığına, sizden hangi izinleri istediğine emin olun. Emin olmadığınız uygulamaları cep telefonunuzdan hemen kaldırın." 'WHATSAPP GÜNCELLMEYİ GERİ ÇEKMELİ' WhatsApp'ın 15 Mayıs'a ertelediği güncelleştirmeyi tamamen geri çekmesi gerektiğini söyleyen Gamze Özçelik, “WhatsApp, şu anda pek çok kullanıcının kişisel bilgisine çok rahat erişim sağlayabiliyor. Cep telefonunuza uygulamayı indirdiğinizde hesap bilgilerinizi, mesajlarınızı, durum bağlantılarınızı, görüntü ve fotoğraflarınızı, işlem ve ödeme verileriniz gibi pek çok bilgiye şirketin erişmesini sağlarsınız. WhatsApp'ın gizlilik politikasında yaptığı güncelleme Avrupa ülkelerini kapsamıyor. Çünkü Avrupa'da böyle bir işe kalkıştığınızda, çok ciddi yaptırımlarla karşılaşırsınız. Burada bir çifte standart var. Gizlilik sözleşmesinin 15 Mayıs'a ertelenmesi doğru değil. Bu uygulama tamamen geri çekilmeli. Avrupa'da yaşayan vatandaşlar bu sözleşmeden nasıl muaf tutulduysa, Türkiye'deki kullanıcılar da bu gizlilik sözleşmesinden muaf tutulmalı" ifadelerini kullandı.
Antalya'da Kişisel Verileri Koruma Uzmanı Avukat Gamze Özçelik, cep telefonuna indirilen uygulamalara verilen izinlerin, uygulama indirilmeden önce mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

haberimizvar.net- Kişisel verileri güvenilir olmayan şirketlere karşı korumanın çok önemli olduğunu vurgulayan Avukat Gamze Özçelik, WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasının toplumda yeni bir farkındalık oluşturduğuna dikkat çekti. Özçelik, "WhatsApp'ın gizlilik güncellemesini ertelemesi doğru değil. Bu karardan tamamen vazgeçmeliler" dedi.


VERİLERİ AMACI DIŞINDA KULLANAN UYGULAMALARA DİKKAT!


Teknolojinin hem hayatı kolaylaştırdığını, hem de kullanım alışkanlıklarına farklı deneyimler sunduğunu aktaran Özçelik, "Bu sebeple kendimizi gizlilik ile kolaylık arasında seçim yapmak arasında buluyoruz" dedi. Cep telefonuna indirilen uygulamaların, kullanıcılardan istediği izinlere bu nedenle çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Özçelik, şöyle devam etti:


“Toplumda WhatsApp'ın gizlilik politikası ile ilgili bir farkındalık oluştu ancak bu yeterli değil. Cep telefonundaki bütün uygulamalar, kullanıcılardan bir takım izinler ister. Bu izinin bir kısmı programın sağlıklı çalışmasını sağlarken, bir kısmı da kullanıcıya ait gizli bilgileri gereksiz yere toplar. Kullanıcılar tüm uygulamaları cep telefonuna indirmeden bir kez daha düşünmeli. Özellikle güvenilir olmadığını düşündüğünüz uygulamaları cep telefonunuza indirmemelisiniz. Uygulama ile ilgili, uygulama mağazasına yapılan yorumları dikkatli okumalısınız. Özellikle yüz değiştirme programları, sanal güzelleştirme programları, ses kayıt programlarının pek çoğunun popüler uygulama mağazalarından kaldırıldığını ya da kısıtlandığını söylemekte yarar var. Bir uygulamayı telefonunuza indirmeden önce, uygulamanın güvenilir olup olmadığına, sizden hangi izinleri istediğine emin olun. Emin olmadığınız uygulamaları cep telefonunuzdan hemen kaldırın."


'WHATSAPP GÜNCELLMEYİ GERİ ÇEKMELİ'


WhatsApp'ın 15 Mayıs'a ertelediği güncelleştirmeyi tamamen geri çekmesi gerektiğini söyleyen Gamze Özçelik, “WhatsApp, şu anda pek çok kullanıcının kişisel bilgisine çok rahat erişim sağlayabiliyor. Cep telefonunuza uygulamayı indirdiğinizde hesap bilgilerinizi, mesajlarınızı, durum bağlantılarınızı, görüntü ve fotoğraflarınızı, işlem ve ödeme verileriniz gibi pek çok bilgiye şirketin erişmesini sağlarsınız. WhatsApp'ın gizlilik politikasında yaptığı güncelleme Avrupa ülkelerini kapsamıyor. Çünkü Avrupa'da böyle bir işe kalkıştığınızda, çok ciddi yaptırımlarla karşılaşırsınız. Burada bir çifte standart var. Gizlilik sözleşmesinin 15 Mayıs'a ertelenmesi doğru değil. Bu uygulama tamamen geri çekilmeli. Avrupa'da yaşayan vatandaşlar bu sözleşmeden nasıl muaf tutulduysa, Türkiye'deki kullanıcılar da bu gizlilik sözleşmesinden muaf tutulmalı" ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.