Ağır hasta ve vefat sayıları 8 kat arttı
Haber
20 Kasım 2020 - Cuma 14:30
 
Ağır hasta ve vefat sayıları 8 kat arttı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Temmuz’dan bu yana korona virüste vefat ve hasta sayısının 8 kat arttığını belirterek, ölüm bildirimlerinde kullanılan ‘Bulaşıcı hastalık’ ibaresinin sadece korona virüs için kullanılmadığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Ağır hasta ve vefat sayıları 8 kat arttı

haberimizvar.net- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan bütçe görüşmelerinde ağır hasta sayısının 29 Temmuz tarihinden bu yana 8 kat arttığını söyledi. Bakan Koca, ölüm bildirimlerinde yer alan ‘Bulaşıcı hastalık’ ibaresinin sadece korona virüsü kapsamadığını belirterek, “Bu yılın ilk 9 ayında Covid -19 kaynaklı ölümler dahil 339 bin 26 ölüm gerçekleşmiştir, aradaki fark 7 bin 244'tür. Covid-19 kaynaklı tespit edilmiş ölümlerin sayısı 8 bin 62'dir, daha az veya daha fazla değildir” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, ölüm sayıları konusuna açıklık getirmek istediğini kaydederek, şöyle konuştu:

 

"Ölüm bildiriminde kullanılan form, 2013 yılından beri kullanılmakta. Bu belgede 'ölüm şekli' hanesine hastalığa bağlı doğal ölümün izahı için 'bulaşıcı hastalık' veya 'bulaşıcı olmayan hastalık' açıklaması da eklenmiştir. Kayıtlar, bu yılki toplam ölümlerin yaklaşık onda 1’inde ölüm şeklinin 'bulaşıcı hastalık' sonucu doğal ölüm olduğunu göstermektedir. Onda 9'u ise 'bulaşıcı olmayan' hastalık, yaşlılık ve benzeri şeklinde işaretlenmiştir. Bu hanedeki bilgi, ölümün nedenini hastalık bazında göstermez.

Buradan Covid-19 ölüm sayıları anlaşılmaz, 'bulaşıcı hastalık eşittir Covid' demek değildir. Bulaşıcı tek hastalığın Covid-19 olduğunu düşünmek yanlıştır. TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yılın 9 ayı ölüm sayısı 329 bin 274’tür. Yıllık öngörülen yüzde 2 oranında artışla bunun şimdi 336 bin 518 olması beklenir. Bu yılın ilk 9 ayında Covid -19 kaynaklı ölümler dahil 339 bin 26 ölüm gerçekleşmiştir, aradaki fark 7 bin 244'tür. Covid-19 kaynaklı tespit edilmiş ölümlerin sayısı 8 bin 62'dir, daha az veya daha fazla değildir."

 

'TABLODA NASIL GÖSTERECEĞİMİZİ TARTIŞIYORUZ'

Bakan Koca, uluslararası bildirimlerde Türkiye'nin sadece semptomlu hastalara test yapan ülkeler arasında sayıldığına işaret ederek, "Bizim rehberimizde de 'Semptomlu olanlara test yapılır' diye yazar. Saha taramalarına da devam ediyor olacağız. Bilim Kurulu'muzla önümüzdeki günler bu konuları tartışıp 'toplam vaka', 'yatan hasta', 'hasta' başlığı altında ne varsa bunun hepsini kamuoyuyla nasıl paylaşacağımızı, tabloda nasıl göstereceğimizi de tartışıp göstermiş olacağız.

Bu süreçte, 29 Temmuz'dan bu yana 'ağır hasta' sayımız 8 kat arttı. 29 Temmuz'dan bu yana vefat edenlerin, hayatını kaybedenlerin oranı 8 kat arttı. Bu da vatandaşımızı ve sizleri uyarmıyor mu? Ağır hastamız 8 kat artıyor. Evde semptomu olmayan, hastaneye yük olmayanın sayısı mı sizin için önemli? Bu dönemde şundan emin olun; pozitif olup semptomu olmasa bile bütün vatandaşlarımız takibe alındı, bütün vatandaşlarımıza filyasyon yapıldı" dedi.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ağır, hasta, ve, vefat, sayıları, 8, kat, arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı